foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Liceum Ogólnokształcące

im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

EWD a wybór szkoły

Wybierając szkołę, często zadajecie sobie pytanie: jaki tam jest poziom? Ale co to znaczy?

Edukacyjna wartość dodana (EWD) jest ważnym wskaźnikiem efektywności nauczania. Badanie EWD polega na porównaniu „poziomu na wejściu” (w przypadku liceów wyników egzaminu gimnazjalnego) i „poziomu na wyjściu” (wyników egzaminu maturalnego). Przyrost wiedzy i umiejętności skutkuje dodatnim wskaźnikiem EWD, regres – ujemnym.

Wyniki EWD szkół prezentowane są w kształcie elipsy na osi współrzędnych. Oś pozioma (x) oznacza wyniki uczniów w stosunku do średniej (centrum układu) na egzaminie maturalnym. Oś pionowa (y) to przyrost w stosunku do średniego przyrostu odnotowanego na egzaminie maturalnym. A zatem, szkoły, które znajdą się:

  • w prawej górnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły sukcesu (wyniki egzaminów maturalnych powyżej średniej i odnotowany wysoki przyrost wiedzy i umiejętności);
  • w lewej górnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły wspierające (wyniki egzaminów maturalnych poniżej średniej, ale nastąpił przyrost wiedzy i umiejętności);
  • w lewej dolnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły wymagające pomocy (wyniki egzaminów maturalnych poniżej średniej i spadek wiedzy i umiejętności);
  • w prawej dolnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły niewykorzystanych możliwości (wyniki egzaminów maturalnych powyżej średniej, ale regres wiedzy i umiejętności);
  • w centrum układu – tzw. szkoła neutralna (średnie wyniki egzaminów maturalnych i przeciętny przyrost wiedzy i umiejętności).

EWD pokazuje zatem, czy w danej szkole uczeń poszerzy swoją wiedzę, rozwinie zainteresowania i doskonali umiejętności, czy też nie. Czy szkoła będzie mu w tym pomagać, czy przeszkadzać. Czy szkoła potrafi dobrze przygotować do egzaminu wyłącznie ucznia zdolnego, czy także słabszego. Wskaźnik EWD obala mity i pokazuje rzeczywisty wpływ szkoły na rozwój wiedzy, zainteresowań i umiejętności uczniów.

Wskaźniki EWD w skali punktowej, oparte na wynikach egzaminacyjnych z lat 2018-2020, dla Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu przedstawiają się następująco: przedmioty humanistyczne – 3,2; język polski - 3,4; przedmioty matematyczno-przyrodnicze – 4,6; matematyka – 4,9 (Źródło: http://ewd.edu.pl/wskazniki/matura/wykres-szkoly/?id=24425).

Trzyletnie wskaźniki EWD pokazują, że uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu osiągnęli na egzaminie maturalnym wyniki powyżej średniej krajowej jednocześnie przy dodatnim wskaźniku EWD. Oznacza to, że nauczyciele liceum wykorzystują wysoki potencjał edukacyjny uzdolnionych uczniów oraz potrafią zmobilizować do wysiłku uczniów mających trudności w nauce i osiągnięcia przez nich sukcesu na miarę ich możliwości. Zatem Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu można określić mianem „Szkoły sukcesu”.

Sami zresztą to sprawdźcie na stronie: http://ewd.edu.pl/wskazniki/matura/porownywarka-szkol/, na której można porównać wskaźniki EWD dowolnie wybranych szkół.

Warto to wszystko przemyśleć i dokonać mądrego wyboru!

LO Sucharskiego „Brązową Szkołą 2024”!

Biuletyn Informacji Publicznej

Youtube LO Sierpc

Kalendarz

czerwiec 2024
npwścps
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Warto odwiedzić

Powiat sierpecki

Kryta pływalnia w Sierpcu

Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu

Odwiedza nas

Dziś 107

Wczoraj 100

Tydzień 207

Miesiąc 1537

Wizyt wszystkich 202233

Copyright © 2024 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.