foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Liceum Ogólnokształcące

im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

9 grudnia 2022 r. odbyła się konferencja upowszechniająca projekt „We will build a new school with smart technology” (program Erasmus+) z udziałem koordynatorów i nauczycieli ze szkół partnerskich. Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Sierpecki – pan Andrzej Cześnik; Wicestarosta Sierpecki – pan Sławomir Olejniczak; Skarbnik Powiatu Sierpeckiego – pan Zbigniew Garwacki; mecenas – Bogusław Dziubek. 

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała pani Ewa Jancewicz – Dyrektor Liceum, podkreślając, że „program Erasmus+ jest niezwykle ważnym elementem procesu kształcenia młodych ludzi. Licealiści, uczestnicząc w nim, realizują różne projekty tematyczne. Program Erasmus+ to jednak nie tylko nauka. Poza zajęciami dydaktycznymi uczestnicy biorą aktywny udział w szeregu wydarzeń, mających na celu zapoznanie z kulturą, tradycjami oraz historią danego państwa. Obserwacje, rozmowy i dyskusje z przedstawicielami różnych kultur pozwalają na dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami. Rozwijane są też kompetencje międzykulturowe. To również doskonała okazja do spojrzenia na szkołę z perspektywy uczniów i nauczycieli z innych kultur – a tym samym zrozumienie mocnych i słabych stron danej szkoły”.

Tematem przewodnim projektu „We will build a new school with smart technology” było szerokie wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie edukacyjnym. Rezultatem projektu jest m.in. wdrożenie elementów języka angielskiego na lekcjach matematyki, języka polskiego i religii; nowych metod nauczania do programów zwłaszcza z matematyki, języka angielskiego, języka polskiego, religii; doskonalenie umiejętności językowych uczniów oraz z zakresu TIK; rozwijanie międzykulturowego zrozumienia i akceptacji, umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim; umiejętności społecznych oraz wspólnego rozwiązywania problemów. Ponadto promowanie wartości europejskich, rozwijanie spójności wśród obywateli Europy oraz spojrzenie na problemy z różnych perspektyw. Poza tym realizacja projektu pozwoliła przełamywać bariery kulturowe i komunikacyjne; rozwijać kreatywność i przedsiębiorczość uczniów, a także ich kompetencje językowe oraz TIK.

Projekt rozpoczął się 1 września 2020 i miał trwać 2 lata. Pandemia utrudniła jednak pracę i naukę w szkołach, a także realizację projektów programu Erasmus+. Dyrektor Ewa Jancewicz podkreśliła, że „znaleźliśmy wyjście z tej sytuacji – postanowiliśmy wraz z partnerami zmienić harmonogram mobilności i przedłużyć projekt o 6 miesięcy, bo wierzyliśmy, że sytuacja na tyle się poprawi, że będziemy mogli zrealizować wszystkie wyjazdy. I warto było. Dodatkowe tygodnie zaowocowały ciekawą współpracą ze szkołami partnerskimi. Przez pierwszy rok organizowaliśmy spotkania wirtualne z koordynatorami oraz z uczniami w małych grupach. Taka forma była dla nas nowością, ale bardzo ciekawym sposobem realizacji zadań projektowych, cennym doświadczeniem. Przeprowadziliśmy szereg spotkań, warsztatów i aktywności online. Był to też czas pełen pozytywnych emocji i radości ze wspólnych spotkań oraz działań; czas nawiązywania nowych przyjaźni.

Decyzję o zrealizowaniu mobilności fizycznych podjęliśmy już pod sam koniec roku szkolnego 2020/2021, gdy złagodzono obostrzenia związane z pandemią COVID i okazało się, że możemy bezpiecznie podróżować do krajów partnerskich. Pierwsza mobilność dobyła się do Rumunii, następnie Macedonii Północnej, Turcji, Włoch. W każdej z nich uczniowie i nauczyciele brali udział w zajęciach, warsztatach i wycieczkach. Był to intensywnie i owocnie spędzony czas, pełen niezapomnianych chwil, nowych doświadczeń”.

Dyrektor Ewa Jancewicz skierowała serdeczne podziękowania oraz wyrazy szacunku i uznania przede wszystkim do koordynatorów, nauczycieli i uczniów ze wszystkich szkół partnerskich. Podziękowała za trud i wysiłek włożony w pracę projektową, otwartość, życzliwość i bardzo dobrą współpracę. Słowa wdzięczności wyraziła dla wszystkich nauczycieli ze szkół partnerskich za zaangażowanie w realizację zadań projektowych. Ponadto zaznaczyła, że realizacja programu Erasmus+ nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ze strony organu prowadzącego.

Podczas konferencji uczestnicy dzielili się dobrymi praktykami, spostrzeżeniami z realizacji projektu. Na zakończenie zostały wręczone certyfikaty, które otrzymali koordynatorzy i nauczyciele ze szkół partnerskich: Cecilia Anselmi i Giuseppa Pantaleo (Liceo Statale Pascasino w Marsali – Italy, Simion Strugar i Camelia – Monika Berceni, Azer Bagci (Colegiul Național George Coșbuc w Nasaud – Romania), Azer Bagci, Beytullah Balci (Bursa Hazar Koleji –Turkey), Safet Neziri i Bajram Shaini (Soug Kiril Pejcinovik w Tetovo – North Macedonia) oraz z naszego Liceum, którzy angażowali się w realizację projektu: Ewa Jancewicz, Agata Jaworska, Alicja Wawrocka-Świeczkowska, Eliza Ocicka, Jadwiga Chojnacka, Joanna Janiszewska, Beata Zdrojewska, Andrzej Kosiński, Katarzyna Walczak, ks. Adam Kowalski, Jarosław Czarnomski, Joanna Kloc, Marta Wierzbicka, Paulina Zielińska.

LO Sucharskiego „Brązową Szkołą 2024”!

Biuletyn Informacji Publicznej

Youtube LO Sierpc

Kalendarz

październik 2024
npwścps
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Warto odwiedzić

Powiat sierpecki

Kryta pływalnia w Sierpcu

Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu

Odwiedza nas

Dziś 121

Wczoraj 122

Tydzień 484

Miesiąc 1230

Wizyt wszystkich 226613

Copyright © 2024 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.