foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Liceum Ogólnokształcące

im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek
7.30-15.00

                        „Nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić...” – Oscar Wilde

 Mam Talent...

            Ekspozycja prezentująca szkolne i pozaszkolne pasje artystyczne uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego na stałe wpisała się w wydarzenia organizowane przez bibliotekę szkolną. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie kunsztu autorów prac, promocja utalentowanej młodzieży, inspirowanie do doskonalenia umiejętności artystycznych, motywowanie do samodzielnych działań i pasji, przygotowanie innych do świadomego odbioru kultury,  

            Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczna wystawa została zaprezentowana w sieci. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia prezentacji multimedialnej, a - Magdalenie Rogowicz, Julii Żuchowskiej, Piotrowi Czajkowskiemu, Mateuszowi Motylewskiemu, Weronice Samoraj, Aleksandrze Sobieraj, Izie Wiśniewskiej, Karolinie Krajewskiej, Weronice Siwińskiej, Kacprowi Janiszewskiemu, Agnieszce Szczepaniak, Konradowi Rostkowskiemu, Alicji Lewandowskiej, Natalii Chojnowski ej, Magdzie Prószyńskiej, Natalii Nowakowskiej, Hubertowi Lewandowskiemu, Aleksandrze Jankowskiej, Kasi Krasce, Oli Gębskiej, Roksanie Musiałowskiej, Kamilowi Sowińskiemu, Antoninie Dąbrowskiej, Amelii Nadratowskiej, Amelii Zdziarskiej, Agacie Kluczewskiej, Natalii Janakiewicz, Julii Bartnickiej, Sylwii Wiśniewskiej, Jakubowi Cecelskiemu, Julii Kruk, Weronice Julii Pakiele, Liwii Sulińskiej, Marcie Krokosz - dziękujemy bardzo za udostępnienie swoich prac!


„Czy można mieć motyle w brzuchu?” 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w bibliotece szkolnej odbył się konkurs: „Czy można mieć motyle w brzuchu? – o frazeologizmach”. Do quizu przystąpiła klasa I c. Zadanie uczniów polegało na wykazaniu się znajomością frazeologizmów różnego pochodzenia, a także umiejętnością praktycznego ich wykorzystania w różnych sytuacjach komunikacyjnych.

Najlepiej zrobił to Piotr Czajkowski i to On został zwycięzcą. Piotrek otrzymał nagrodę książkową – „Silmarillion”  J.R.R. Tolkiena – ufundowaną przez sponsora.

 

 


Rok św. Jana Pawła II

W 2019 r. parlamentarzyści ustanowili w drodze okolicznościowych uchwał patronaty na rok 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

Działalność papieża Polaka w znacznym stopniu przyczyniła się do upadku komunistycznej dyktatury w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego posługa zyskała ogromny prestiż. Stał się najbardziej wpływowym przywódcą duchowym XX wieku. W tekście uchwały czytamy: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej.

W obchody Roku św. Jana Pawła II włącza się również biblioteka szkolna. Podczas zajęć utrwalamy w młodym pokoleniu pamięć o Janie Pawle II, przybliżamy wartości wychowawcze zawarte w Jego nauczaniu, pogłębiamy wiedzę o życiu, działalności, twórczości i osobowości papieża. Dopełnieniem powyższych działań jest okolicznościowa wystawa. Zapraszamy! 


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od roku 2000. Proklamowany został na 30. sesji Konferencji Generalnej UNESCO z inicjatywy Bangladeszu. Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 r., kiedy to w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu. Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

W obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego włącza się również biblioteka szkolna. Podczas zajęć podyskutujemy o języku polskim, poznamy jego historię, bogactwo dialektów oraz tajniki frazeologii. Wizyta w bibliotece będzie także okazją do zapoznania się z twórczością Michała Rusinka: „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, „Pypcie na języku”, Dobra zmiana”, „Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna”. Michał Rusinek pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing, jest też członkiem Rady Języka Polskiego PAN. Miłośnicy literatury (a w szczególności języka polskiego) znają Go jako sekretarza Wisławy Szymborskiej, specjalistę od językowych pułapek i sztuki komunikacji, który od lat uczy, jak najlepiej posługiwać się żywym słowem.

Księgozbiór biblioteki LO po raz kolejny wzbogacił sponsor.


