24 września 2018 r. odbyły się warsztaty edukacyjne z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, które prowadził pan Karol Madaj, pracownik Biura Edukacji IPN w Warszawie. Przedstawiciele uczniów z klas VII, VIII szkół podstawowych, klas III szkół gimnazjalnych oraz licealistów mieli przyjemność wysłuchać prelekcji dotyczącej historii polskiego lotnictwa. Podczas wykładu wyświetlana była ciekawa prezentacja multimedialna, w idealny sposób obrazująca to, o czym pan Karol Madaja wspominał. Uczestnikom została przybliżona historia polskiego lotnictwa z naciskiem na Dywizjon Myśliwski 303. Opowieść prelegenta nie była nużąca ani jednostajna, gdyż bardzo często były wplatane w nią różnego rodzaju ciekawostki, chociażby ta dotycząca charakterystycznego znaku umieszczonego na samolotach Dywizjonu 303.

Ponadto uczniowie dowiedzieli się intrygujących rzeczy o istotnych postaciach polskiego lotnictwa. Taką osobistością był między innymi Merian C. Cooper. Zdecydowanie była to wybitna postać, wszechstronnie uzdolniona, która odegrała ważną rolę dla polskiego lotnictwa. Sam Cooper nazywał siebie ojcem Dywizjonu 303. Ciekawostką jest, że właśnie ten człowiek, odznaczający się w historii Polski jako generał brygadier, czy podpułkownik pilot Wojska Polskiego – był także scenarzystą i reżyserem i to dzięki niemu powstał film pt. „King Kong”.

W drugiej części, uczestnicy warsztatów zostali zaproszeni do zagrania w różnego rodzaju gry. Jedną z nich była gra, pt. „303”, gdzie uczniowie mogli wcielić się w role pilotów, a ich zadaniem było dowodzenie alianckim lotnictwem broniącym Wielką Brytanię przed niemieckim Luftwaffe. Było to obiecujące przeżycie, a także innowacyjne i niebanalne.

Uczniowie byli zachwyceni, mogąc gościć w swojej szkole niezwykłego prelegenta, który zaraził ich swoją wiedzą, poczuciem humoru, a także umiejętnością przekazania cennych informacji w nieszablonowy i urzekający sposób.

Warsztaty zorganizowali panowie: Grzegorz Radomski i Klaudiusz Kaczyński.

LO Sucharskiego „Brązową Szkołą 2022”!

Youtube LO Sierpc

listopad 2022

Copyright © 2022 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.