Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek
7.30-15.00

Nagroda Literacka Nike 2019 przyznana!

6 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta gala Nike 2019. Jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna oraz Marek Zaleski za najlepszą książkę minionego roku uznało „Nie ma” Mariusza Szczygła.

"Nie ma" jest zbiorem opowieści reporterskich o ludziach, którzy musieli uporać się z różnego rodzaju pustką w życiu. Bohaterami historii są m.in. albański malarz, polskie siostry bliźniaczki, ukraiński żołnierz, czeska poetka i izraelska pisarka. “Nie ma” to kolejna książka znanego reportera i felietonisty, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej (2009 r.), autora takich książek, jak: "Gottland", „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, "Kaprysik. Damskie historie", "Zrób sobie raj" i "Projekt: prawda".

Nagroda Nike uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. W konkursie mogą brać udział utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie, nie dopuszcza się natomiast opracowań lub prac zbiorowych. Celem przedsięwzięcia jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. W zaszczytnym gronie laureatów znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch.

Oprócz reportaży Mariusza Szczygła w finałowej siódemce Nike 2019 znalazły się również książki: Małgorzaty Rejmer „Błoto słodsze niż miód”, Aleksandra Kaczorowskiego „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Marcina Kołodziejczyka „Prymityw. Epopeja narodowa”, Zyty Rudzkiej „Krótka wymiana ognia”, Juliusza Strachoty „Turysta polski w ZSRR” i Szczepana Twardocha „Królestwo”.

Zwycięskie „Nie ma” Mariusza Szczygła oraz „Królestwo” Szczepana Twardocha dostępne oczywiście w naszej Bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania i czytania, a sponsorowi dziękujemy za zakup książek☺.

Kiermasz podręczników

5 września 2019 r. odbył się w naszej szkole kiermasz podręczników. Organizatorem przedsięwzięcia była Biblioteka szkolna we współpracy z Samorządem Uczniowskim.  Coroczna inicjatywa tradycyjnie stała się okazją do spotkania z absolwentami LO.

Narodowe czytanieAkcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, kiedy to Polacy sięgnęli do dorobku Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego czy Stefana Żeromskiego. Podczas tegorocznej odsłony przedsięwzięcia Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Bruna Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Henryka Rzewuskiego.  Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Utwory wymienionych pisarzy niewątpliwie zachwycają, prowokują do dyskusji i choć czasem prowadzą do sporów czy polemik, kształtują całe pokolenia Polaków. Wspólna lektura to doskonały moment, by dany tekst odczytać na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, w jaki sposób dziś ukazuje Polskę i Polaków. Najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie każdego roku włącza się również nasze miasto. 7 września 2019 r., wśród publiczności zgromadzonej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Nałkowskiej znaleźli się między innymi nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie LO w Sierpcu.

Klip promocyjny szkoły

październik 2019

Copyright © 2019 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.