foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Liceum Ogólnokształcące

im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek
7.30-15.00

Mamy „Prostą sprawę” Wojciecha Chmielarza!

14 października miała miejsce premiera „Prostej sprawy” – powieści sensacyjnej Wojciecha Chmielarza, pisanej podczas lockdownu i publikowanej w odcinkach na profilu społecznościowym autora.

Lubiany i ceniony Wojciech Chmielarz jest polskim dziennikarzem i pisarzem. Jego książki cieszą się ogromnym uznaniem nie tylko czytelników, ale również recenzentów. Wielokrotnie nagradzany za swoje dzieła, zyskał miano najbardziej obiecującego młodego twórcy kryminałów ("Podpalacz", "Rana", "Żmijowisko", „Wyrwa”, "Farma lalek", "Cienie", "Osiedle marzeń" itp.). Z uwagi na wprowadzony w marcu stan zagrożenia epidemiologicznego, wszyscy zachęcani byli do pozostania w swoich mieszkaniach. Wojciech Chmielarz uznał, że panująca sytuacja to dobry moment na wypróbowanie pewnego eksperymentu literackiego. Chcąc pomóc swoim czytelnikom oderwać myśli od epidemii, zaczął pisać powieść, której kolejne fragmenty zamieszczał na Facebooku. 

Autor oczywiście zastrzegał, że to tylko zabawa, rodzaj eksperymentu, literacka przygoda. "Plan jest taki, żeby oderwać Państwa myśli od pandemii, postaram się raz na dzień lub raz na dwa dni wrzucać kolejny rozdział pisanej na gorąco powieści. Proszę pamiętać, to jest pewna zabawa. Nie mam planu tej książki, nie zrobiłem żadnego researchu, tekst nie jest sprawdzony przez redaktora. Będą tutaj na pewno błędy, będą nielogiczności, tekst będzie chropowaty. Po prostu, piszę co mi wpada pod palce, na gorąco, rozdział po rozdziale. Państwo czytacie, bawicie się, jeśli chcecie, możecie w komentarzach wrzucać swoje pomysły i sugestie. Zobaczymy, gdzie to nas zaprowadzi. Powiem szczerze, być może na manowce. Być może za jakiś czas stwierdzę, że to nie ma sensu i trzeba zakończyć w połowie. Ale z drugiej strony, może uda nam się przeżyć fajną przygodę" - napisał wówczas Wojciech Chmielarz.    

Wojciech Chmielarz przyzwyczaił czytelników do wartkich akcji, wciągających fabuł i zaskakujących bohaterów. Czy podobnie będzie w przypadku nowej książki? Jeśli nie sięgnęliście po nią w mediach społecznościowych, zapraszamy do biblioteki. Powieść „Prosta sprawa” – w wersji poprawionej i rozszerzonej - właśnie trafiła do naszego księgozbioru.

 

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1974866,1,western-tarantino-i-lockdown-te-slowa-najlepiej-laczy-prosta-sprawa.read


Wirtualne Targi Książek

Pierwsza edycja Wirtualnych Targów Książki odbyła się w maju 2020 roku. Druga, jak podaje organizator, zaplanowana jest na 14 – 25 października. Jesienna edycja imprezy ma być jeszcze większa niż wiosenna. Wtedy odbyły się 33 spotkania online z autorami, w streamowanych w sieci wydarzeniach wzięło udział 640 tysięcy widzów, zostało sprzedanych 120 tysięcy książek.

