foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Liceum Ogólnokształcące

im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

W dniu 4 października 2018 r., w ramach współpracy LO Sierpc z Wydziałem Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, odbył się wykład profesora Witolda Wojdyły. Wzięli w nim udział uczniowie klas humanistycznych.

Profesor Witold Wojdyło to znany badacz polskiej myśli politycznej; autor kilkuset publikacji naukowych, między innymi biografii Stanisława Grabskiego oraz organizator życia akademickiego, prorektor ds. studenckich UMK.

Wykład zatytułowany „Wychowawcze aspekty koncepcji politycznych piłsudczyków” to także jedno z wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości organizowanymi w naszej szkole. W trakcie wykładu, profesor Witold Wojdyło zaprezentował paradygmat myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego oraz sposoby jego implementacji na polu edukacji.

Zaakcentował, iż model wychowawczy reprezentowany przez analizowany nurt myśli politycznej można określić mianem wychowania państwowego. Koncepcja wychowania państwowego sanacji  zakładała wykształcenie obywatela bojownika – pracownika, który miał mieć zapewnione warunki nieskrępowanego rozwoju kulturowego, nieograniczoną swobodę religijną i pomoc w rozwoju ekonomicznym. Kształcenie miało dostarczyć państwu pracowników lojalnych i ofiarnych, niezależnie od pochodzenia i wyznania. Idea wychowania państwowego zakładała kształtowanie postawy lojalności wobec państwa oraz szacunku dla symboli narodowych i władz. W koncepcjach wychowawczych obozu znalazły też odzwierciedlenie idee głoszone przez konkurentów politycznych z obozu narodowego. Profesor Witold Wojdyło oparł swoje rozważania na licznych egzemplifikacjach. W wystąpieniu odwoływał się zarówno do teoretycznych rozważań Adama Skwarczyńskiego, jak i pieśni legionowych, czy literatury pięknej chociażby fragmentów powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza „Kariera Nikodema Dyzmy”.

Prelekcja dała uczniom możliwość zapoznania się z tradycyjnym wykładem akademickim – jego strukturą, słownictwem, zawartością merytoryczną.

Organizatorem spotkania był pan Grzegorz Radomski.

LO Sucharskiego „Brązową Szkołą 2022”!

Biuletyn Informacji Publicznej

Youtube LO Sierpc

Kalendarz

listopad 2022
npwścps
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Warto odwiedzić

Powiat sierpecki

Kryta pływalnia w Sierpcu

Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu

Ziemia sierpecka

Odwiedza nas

Dziś 88

Wczoraj 109

Tydzień 88

Miesiąc 3311

Wizyt wszystkich 133699

Copyright © 2022 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.