W dniach 3-4 lutego 2024 r. w naszej szkole odbył się drugi z cyklu kurs ratowniczy zorganizowany przez Fundację Dam Siebie we współpracy z Centrum Edukacji Legion z Płocka. Szkoleniowcy przedstawili młodzieży naszego Liceum tajniki pierwszej pomocy przedmedycznej w teorii i praktyce.

Trzydziestu uczniów – uczestników kursu poznało takie kwestie jak:

• podejście ratownicze z oceną sytuacji i zachowaniem bezpieczeństwa ratownika i poszkodowanego; ocena stanu poszkodowanego;
  • zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej osoby nieprzytomnej;
  • układanie osoby nieprzytomnej w pozycji bocznej bezpiecznej;
  • użycie AED;
  • reakcja ratownika w sytuacji zadławienia u dorosłego, dziecka i niemowlęcia;
  • zachowanie ratownika w stanach nagłych takich jak: zawał, udar czy wstrząs anafilaktyczny;
  • pomoc w przypadku drgawek czy omdlenia;
  • opatrywanie ran w przypadku złamania, krwawienia i innych obrażeń ciała.

Młodzież przeszkolona w pierwszej edycji kursu (w czerwcu 2023 r.) uczestniczyła w drugiej edycji kursu w charakterze kadry pomocniczej. Dzięki obecności młodych ratowników można było usprawnić działania i stworzyć możliwość ćwiczenia zachowań w pozoracjach wielu stanów nagłych i zachorowań.

Wszyscy uczestnicy kursu zdali egzamin teoretyczny i praktyczny, a co za tym idzie otrzymali certyfikaty. Wiedza, którą posiedli z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa nas wszystkich.

Serdecznie dziękujemy:

• Fundacji Dam Siebie za organizację i finansowanie przedsięwzięcia,
  • nauczycielom naszego LO za opiekę nad młodzieżą,
  • Szkoleniowcom Centrum Edukacji Legion za rzetelne przekazanie wiedzy, zarażanie młodych ludzi pasją do ratowania ludzkiego życia i propagowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych.

LO Sucharskiego „Brązową Szkołą 2024”!

Youtube LO Sierpc

luty 2024

Copyright © 2024 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.