EWD a wybór szkoły

Wybierając szkołę, często zadajecie sobie pytanie: jaki tam jest poziom? Ale co to znaczy?

Edukacyjna wartość dodana (EWD) jest ważnym wskaźnikiem efektywności nauczania. Badanie EWD polega na porównaniu „poziomu na wejściu” (w przypadku liceów wyników egzaminu gimnazjalnego) i „poziomu na wyjściu” (wyników egzaminu maturalnego). Przyrost wiedzy i umiejętności skutkuje dodatnim wskaźnikiem EWD, regres – ujemnym.

Wyniki EWD szkół prezentowane są w kształcie elipsy na osi współrzędnych. Oś pozioma (x) oznacza wyniki uczniów w stosunku do średniej (centrum układu) na egzaminie maturalnym. Oś pionowa (y) to przyrost w stosunku do średniego przyrostu odnotowanego na egzaminie maturalnym. A zatem, szkoły, które znajdą się:

• w prawej górnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły sukcesu (wyniki egzaminów maturalnych powyżej średniej i odnotowany wysoki przyrost wiedzy i umiejętności);
  • w lewej górnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły wspierające (wyniki egzaminów maturalnych poniżej średniej, ale nastąpił przyrost wiedzy i umiejętności);
  • w lewej dolnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły wymagające pomocy (wyniki egzaminów maturalnych poniżej średniej i spadek wiedzy i umiejętności);
  • w prawej dolnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły niewykorzystanych możliwości (wyniki egzaminów maturalnych powyżej średniej, ale regres wiedzy i umiejętności);
  • w centrum układu – tzw. szkoła neutralna (średnie wyniki egzaminów maturalnych i przeciętny przyrost wiedzy i umiejętności).

EWD pokazuje zatem, czy w danej szkole uczeń poszerzy swoją wiedzę, rozwinie zainteresowania i doskonali umiejętności, czy też nie. Czy szkoła będzie mu w tym pomagać, czy przeszkadzać. Czy szkoła potrafi dobrze przygotować do egzaminu wyłącznie ucznia zdolnego, czy także słabszego. Wskaźnik EWD obala mity i pokazuje rzeczywisty wpływ szkoły na rozwój wiedzy, zainteresowań i umiejętności uczniów.

Wskaźniki EWD w skali punktowej, oparte na wynikach egzaminacyjnych z lat 2016-2018, dla Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu przedstawiają się następująco: przedmioty humanistyczne – 4,2; język polski - 4,5; przedmioty matematyczno-przyrodnicze – 4,2; matematyka – 3,4 (Źródło: http://ewd.edu.pl/wskazniki/matura/wykres-szkoly/?id=24425).

Natomiast wyniki osiągnięte podczas egzaminu  maturalnego przez Liceum w skali staninowej to ocena: średnia z języka angielskiego (poziom podstawowy), chemii i informatyki (poziom rozszerzony); powyżej średniej z matematyki (poziom podstawowy i rozszerzony), języka polskiego (poziom rozszerzony), języka angielskiego (poziom rozszerzony), wiedzy o społeczeństwie (poziom rozszerzony); wysoka z języka polskiego (poziom podstawowy) oraz biologii, fizyki, geografii (poziom rozszerzony); bardzo wysoka z historii (poziom rozszerzony).

Trzyletnie wskaźniki EWD pokazują, że uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu osiągnęli na egzaminie maturalnym wyniki powyżej średniej krajowej jednocześnie przy dodatnim wskaźniku EWD. Oznacza to, że nauczyciele liceum wykorzystują wysoki potencjał edukacyjny uzdolnionych uczniów oraz potrafią zmobilizować do wysiłku uczniów mających trudności w nauce i osiągnięcia przez nich sukcesu na miarę ich możliwości. Zatem Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu można określić mianem „Szkoły sukcesu”.

Sami zresztą to sprawdźcie na stronie: http://ewd.edu.pl/wskazniki/matura/porownywarka-szkol/, na której można porównać wskaźniki EWD dowolnie wybranych szkół.

Warto to wszystko przemyśleć i dokonać mądrego wyboru!

Klip promocyjny szkoły

grudzień 2019

Copyright © 2019 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.