9 grudnia 2022 r. odbyła się konferencja upowszechniająca projekt „We will build a new school with smart technology” (program Erasmus+) z udziałem koordynatorów i nauczycieli ze szkół partnerskich. Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Sierpecki – pan Andrzej Cześnik; Wicestarosta Sierpecki – pan Sławomir Olejniczak; Skarbnik Powiatu Sierpeckiego – pan Zbigniew Garwacki; mecenas – Bogusław Dziubek.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonała pani Ewa Jancewicz – Dyrektor Liceum, podkreślając, że „program Erasmus+ jest niezwykle ważnym elementem procesu kształcenia młodych ludzi. Licealiści, uczestnicząc w nim, realizują różne projekty tematyczne. Program Erasmus+ to jednak nie tylko nauka. Poza zajęciami dydaktycznymi uczestnicy biorą aktywny udział w szeregu wydarzeń, mających na celu zapoznanie z kulturą, tradycjami oraz historią danego państwa. Obserwacje, rozmowy i dyskusje z przedstawicielami różnych kultur pozwalają na dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami. Rozwijane są też kompetencje międzykulturowe. To również doskonała okazja do spojrzenia na szkołę z perspektywy uczniów i nauczycieli z innych kultur – a tym samym zrozumienie mocnych i słabych stron danej szkoły”.
Tematem przewodnim projektu „We will build a new school with smart technology” było szerokie wykorzystanie nowoczesnych technologii w procesie edukacyjnym. Rezultatem projektu jest m.in. wdrożenie elementów języka angielskiego na lekcjach matematyki, języka polskiego i religii; nowych metod nauczania do programów zwłaszcza z matematyki, języka angielskiego, języka polskiego, religii; doskonalenie umiejętności językowych uczniów oraz z zakresu TIK; rozwijanie międzykulturowego zrozumienia i akceptacji, umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim; umiejętności społecznych oraz wspólnego rozwiązywania problemów. Ponadto promowanie wartości europejskich, rozwijanie spójności wśród obywateli Europy oraz spojrzenie na problemy z różnych perspektyw. Poza tym realizacja projektu pozwoliła przełamywać bariery kulturowe i komunikacyjne; rozwijać kreatywność i przedsiębiorczość uczniów, a także ich kompetencje językowe oraz TIK.
Projekt rozpoczął się 1 września 2020 i miał trwać 2 lata. Pandemia utrudniła jednak pracę i naukę w szkołach, a także realizację projektów programu Erasmus+. Dyrektor Ewa Jancewicz podkreśliła, że „znaleźliśmy wyjście z tej sytuacji – postanowiliśmy wraz z partnerami zmienić harmonogram mobilności i przedłużyć projekt o 6 miesięcy, bo wierzyliśmy, że sytuacja na tyle się poprawi, że będziemy mogli zrealizować wszystkie wyjazdy. I warto było. Dodatkowe tygodnie zaowocowały ciekawą współpracą ze szkołami partnerskimi. Przez pierwszy rok organizowaliśmy spotkania wirtualne z koordynatorami oraz z uczniami w małych grupach. Taka forma była dla nas nowością, ale bardzo ciekawym sposobem realizacji zadań projektowych, cennym doświadczeniem. Przeprowadziliśmy szereg spotkań, warsztatów i aktywności online. Był to też czas pełen pozytywnych emocji i radości ze wspólnych spotkań oraz działań; czas nawiązywania nowych przyjaźni.
Decyzję o zrealizowaniu mobilności fizycznych podjęliśmy już pod sam koniec roku szkolnego 2020/2021, gdy złagodzono obostrzenia związane z pandemią COVID i okazało się, że możemy bezpiecznie podróżować do krajów partnerskich. Pierwsza mobilność dobyła się do Rumunii, następnie Macedonii Północnej, Turcji, Włoch. W każdej z nich uczniowie i nauczyciele brali udział w zajęciach, warsztatach i wycieczkach. Był to intensywnie i owocnie spędzony czas, pełen niezapomnianych chwil, nowych doświadczeń”.
Dyrektor Ewa Jancewicz skierowała serdeczne podziękowania oraz wyrazy szacunku i uznania przede wszystkim do koordynatorów, nauczycieli i uczniów ze wszystkich szkół partnerskich. Podziękowała za trud i wysiłek włożony w pracę projektową, otwartość, życzliwość i bardzo dobrą współpracę. Słowa wdzięczności wyraziła dla wszystkich nauczycieli ze szkół partnerskich za zaangażowanie w realizację zadań projektowych. Ponadto zaznaczyła, że realizacja programu Erasmus+ nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ze strony organu prowadzącego.
Podczas konferencji uczestnicy dzielili się dobrymi praktykami, spostrzeżeniami z realizacji projektu. Na zakończenie zostały wręczone certyfikaty, które otrzymali koordynatorzy i nauczyciele ze szkół partnerskich: Cecilia Anselmi i Giuseppa Pantaleo (Liceo Statale Pascasino w Marsali – Italy, Simion Strugar i Camelia – Monika Berceni, Azer Bagci (Colegiul Național George Coșbuc w Nasaud – Romania), Azer Bagci, Beytullah Balci (Bursa Hazar Koleji –Turkey), Safet Neziri i Bajram Shaini (Soug Kiril Pejcinovik w Tetovo – North Macedonia) oraz z naszego Liceum, którzy angażowali się w realizację projektu: Ewa Jancewicz, Agata Jaworska, Alicja Wawrocka-Świeczkowska, Eliza Ocicka, Jadwiga Chojnacka, Joanna Janiszewska, Beata Zdrojewska, Andrzej Kosiński, Katarzyna Walczak, ks. Adam Kowalski, Jarosław Czarnomski, Joanna Kloc, Marta Wierzbicka, Paulina Zielińska.