W ciągu dwunastu dni wirtualna przestrzeń zostanie podzielona na trzy strefy:  Przecinek i Kropka dla najmłodszych czytelników, młodzieżową #sieczyta oraz dedykowaną literaturze pięknej i reportażowi strefę Apostrof. W ramach tych stref odbędzie się ponad 50 wydarzeń online: premiery literackie, spotkania z pisarzami, webinary, sekcja książek cyfrowych. Ponadto Empik kusi licznymi promocjami, np. wszyscy klienci jesiennej edycji przedsięwzięcia mają otrzymać dostęp do aplikacji Empik Go za darmo. Spotkania autorskie zapowiadają się bardzo obiecująco:

* Wojciech Chmielarz - 14 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Anna Kańtoch – 14 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Rafał Pacześ – 15 października, g.18.00, Facebook.com/empikcom,

* Tatiana Mindewicz-Puacz - 15 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Michał Nogaś – 15 października, g.20.00,  Facebook.com/empikcom,

* Wojciech Mann – 16 października, g.18.00, Facebook.com/empikcom,

* Agnieszka Pocztarska – 16 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Kinga Sawczuk – 17 października, g. 15.00, Instagram.com/empikcom,

* Wojciech Jagielski - 17 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Eryk Wałkowicz - 17 października, g. 17.00, Instagram.com/empikcom,

* Justyna Bednarek, Daniel de Latour – 17 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom,

* Marcin Kostrzyński – 18 października, g. 10.00, Facebook.com/empikcom,

* Anita Głowińska – 18 października, g. 11.00, Instagram.com/empikcom,

* Bartek Kieżun – 18 października, g. 13.00, Instagram.com/empikcom,

* Przemek Staroń – 18 października, g. 14.00, Facebook.com/empikcom,

* Jakub Szamałek – 18 października, g.16.00, Facebook.com/empikcom,

* Karolina Sulej – 18 października, g. 17.00, Instagram.com/empikcom,

* Zyta Rudzka – 18 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Regina Brett – 19 października, g. 18.00,  Facebook.com/empikcom,

* Adam Wajrak – 19 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Anna Sakowicz – 19 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom,

* Magdalena Wolińska-Riedi – 20 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Michał Korkosz – 20 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Wioletta Grzegorzewska – 20 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom,

* Wojciech Miłoszewski – 21 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Agnieszka Lingas-Łoniewska – 21 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Katarzyna Kobylarczyk – 21 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom,

* Anita Werner, Michał Kołodziejczyk – 22 października, g.18.00, Facebook.com/empikcom,

* Tomasz Michniewicz – 22 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Marcin Batylda – 23 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Leszek Herman – 23 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Jacek Komuda – 23 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom,

* Martin Widmark – 24 października, g. 12.00, Facebook.com/empikcom,

* Beata Pawlikowska – 24 października, g. 13.00, Instagram.com/empikcom,

* Wojciech Drewniak – 24 października, g. 14.00, Facebook.com/empikcom,

* Nancy Springer – 24 października, g. 16.00, Facebook.com/empikcom,

* Katarzyna Berenika Miszczuk – 24 października, g. 17.00, Instagram.com/empikcom,

* Lisa Gardner – 24 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Michał Rusinek – 25 października, g. 14.00, Facebook.com/empikcom,

* Adam Szulc – 25 października, g. 15.00, Instagram.com/empikcom,

* Marek Krajewski – 25 października, g. 16.00, Facebook.com/empikcom,

* Marcel Moss – 25 października, g. 17.00, Instagram.com/empikcom,

* Agnieszka Maciąg – 25 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Radek Rak – 25 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom.

Udział w WTK jest darmowy, na poszczególne wydarzenia nie trzeba się rejestrować.. Te zaś będą odbywać się na Facebooku i Instagramie Empiku. Więcej szczegółów odnajdziecie na stronie organizatora. Zapraszamy!


Nagroda Literacka Nike dla Radka Raka!

4 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta gala Nike 2020. Jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Iwona Kurz, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki oraz Paweł Próchniak (przewodniczący) za najlepszą książkę minionego roku uznało "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka.

Nagroda Nike uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. W konkursie mogą brać udział utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie, nie dopuszcza się natomiast opracowań lub prac zbiorowych. Celem przedsięwzięcia jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. W zaszczytnym gronie laureatów znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch.

„Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to nawiązanie do „Słowa o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego. W powieści przedstawione są wydarzenia z roku 1848 z punktu widzenia galicyjskich chłopów. Pisarz wprowadza czytelnika w świat pełen zjaw, wiedźm, duchów przodków, którzy nie planują odejść w zaświaty czy gadających zwierząt. W jednym z wywiadów Radek Rak o swojej książce powiedział: „Baśń na początku miała być zupełnie inną książką, pisałem o dębickich Żydach, a Szela miał się pojawiać jako wspomnienie w tle. Wyszło inaczej. Im dłużej zagłębiałem się w temat, tym więcej znajdowałem ciekawych wątków, aż w końcu uznałem, że Szela zasługuje na swoją książkę. Moi przodkowie byli chłopami. To, co słyszałem w szkole o Szeli, o rabacji, to była narracja kogoś innego. Czułem, że to nie jest opowieść mojej rodziny, to nie jest głos moich przodków. Pomyślałem, że dam głos tym ludziom, którzy go nie mieli. Czyli właśnie chłopom. Do tego doszło zainteresowanie lokalną historią. Kiedy zgłębiałem rzeczywistość pierwszej połowy XIX w. w Zachodniej Galicji, nie mogłem się nadziwić, że tak rzeczywiście mogło być. Uznałem, że także tym czasom należy się opowieść – zupełnie inna niż do tej pory”. W laudacji prof. Paweł Próchniak podkreślił natomiast: „Radek Rak świetnie panuje nad słowem, nad różnymi tonacjami polszczyzny, nad jej możliwościami i nad tym, co żyje pośród słów – w przydźwiękach i echach – prawie już niesłyszalne. "Baśń o wężowym sercu" jest świadomie staroświecka i zarazem nowocześnie groteskowa. Wiele zawdzięcza literaturze. Sama jest w przemyślny sposób literacka. Jej konstrukcja – precyzyjna, dyskretnie podopinana – pracuje miękko jak dobrze naoliwiony mechanizm. Ma w sobie coś z bezwzględności zegara odmierzającego minuty, wybijającego godzinę, ale jest w niej też coś z wdzięku pozytywki, która powiela znane struktury fabularne, dobrze rozpoznawalne, niemal już wytarte układy wątków i zmienia je w płynny ruch snucia opowieści, w falowanie realności jak ze snu. Słychać w "Baśni o wężowym sercu" różne echa i tony literatury. Podskórnie pracują w niej głosy wielu pisarzy – wzięte pod włos, rozwibrowane, twórczo przejęte, przetopione w metal lżejszy od powietrza. Ta sprzymierzona z wyobraźnią literackość jest ważna – przypomina, że literatura jest wolnością słów, że biegnie w nieznane, a zarazem, w tym samym ruchu, wnika w świat, sięga w głąb rzeczywistości. I wtedy staje wobec czegoś, co odnajduje się w mowie drzew i kamieni, w języku gór, w mowie mitu”.

Do tegorocznej Nagrody Nike nominowano siedem tytułów. Poza "Baśnią o wężowym sercu" były to: "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady, "Pusty las" Moniki Sznajderman, "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" Piotra M. Majewskiego, "Jaremianka. Biografia" Agnieszki Daukszy, "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko (Nike Czytelników 2020) oraz "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota" Pawła Reszki. 

W bibliotece szkolnej czekają na Was nowości - wyróżnione, jak i nominowane do nagrody książki. To będzie z pewnością uczta dla duszy w jesienne długie wieczory. Zapraszamy! 


Miesiąc Bibliotek Szkolnych

1 października rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Pierwsze obchody International Schooll Library Day odbyły się 18 października 1999 roku. Święto obchodzone było corocznie, w czwarty poniedziałek października, do 2007. W 2008 październik zastąpił poprzednie jednodniowe święto.

