9 czerwca 2022 r. klasy II a, II b i III a uczestniczyły w spotkaniu z wolontariuszką Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej – panią Anną Mikulską. Prelegentka przedstawiła uczniom biografię wybitnej Polki. Zaprezentowała jej aktywność na trzech płaszczyznach – bohaterki AK, pedagoga i historyka.

Elżbieta Zawacka, w czasie II wojny światowej, była m.in. żołnierzem Komendy Głównej Służby Zwycięstwu Polski, emisariuszką komendanta AK gen. Stefana Grota-Roweckiego do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, jedyną kobietą wśród cichociemnych. Brała też udział w powstaniu warszawskim. 5 września 1951 r. została aresztowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i po procesie skazana na 10 lat pozbawienia wolności. Na wolność wyszła 24 lutego 1955 r. Wtedy powróciła do pracy w szkolnictwie, a pierwszą szkołą, w której została zatrudniona (od 1 sierpnia 1955 r.) było Korespondencyjne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych działające przy Liceum Ogólnokształcącym w Sierpcu. Następnie pracowała w Toruniu. Była prekursorką rozwoju badań dotyczących edukacji dorosłych. Potem zajęła się dokumentacją działań konspiracyjnych.

Na koniec pani Anna Mikulska odpowiedziała na pytania uczniów. Ponadto opowiedziała o swojej znajomości z panią generał.

Organizatorami spotkania byli pan Klaudiusz Kaczyński i pan Grzegorz Radomski.

LO Sucharskiego „Brązową Szkołą 2024”!

Youtube LO Sierpc

czerwiec 2024

Wizyt wszystkich 202225

Copyright © 2024 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.