Wielbicieli "Lalki" Bolesława Prusa, tegorocznych maturzystów oraz pozostałych uczniów zaprasza portal internetowy Ninateka. Znajdziecie tam:

* felieton radiowy historyka literatury romantycznej Krzysztofa Rutkowskiego "Pasaż rozbiegany" poświęcony pobytowi Stanisława Wokulskiego w Paryżu (rok produkcji 2016, czas trwania 5'05)

* felieton radiowy Krzysztofa Rutkowskiego "Z kim Wokulski jechał do Paryża?" poświęcony wyjazdowi Stanisława Wokulskiego do Paryża oraz przemianie, jaka nastąpiła w jego życiu po powrocie; wypowiedź Krzysztofa Rutkowskiego poświęcona jest również kobietom i ich roli w życiu bohatera "Lalki", Kazimierzowi Starskiemu, miejscu i roli Paryża w powieści (rok produkcji 2009, czas trwania 9'45)

* felieton radiowy Krzysztofa Rutkowskiego "Pasaż w Grand Hotelu" poświęcony wystrojowi, architekturze i lokalizacji Grand Hotelu; autor nawiązuje zarówno do jego historii i sposobu, w jaki przedstawiony był w powieści Prusa, jak i do współczesnego otoczenia hotelu, gdzie znajdują się m.in. popularne Cafe de Paix i Aubier (rok produkcji 2016, czas trwania 5'34)

* felieton radiowy "Wokulski pije koniak", w którym Krzysztof Rutkowski opowiada o teatrach, kawiarniach i domach rozpusty w dziewiętnastowiecznym Paryżu oraz o zwyczajach w nich panujących; dziennikarz mówi o pobycie Stanisława Wokulskiego w Paryżu i konfrontuje z rzeczywistością zwyczaje opisane w powieści; w audycji szczegółowo opisany został sposób serwowania koniaku w paryskich kawiarniach w XIX w (rok produkcji 2008, czas trwania 11'12).

Ciąg dalszy rozważań o pozytywistycznej powieści, ciekawostki, prezentacje multimedialne, wypowiedzi historyków i literaturoznawców, unikatowe fotografie - czyli solidne ugruntowanie wiedzy znajdziecie natomiast na portalu Nowa Panorama Literatury Polskiej.

Nowa Panorama Literatury Polskiej to platforma służąca prezentacji wyników badań naukowych w środowisku cyfrowym. Wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na szeroki i darmowy dostęp do treści na wysokim poziomie merytorycznym stanowiąc znak przemian współczesnej humanistyki pod wpływem mediów cyfrowych. W Nowej Panoramie Literatury Polskiej umieszczane są zarówno treści publikowane wcześniej w formie drukowanej, odpowiednio przetworzone i dostosowane do medium cyfrowego, jak i materiały naukowe powstałe specjalnie na jej potrzeby. Wszystkie treści powstają pod fachowym nadzorem merytorycznym i są przed publikacją recenzowane wedle standardów właściwych dla publikacji naukowych.

Co konkretnie w Nowej Panoramie Literatury Polskiej znajdziecie na temat "Lalki" Bolesława Prusa?

1. Leksykon "Lalki"

Leksykon "Lalki" to cyfrowa wersja publikacji książkowej pod redakcją Aliny Kowalczykowej i Agnieszki Bąbel. Przewodnik po meandrach fabuły "Lalki" oraz po przydatnych w lekturze kontekstach epoki i realiów ówczesnej Warszawy.

1. Kategorie standardowe: bohaterowie, codzienność, społeczeństwo, cywilizacja, miejsca, historia, właściwości tekstu, filozofia, rozrywki, pitawal
  2. Kategorie niestandardowe: kobiety i kobiece sprawki, to, czego nie ma, żarty, swary, spory, mężczyźni i męskie zabawki, podróże w czasie i w przestrzeni, pamięć i postęp, koszmary, przeczucia i traumy, ciało i duch, marzyciele i marzenia

1. Powieściopisarze o "Lalce"

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Roku Prusa (2012) była zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Instytut Badań Literackich PAN dyskusja panelowa: trwałość dziedzictwa Prusa dzisiaj. Uczestnicy to czołowi polscy pisarze i eseiści: Magdalena Tulli, Inga Iwasiów, Anna Bolecka, Jan Tomkowski, Jerzy Sosnowski, Mariusz Sieniewicz, Radosław Kobierski, Marek Krajewski i prowadzący dyskusję Marek Bieńczyk.

1. Jerzy Sosnowski: Linki do "Lalki"
  2. Anna Bolecka: Co "Lalka" ma w środku
  3. Inga Iwasiów: Pokusa "Lalki"
  4. Jan Tomkowski: Pierwszy pisarz "Lalki"
  5. Radosław Kobierski: Miłość, fałszywy towar
  6. Marek Krajewski: "Lalka" jako inspiracja dla autora kryminałów historycznych
  7. Magdalena Tulli: Kobiety, Żydzi i Nieszczęśliwy Kraj
  8. Mariusz Sieniewicz: "Lalka" - zachwyt , choć z lekka kontrolowany...

1. Warszawy Prusa

Przewodnikami po Warszawach Prusa są czołowi badacze literatury i kultury XIX wieku: Barbara Bobrowska, Grażyna Borkowska, Agnieszka Bąbel, Ewa Paczoska, Marek Pąkciński, Włodzimierz Pessel i Bartłomiej Szleszyński.

1. Warszawa Głowackiego - Dziecię starego miasta, Rozbudowa Warszawy po Powstaniu Styczniowym, Rozwój przemysłu w Warszawie, Rozwój transportu miejskiego, Rewolucja sanitarna.
  2. Warszawa Prusa - Powstanie Styczniowe, Spirytyzm, Prus, nauka i religia, Sztuka czasów Prusa, Aleksander Głowacki, Prus i Sienkiewicz.
  3. Warszawa Wokulskiego - Kim był Ignacy Rzecki, Warszawa, której nie ma, Milion twarzy Wokulskiego, Przestrzeń Wokulskiego, Warszawa - Paryż - Londyn - Petersburg, Kobiety Wokulskiego.

Do tych stron naprawdę warto zajrzeć!

Źródła:
www.ninateka.pl
www.nplp.pl

LO Sucharskiego „Brązową Szkołą 2022”!

Youtube LO Sierpc

listopad 2022

Copyright © 2022 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.