Celem akcji jest pokazanie oferty i dorobku biblioteki szkolnej, zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach International School Library Month: 

 • prowadzimy akcję „Skrzynka Marzeń Czytelniczych”,
 • bierzemy udział w Wielkiej Zbiórce Książek,
 • propagujemy XXV Wojewódzki Konkurs Poezji im. Stefana Gołębiowskiego,
 • uczestniczymy w Wirtualnych Targach Książki (14 – 25 października),
 • przystępujemy do największej akcji czytelniczej w Polsce  „Upoluj Swoją Książkę”.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.


         8 września 2020 roku rozpoczęła się Wielka Zbiórka Książek. Akcję koordynuje Fundacja Zaczytani.org, która pozyskane egzemplarze przekaże do szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych. Zbierane są książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie są przyjmowane podręczniki i encyklopedie.

W Wielką Zbiórkę Książek angażują się ambasadorzy fundacji, m.in. Mateusz Damięcki, Katarzyna Pakosińska, Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Joanna Moro, Artur Barciś, Piotr Witkowski. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz prezydentów 7 miast: Gdańska, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Partnerem strategicznym Fundacji Zaczytani.org jest Alior Bank. Partnerami Wielkiej Zbiórki Książek są Fundacja KPMG i AVIVA.

Przeczytane książki można oddawać do 11 października 2020 roku w ponad 800 miejscach w Polsce. Lista ogólnodostępnych punktów zbiórki znajduje się na stronie www.zaczytani.org. Zapraszamy!


TOP influencerów książkowych 2020

31 sierpnia obchodzony jest Dzień Blogów. W związku z tym wydarzeniem, od kilku lat serwis Granice.pl publikuje listę najbardziej wpływowych, najciekawszych twórców internetowych, którzy skupiają swoje działania wokół promocji literatury. „Zależało nam na tym, by w zestawieniu znaleźli się zarówno twórcy przygotowujący obszerne szkice krytycznoliterackie, ludzie zawodowo związani z rynkiem książki, jak i czytelnicy, którzy mówią przede wszystkim o emocjach, jakie wzbudziły w nich ostatnie lektury. Ważne było dla nas także to, by danego blogu nie śledziło jedynie grono kilku członków rodziny danego twórcy, choć same liczby nie były kryterium decydującym o wyborze laureatów” – powiedział Sławomir Krempa, redaktor naczelny redakcji Granice.pl.

TOP 10 influencerów książkowych – twórcy cieszący się największą popularnością, wykazujący duże zaangażowanie w promocję czytelnictwa i tworzący najciekawsze treści.

Profesjonaliści – wśród nich są dziennikarze, redaktorzy, krytycy literaccy, którzy docierają do szerokiego grona odbiorców, ich materiały są atrakcyjne, profesjonalnie przygotowane. Te profile warto obserwować.

 • Krytycznym okiem

https://www.facebook.com/Krytycznym-okiem-286171704768096/

 • Kurzojady

https://www.facebook.com/Kurzojady/

 • Lady Margot

https://www.facebook.com/u.lady.margot/

 • Nowości książkowe – blog Bernadetty Darskiej

https://www.instagram.com/bernadettadarska/

 • Okoń w sieci

https://www.youtube.com/channel/UCi8SMLoj-I0ln2GcWnG7eWw

 • CzytamRecenzuje.pl

https://www.youtube.com/channel/UCKgcyng5cZlRjSLJx3tFgXw

 • Rozmawiam, bo lubię

https://www.youtube.com/channel/UCC0d4IHdD-7kZHXMvKlXvMw

 • Subiektywnie o książkach

https://www.facebook.com/subiektywnieoksiazkach/

 • Wielki Buk

https://www.youtube.com/channel/UCGwb0HDls_iDidD4ku5fMsw

 • Zdaniem Szota

https://www.facebook.com/zdaniemszota/

Białe kruki - twórcy, których blogi czy profile w serwisach społecznościowych warto śledzić.

