foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Liceum Ogólnokształcące

im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych (International Masterclasses, Hands on Particle Physics)

7 marca 2023 r. nasi licealiści: Lena Gutfrańska z kl. I b (profil politechniczno-biznesowy) oraz Paweł Kwasiborski, Jan Lipka, Przemysław Śmigielski, Tomasz Stępczyński z kl. III b (profil politechniczny) uczestniczyli w zdalnych Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych, które zostały zorganizowane przez Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Warsztaty rozpoczęły się cyklem wykładów popularnonaukowych, prowadzonych przez pracowników naukowych i doktorantów Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, pod przewodnictwem dr. hab. Krzysztofa Woźniaka. Licealiści zapoznali się z podstawami fizyki cząstek elementarnych oraz wykorzystywanymi w niej metodami badań. Obserwowali jak w akceleratorze Large Hadron Collider (Wielkim Zderzaczu Hadronów znajdującym się w ośrodku naukowo-badawczym CERN pod Genewą) cząsteczki są rozpędzane do prędkości bliskich światła, a następnie zderzając się ze sobą rozpadają się na inne. Poznali również program do wykonywania zadań związanych z szukaniem i rozpoznawaniem cząstek. Następnie zdobytą wiedzę wykorzystali do samodzielnej analizy najnowszych danych doświadczalnych uzyskanych z eksperymentu (na komputerach) prowadzonego przy użyciu akceleratora LHC. Otrzymane wyniki wysłali na serwer.

Ostatnim elementem warsztatów była wideokonferencja z fizykami w CERN, w której uczestniczyli również uczniowie ze Słowacji (Bańska Bystrzyca) i Francji (Orsay). Najpierw omówiono rezultaty otrzymane przez młodzież z różnych ośrodków, a później był czas na zadawanie pytań.

Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych były dla naszych uczniów bardzo ciekawym doświadczeniem naukowym. Licealiści nie tylko poszerzyli wiedzę w zakresie fizyki cząstek elementarnych, ale mogli też doskonalić swoje kompetencje w zakresie języka angielskiego.

Szkolnym koordynatorem warsztatów był pan Józef Urbański.

LO Sucharskiego „Brązową Szkołą 2023”!

Biuletyn Informacji Publicznej

Youtube LO Sierpc

Kalendarz

grudzień 2023
npwścps
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Warto odwiedzić

Powiat sierpecki

Kryta pływalnia w Sierpcu

Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu

Ziemia sierpecka

Odwiedza nas

Dziś 5

Wczoraj 88

Tydzień 528

Miesiąc 93

Wizyt wszystkich 173486

Copyright © 2023 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.