W naszym Liceum realizowaliśmy projekt „Podróże z antropologią” we współpracy ze  Stowarzyszeniem „Pracownia Etnograficzna” w Warszawie. W ramach niego uczniowie z klasy I b, II b, II c uczestniczyli w warsztatach nt. „Wakacje w raju. Antropologiczne spojrzenie na współczesne podróżowanie” oraz „Podróż jako droga do poznania siebie. Nowe spojrzenie na europejskie dziedzictwo”. Licealiści wraz z prowadzącymi poszukiwali odpowiedzi na pytania: jakie kraje postrzegamy jako egzotyczne, jakie relacje zachodzą pomiędzy odwiedzającymi i odwiedzanymi; jaki jest związek podróży, tożsamości i dziedzictwa.

Udział w warsztatach pozwolił poszerzyć wiedzę o współczesnej turystyce i dziedzictwie oraz o antropologii jako dyscyplinie naukowej oferującej wiedzę, która pozwala na głębsze zrozumienie poszczególnych regionów świata; zwrócić uwagę na zjawisko podróżowania w celu odnalezienia swojej tożsamości; spojrzeć na obustronne relacje turysta – miejscowy; zastanowić się nad własnymi motywacjami do podróżowania. Ponadto licealiści dowiedzieli się dlaczego warto podróżować po najbliższej okolicy i odkrywać dziedzictwo lokalne.