 • 52 Book Challenge PL

 • Nie oceniam po okładkach

 • Blog pod Małym Aniołem

 • Grozownia.pl

 • Stacja Książka

 • Literackie skarby świata całego

 • SieCzyta.com.pl

 • Nowalijki.com

 • Ania Globisz @ksiazka_przyjacielem

 • Edyta Giersz @motheroftworeads

 • @literackie_serce

 • Paulina Grzymek @paooska


Święto Polskiej Literatury - Narodowe Czytanie 2020

W sobotę 5 września po raz dziewiąty odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku wyróżniono dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, kiedy to Polacy sięgnęli do dorobku Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bruna Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego. 

Jak przypomina Kancelaria Prezydenta, "Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Narodowe Czytanie 2020 odbywało się na wiele sposobów i w wielu miejscach, także poza granicami naszego kraju. Święto Polskiej Literatury zainaugurowała Para Prezydencka. W przepięknej scenerii Ogrodu Saskiego swoje role odegrali między innymi: Krzysztof Kwiatkowski, Rafał Zawierucha, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Ewa Dałkowska, Krzysztof Szczepaniak, Piotr Bajor, Julia Konarska, Aleksandra Radwan, Julia Łukowiak, Angelika Kurowska, Marta Wągrocka. Artyści zrzekli się honorariów, przekazując je na walkę z koronawirusem. Reżyserem przedsięwzięcia był Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Wśród uczestników tego wyjątkowego święta nie mogło zabraknąć naszego liceum. Ze względu na sytuację epidemiczną, uczniowie i nauczyciele czytali „Balladynę” w zaciszu domowym. Młodzież z klasy III b, pod opieką wychowawcy oraz nauczyciela polonisty, udokumentowała swój udział w akcji. Tegoroczną edycję Narodowego Czytania koordynowała biblioteka szkolna.


 Nowości w naszej bibliotece

W ramach akcji „Biblioteka na to czeka” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej na nasze półki trafiło trzydzieści publikacji. Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski, popularyzowanie czytelnictwa, wspieranie rozwoju bibliotek szkolnych, akademickich i publicznych.

Zasoby biblioteczne regularnie powiększamy również dzięki Instytutowi Literatury. Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis. Liryka, epika, dramat”, którego tematem jest Literacka Nagroda Nobla przyznana Oldze Tokarczuk oraz innymi nowościami. 


                        „Nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić...” – Oscar Wilde

 Mam Talent...

            Ekspozycja prezentująca szkolne i pozaszkolne pasje artystyczne uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego na stałe wpisała się w wydarzenia organizowane przez bibliotekę szkolną. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie kunsztu autorów prac, promocja utalentowanej młodzieży, inspirowanie do doskonalenia umiejętności artystycznych, motywowanie do samodzielnych działań i pasji, przygotowanie innych do świadomego odbioru kultury,  

            Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczna wystawa została zaprezentowana w sieci. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia prezentacji multimedialnej, a - Magdalenie Rogowicz, Julii Żuchowskiej, Piotrowi Czajkowskiemu, Mateuszowi Motylewskiemu, Weronice Samoraj, Aleksandrze Sobieraj, Izie Wiśniewskiej, Karolinie Krajewskiej, Weronice Siwińskiej, Kacprowi Janiszewskiemu, Agnieszce Szczepaniak, Konradowi Rostkowskiemu, Alicji Lewandowskiej, Natalii Chojnowski ej, Magdzie Prószyńskiej, Natalii Nowakowskiej, Hubertowi Lewandowskiemu, Aleksandrze Jankowskiej, Kasi Krasce, Oli Gębskiej, Roksanie Musiałowskiej, Kamilowi Sowińskiemu, Antoninie Dąbrowskiej, Amelii Nadratowskiej, Amelii Zdziarskiej, Agacie Kluczewskiej, Natalii Janakiewicz, Julii Bartnickiej, Sylwii Wiśniewskiej, Jakubowi Cecelskiemu, Julii Kruk, Weronice Julii Pakiele, Liwii Sulińskiej, Marcie Krokosz - dziękujemy bardzo za udostępnienie swoich prac!