Paszporty „Polityki” 2019

14 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się ceremonia rozdania jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych. Paszporty „Polityki” wyróżniają utalentowanych, młodych ludzi, którzy swoją działalnością wywierają niekwestionowany wpływ na polską kulturę i mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Nagrody wręczono już po raz 27., w siedmiu osobnych kategoriach – kreator kultury, film, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka poważna, kultura cyfrowa, sztuki wizualne. W kategorii literatura zwyciężyła Dominika Słowik, którą jury doceniło za “oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90.” w powieści „Zimowla”.

Pierwsza książka Dominiki Słowik – „Atlas: Doppelganger” – została bardzo dobrze przyjęta przez recenzentów oraz czytelników. Powieść znalazła się nawet w finale Nagrody Literackiej Gdynia za debiut literacki. Teraz do rąk odbiorców trafia obszerna historia pt. „Zimowla”, która również zasługuje na szczególną uwagę. Cukrówka, miasteczko położone na dalekiej prowincji, nie jest wcale takie stereotypowe, nudne i bezbarwne, jakby się wydawało. W tamtejszej społeczności odnaleźć można wiele barwnych postaci i tajemniczych, intrygujących zdarzeń. Zacierają się granice między możliwym i niemożliwym. Pisarka posługuje się niedopowiedzeniami, zabiera czytelnika w gąszcz niewyjaśnialnych zjawisk codzienności i ścieżek pamięci. Nieustannie rodzą się pytania, między innymi takie - czy uda się wyjaśnić najbardziej strzeżony sekret Cukrówki?

Powieść Dominiki Słowik – dzięki sponsorowi – jest dostępna w naszej bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania i czytania.


6 grudnia to dzień mikołajkowych prezentów oraz świątecznych życzeń. Magiczna atmosfera zapanowała również w bibliotece szkolnej, którą odwiedził oczekiwany przez wszystkich święty. Mikołaj zostawił dla naszych czytelników – tych małych i dużych – tajemnicze paczki oraz słodkie upominki. Każdy mógł wypożyczyć taką niespodziankę na Święta i zaskoczyć siebie czytelniczo.

Z okazji Bożego Narodzenia życzymy naszym czytelnikom radosnych, zdrowych i rodzinnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.


W związku z obchodami Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszym liceum rozegrał się prawdziwy pojedynek książek. Przez cały październik uczniowie – wrzucając swoje propozycje do specjalnie oznakowanego pudełka - głosowali w „Uczniowskim Plebiscycie Na Listę Książkowych Przebojów”.

Na pierwszym miejscu znalazły się „Dziewczyny z Syberii” Anny Herbich. Na drugim - „Kredziarz” C.J. Tudor. Trzecie miejsce przypadło natomiast powieści Stephena Kinga pt. „Lśnienie”.

Tradycyjnie już za wsparcie dziękujemy sponsorowi, dzięki któremu pozyskaliśmy oczekiwaną przez uczniów powieść „Kredziarz”.

Zapraszamy do wypożyczania i czytania.

 

 

 

 


Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk to niekwestionowane odkrycie w polskiej literaturze ostatnich lat, wybitna prozaiczka i eseistka, pisarka ceniona przez krytyków i publiczność. Fenomen popularności i dobrego smaku, wiedzy i sprawności pisarskiej, filozoficznej głębi i sztuki opowiadania. Wielbicielka Junga, znawczyni filozofii i wiedzy tajemnej, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich, do których dołączyła również ta najważniejsza – Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu przyznania tego wyjątkowego wyróżnienia napisano: „Olga Tokarczuk nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stabilnego lub wiecznego. Konstruuje powieści w napięciu między przeciwieństwami kulturowymi; natura kontra kultura, rozum kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie”.

W celu zgłębienia tajników twórczości pisarki zapraszamy do biblioteki szkolnej. Za uzupełnienie księgozbioru autorstwa Olgi Tokarczuk – „Księgi Jakubowe” oraz „Gra na wielu bębenkach” – dziękujemy bardzo sponsorowi.

 

„Upoluj swoją książkę”"Upoluj swoją książkę"

W listopadzie wystartowała kolejna edycja akcji "Upoluj swoją książkę", którą organizuje Czytaj PL. Celem przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa. Po raz kolejny, w naszej bibliotece szkolnej jest dostępny plakat – darmowa wypożyczalnia książek elektronicznych.

W tym roku, można przeczytać następujące książki: „Ucho igielne” – Wiesław Myśliwski, „Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman, „Patolodzy” – Paulina Łopatniuk, „Skaza” – Robert Małecki, „Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz, „Okrutny książę” – Holly Black, „Jeszcze się kiedyś spotkamy” – Magdalena Witkiewicz, „Mit motywacji” – Jeff Haden, „Historia bez cenzury 4” – Wojciech Drewniak, „Chrobot” – Tomasz Michniewicz, „Nikt nie idzie” – Jakub Małecki, „Dziewczyna o czterech palcach” – Marek Krajewski.

Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad.
Zapraszamy do wypożyczania książek elektronicznych.


Miesiąc Bibliotek SzkolnychMówią, że w książkach świat się mieści drugi,

Piękniejszy od codziennego.

Cuda on wszystkie ma na swe usługi,

Niebo należy do niego …

 Wiktor Gomulicki

1 października rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Pierwsze obchody International Schooll Library Day odbyły się 18 października 1999 roku. Święto obchodzone było corocznie, w czwarty poniedziałek października, do 2007. W 2008 październik zastąpił poprzednie jednodniowe święto.

Celem akcji jest pokazanie oferty i dorobku biblioteki szkolnej, zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach International School Library Month: 

  • promujemy akcje: „Skrzynka Marzeń Czytelniczych” i „Uwolnij Książkę”
  • przystępujemy do trzeciej edycji projektu „Upoluj Swoją Książkę”
  • przystępujemy do konkursu w ramach projektu „Upoluj Swoją Książkę”
  • przeprowadzamy „Uczniowski Plebiscyt Na Listę Książkowych Przebojów”

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.


Nagroda Literacka Nike 2019 przyznana!

Nagroda Literacka Nike 2019 przyznana!

6 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta gala Nike 2019. Jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna oraz Marek Zaleski za najlepszą książkę minionego roku uznało „Nie ma” Mariusza Szczygła.  

"Nie ma" jest zbiorem opowieści reporterskich o ludziach, którzy musieli uporać się z różnego rodzaju pustką w życiu. Bohaterami historii są m.in. albański malarz, polskie siostry bliźniaczki, ukraiński żołnierz, czeska poetka i izraelska pisarka. “Nie ma” to kolejna książka znanego reportera i felietonisty, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej (2009 r.), autora takich książek, jak: "Gottland", „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, "Kaprysik. Damskie historie", "Zrób sobie raj" i "Projekt: prawda".

Nagroda Nike uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. W konkursie mogą brać udział utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie, nie dopuszcza się natomiast opracowań lub prac zbiorowych. Celem przedsięwzięcia jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. W zaszczytnym gronie laureatów znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch.

Oprócz reportaży Mariusza Szczygła w finałowej siódemce Nike 2019 znalazły się również książki: Małgorzaty Rejmer „Błoto słodsze niż miód”, Aleksandra Kaczorowskiego „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Marcina Kołodziejczyka „Prymityw. Epopeja narodowa”, Zyty Rudzkiej „Krótka wymiana ognia”, Juliusza Strachoty „Turysta polski w ZSRR” i Szczepana Twardocha „Królestwo”.

Zwycięskie „Nie ma” Mariusza Szczygła oraz „Królestwo” Szczepana Twardocha dostępne oczywiście w naszej Bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania i czytania, a sponsorowi dziękujemy za zakup książek☺.


Kiermasz podręczników

5 września 2019 r. odbył się w naszej szkole kiermasz podręczników. Organizatorem przedsięwzięcia była Biblioteka szkolna we współpracy z Samorządem Uczniowskim.  Coroczna inicjatywa tradycyjnie stała się okazją do spotkania z absolwentami LO.

 


Narodowe czytanieAkcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, kiedy to Polacy sięgnęli do dorobku Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego czy Stefana Żeromskiego. Podczas tegorocznej odsłony przedsięwzięcia Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Bruna Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Henryka Rzewuskiego.  Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Utwory wymienionych pisarzy niewątpliwie zachwycają, prowokują do dyskusji i choć czasem prowadzą do sporów czy polemik, kształtują całe pokolenia Polaków. Wspólna lektura to doskonały moment, by dany tekst odczytać na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, w jaki sposób dziś ukazuje Polskę i Polaków. Najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie każdego roku włącza się również nasze miasto. 7 września 2019 r., wśród publiczności zgromadzonej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Nałkowskiej znaleźli się między innymi nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie LO w Sierpcu.

Klip promocyjny szkoły

Kalendarz

sierpień 2020
npwścps
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Warto odwiedzić

Powiat sierpecki

Kryta pływalnia w Sierpcu

Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu

Ziemia sierpecka

Odwiedza nas

Dziś 31

Wczoraj 170

Tydzień 776

Miesiąc 1346

Wizyt wszystkich 42930

Copyright © 2020 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.