Instytut Badań Egzaminacyjnych opublikował wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD) dla szkół ponadpodstawowych dla lat 2018-2020. Są to kolejno: wskaźnik humanistyczny, z języka polskiego, matematyczno-przyrodniczy i matematyczny, które ukazują efektywności nauczania w danej szkole.

Badanie EWD polega na porównaniu „poziomu na wejściu” (w przypadku liceów wyników egzaminu gimnazjalnego) i „poziomu na wyjściu” (wyników egzaminu maturalnego). Dodatnia wartość wskaźnika dla danej szkoły wskazuje na ponadprzeciętną efektywność nauczania w skali kraju, natomiast ujemna – na efektywność niższą niż przeciętna.

EWD pokazuje, czy w danej szkole uczeń poszerzy swoją wiedzę, rozwinie zainteresowania i doskonali umiejętności, czy też nie. Czy i w jakim stopniu szkoła będzie mu w tym pomagać lub przeszkadzać? Czy szkoła potrafi dobrze przygotować do egzaminu wyłącznie ucznia zdolnego, czy także słabszego? Wskaźnik EWD obala mity i pokazuje rzeczywisty wpływ szkoły na rozwój wiedzy, zainteresowań i umiejętności uczniów. Pokazuje wartość szkoły, jakość procesu nauczania.

Wskaźniki EWD w sakli punktowej, oparte na wynikach egzaminacyjnych z lat 2018-2020, dla naszego Liceum przedstawiają się następująco:

• przedmioty humanistyczne: 3,2;
  • język polski: 3,4;
  • przedmioty matematyczno-przyrodnicze: 4,6;
  • matematyka: 4,9.

Trzyletnie wskaźniki EWD pokazują, że uczniowie naszego Liceum osiągnęli na egzaminie maturalnym wyniki powyżej średniej krajowej jednocześnie przy dodatnim wskaźniku EWD. Oznacza to, że nauczyciele Liceum wykorzystują wysoki potencjał edukacyjny uzdolnionych uczniów oraz potrafią zmobilizować do wysiłku uczniów mających trudności w nauce i osiągnięcia przez nich sukcesu na miarę ich możliwości. Zatem Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu można określić mianem „Szkoły sukcesu”.

Poniżej prezentujemy EWD dla naszego Liceum.

Klip promocyjny szkoły

czerwiec 2021

Copyright © 2021 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.