„Czy można mieć motyle w brzuchu?” 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w bibliotece szkolnej odbył się konkurs: „Czy można mieć motyle w brzuchu? – o frazeologizmach”. Do quizu przystąpiła klasa I c. Zadanie uczniów polegało na wykazaniu się znajomością frazeologizmów różnego pochodzenia, a także umiejętnością praktycznego ich wykorzystania w różnych sytuacjach komunikacyjnych.

Najlepiej zrobił to Piotr Czajkowski i to On został zwycięzcą. Piotrek otrzymał nagrodę książkową – „Silmarillion”  J.R.R. Tolkiena – ufundowaną przez sponsora.

 

 


Rok św. Jana Pawła II

W 2019 r. parlamentarzyści ustanowili w drodze okolicznościowych uchwał patronaty na rok 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

Działalność papieża Polaka w znacznym stopniu przyczyniła się do upadku komunistycznej dyktatury w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego posługa zyskała ogromny prestiż. Stał się najbardziej wpływowym przywódcą duchowym XX wieku. W tekście uchwały czytamy: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej.

W obchody Roku św. Jana Pawła II włącza się również biblioteka szkolna. Podczas zajęć utrwalamy w młodym pokoleniu pamięć o Janie Pawle II, przybliżamy wartości wychowawcze zawarte w Jego nauczaniu, pogłębiamy wiedzę o życiu, działalności, twórczości i osobowości papieża. Dopełnieniem powyższych działań jest okolicznościowa wystawa. Zapraszamy! 


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od roku 2000. Proklamowany został na 30. sesji Konferencji Generalnej UNESCO z inicjatywy Bangladeszu. Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 r., kiedy to w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu. Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

W obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego włącza się również biblioteka szkolna. Podczas zajęć podyskutujemy o języku polskim, poznamy jego historię, bogactwo dialektów oraz tajniki frazeologii. Wizyta w bibliotece będzie także okazją do zapoznania się z twórczością Michała Rusinka: „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, „Pypcie na języku”, Dobra zmiana”, „Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna”. Michał Rusinek pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing, jest też członkiem Rady Języka Polskiego PAN. Miłośnicy literatury (a w szczególności języka polskiego) znają Go jako sekretarza Wisławy Szymborskiej, specjalistę od językowych pułapek i sztuki komunikacji, który od lat uczy, jak najlepiej posługiwać się żywym słowem.

Księgozbiór biblioteki LO po raz kolejny wzbogacił sponsor.


Paszporty „Polityki” 2019

14 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się ceremonia rozdania jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych. Paszporty „Polityki” wyróżniają utalentowanych, młodych ludzi, którzy swoją działalnością wywierają niekwestionowany wpływ na polską kulturę i mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Nagrody wręczono już po raz 27., w siedmiu osobnych kategoriach – kreator kultury, film, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka poważna, kultura cyfrowa, sztuki wizualne. W kategorii literatura zwyciężyła Dominika Słowik, którą jury doceniło za “oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90.” w powieści „Zimowla”.

Pierwsza książka Dominiki Słowik – „Atlas: Doppelganger” – została bardzo dobrze przyjęta przez recenzentów oraz czytelników. Powieść znalazła się nawet w finale Nagrody Literackiej Gdynia za debiut literacki. Teraz do rąk odbiorców trafia obszerna historia pt. „Zimowla”, która również zasługuje na szczególną uwagę. Cukrówka, miasteczko położone na dalekiej prowincji, nie jest wcale takie stereotypowe, nudne i bezbarwne, jakby się wydawało. W tamtejszej społeczności odnaleźć można wiele barwnych postaci i tajemniczych, intrygujących zdarzeń. Zacierają się granice między możliwym i niemożliwym. Pisarka posługuje się niedopowiedzeniami, zabiera czytelnika w gąszcz niewyjaśnialnych zjawisk codzienności i ścieżek pamięci. Nieustannie rodzą się pytania, między innymi takie - czy uda się wyjaśnić najbardziej strzeżony sekret Cukrówki?

Powieść Dominiki Słowik – dzięki sponsorowi – jest dostępna w naszej bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania i czytania.


6 grudnia to dzień mikołajkowych prezentów oraz świątecznych życzeń. Magiczna atmosfera zapanowała również w bibliotece szkolnej, którą odwiedził oczekiwany przez wszystkich święty. Mikołaj zostawił dla naszych czytelników – tych małych i dużych – tajemnicze paczki oraz słodkie upominki. Każdy mógł wypożyczyć taką niespodziankę na Święta i zaskoczyć siebie czytelniczo.

Z okazji Bożego Narodzenia życzymy naszym czytelnikom radosnych, zdrowych i rodzinnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.


W związku z obchodami Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszym liceum rozegrał się prawdziwy pojedynek książek. Przez cały październik uczniowie – wrzucając swoje propozycje do specjalnie oznakowanego pudełka - głosowali w „Uczniowskim Plebiscycie Na Listę Książkowych Przebojów”.

Na pierwszym miejscu znalazły się „Dziewczyny z Syberii” Anny Herbich. Na drugim - „Kredziarz” C.J. Tudor. Trzecie miejsce przypadło natomiast powieści Stephena Kinga pt. „Lśnienie”.

Tradycyjnie już za wsparcie dziękujemy sponsorowi, dzięki któremu pozyskaliśmy oczekiwaną przez uczniów powieść „Kredziarz”.

Zapraszamy do wypożyczania i czytania.

 

 

 

 


Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk to niekwestionowane odkrycie w polskiej literaturze ostatnich lat, wybitna prozaiczka i eseistka, pisarka ceniona przez krytyków i publiczność. Fenomen popularności i dobrego smaku, wiedzy i sprawności pisarskiej, filozoficznej głębi i sztuki opowiadania. Wielbicielka Junga, znawczyni filozofii i wiedzy tajemnej, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich, do których dołączyła również ta najważniejsza – Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu przyznania tego wyjątkowego wyróżnienia napisano: „Olga Tokarczuk nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stabilnego lub wiecznego. Konstruuje powieści w napięciu między przeciwieństwami kulturowymi; natura kontra kultura, rozum kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie”.

W celu zgłębienia tajników twórczości pisarki zapraszamy do biblioteki szkolnej. Za uzupełnienie księgozbioru autorstwa Olgi Tokarczuk – „Księgi Jakubowe” oraz „Gra na wielu bębenkach” – dziękujemy bardzo sponsorowi.

 

„Upoluj swoją książkę”"Upoluj swoją książkę"

W listopadzie wystartowała kolejna edycja akcji "Upoluj swoją książkę", którą organizuje Czytaj PL. Celem przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa. Po raz kolejny, w naszej bibliotece szkolnej jest dostępny plakat – darmowa wypożyczalnia książek elektronicznych.

W tym roku, można przeczytać następujące książki: „Ucho igielne” – Wiesław Myśliwski, „Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman, „Patolodzy” – Paulina Łopatniuk, „Skaza” – Robert Małecki, „Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz, „Okrutny książę” – Holly Black, „Jeszcze się kiedyś spotkamy” – Magdalena Witkiewicz, „Mit motywacji” – Jeff Haden, „Historia bez cenzury 4” – Wojciech Drewniak, „Chrobot” – Tomasz Michniewicz, „Nikt nie idzie” – Jakub Małecki, „Dziewczyna o czterech palcach” – Marek Krajewski.

Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad.
Zapraszamy do wypożyczania książek elektronicznych.


Miesiąc Bibliotek SzkolnychMówią, że w książkach świat się mieści drugi,

Piękniejszy od codziennego.

Cuda on wszystkie ma na swe usługi,

Niebo należy do niego …

 Wiktor Gomulicki

1 października rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Pierwsze obchody International Schooll Library Day odbyły się 18 października 1999 roku. Święto obchodzone było corocznie, w czwarty poniedziałek października, do 2007. W 2008 październik zastąpił poprzednie jednodniowe święto.

Celem akcji jest pokazanie oferty i dorobku biblioteki szkolnej, zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach International School Library Month: 

 • promujemy akcje: „Skrzynka Marzeń Czytelniczych” i „Uwolnij Książkę”
 • przystępujemy do trzeciej edycji projektu „Upoluj Swoją Książkę”
 • przystępujemy do konkursu w ramach projektu „Upoluj Swoją Książkę”
 • przeprowadzamy „Uczniowski Plebiscyt Na Listę Książkowych Przebojów”

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.


Nagroda Literacka Nike 2019 przyznana!

Nagroda Literacka Nike 2019 przyznana!

6 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta gala Nike 2019. Jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna oraz Marek Zaleski za najlepszą książkę minionego roku uznało „Nie ma” Mariusza Szczygła.  

"Nie ma" jest zbiorem opowieści reporterskich o ludziach, którzy musieli uporać się z różnego rodzaju pustką w życiu. Bohaterami historii są m.in. albański malarz, polskie siostry bliźniaczki, ukraiński żołnierz, czeska poetka i izraelska pisarka. “Nie ma” to kolejna książka znanego reportera i felietonisty, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej (2009 r.), autora takich książek, jak: "Gottland", „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, "Kaprysik. Damskie historie", "Zrób sobie raj" i "Projekt: prawda".

Nagroda Nike uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. W konkursie mogą brać udział utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie, nie dopuszcza się natomiast opracowań lub prac zbiorowych. Celem przedsięwzięcia jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. W zaszczytnym gronie laureatów znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch.

Oprócz reportaży Mariusza Szczygła w finałowej siódemce Nike 2019 znalazły się również książki: Małgorzaty Rejmer „Błoto słodsze niż miód”, Aleksandra Kaczorowskiego „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Marcina Kołodziejczyka „Prymityw. Epopeja narodowa”, Zyty Rudzkiej „Krótka wymiana ognia”, Juliusza Strachoty „Turysta polski w ZSRR” i Szczepana Twardocha „Królestwo”.

Zwycięskie „Nie ma” Mariusza Szczygła oraz „Królestwo” Szczepana Twardocha dostępne oczywiście w naszej Bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania i czytania, a sponsorowi dziękujemy za zakup książek☺.


Kiermasz podręczników

5 września 2019 r. odbył się w naszej szkole kiermasz podręczników. Organizatorem przedsięwzięcia była Biblioteka szkolna we współpracy z Samorządem Uczniowskim.  Coroczna inicjatywa tradycyjnie stała się okazją do spotkania z absolwentami LO.

 


Narodowe czytanieAkcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, kiedy to Polacy sięgnęli do dorobku Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego czy Stefana Żeromskiego. Podczas tegorocznej odsłony przedsięwzięcia Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Bruna Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Henryka Rzewuskiego.  Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Utwory wymienionych pisarzy niewątpliwie zachwycają, prowokują do dyskusji i choć czasem prowadzą do sporów czy polemik, kształtują całe pokolenia Polaków. Wspólna lektura to doskonały moment, by dany tekst odczytać na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, w jaki sposób dziś ukazuje Polskę i Polaków. Najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie każdego roku włącza się również nasze miasto. 7 września 2019 r., wśród publiczności zgromadzonej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Nałkowskiej znaleźli się między innymi nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie LO w Sierpcu.

Klip promocyjny szkoły

Kalendarz

październik 2020
npwścps
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Warto odwiedzić

Powiat sierpecki

Kryta pływalnia w Sierpcu

Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu

Ziemia sierpecka

Odwiedza nas

Dziś 26

Wczoraj 49

Tydzień 26

Miesiąc 2147

Wizyt wszystkich 49842

Copyright © 2020 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.