foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Liceum Ogólnokształcące

im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu

Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek
7:30-14:30

„Akcja szyta na miarę!” z Czytaj PL

Wraz z początkiem listopada przystąpiliśmy do największego polskiego projektu promującego czytelnictwo Czytaj PL. Organizatorami przedsięwzięcia są: Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz platforma Woblink.

W 9. edycji akcji czytelnicy mają do wyboru następujące książki (ebooki i audiobooki): Elena Armas „The American Roommate Experiment”, Oliver Burkeman „Cztery tysiące tygodni”, Agnieszka Klessa-Shin „Polka w Korei”, Remigiusz Mróz „Kabalista”, Marta Bijan „Muchomory w cukrze”, Robert Małecki „Wiatrołomy”, Emilia Dłużewska „Jak płakać w miejscach publicznych”, Gabriela Gargaś „Wiem, co czujesz”, Travis Baldree „Legendy i Latte”, Sławek Gortych „Schronisko, które przestało istnieć”, Julia Fiedorczuk „Dom Oriona”, Wojciech Tochman „Historia na śmierć i życie”, Michał Lubina „Niedźwiedź w objęciach smoka”, Paulina Hendel „Cmentarz osobliwości”, Katarzyna Puzyńska „Motylek”, Anna Goc „Głusza”, Alice Oseman „Heartstopper 4”, Colleen Hoover „It starts with Us”.  Aby skorzystać z wirtualnej bezpłatnej biblioteki należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik projektu. Podobnie jak w roku ubiegłym książki można czytać na smartfonach, tabletach, czytnikach elektronicznych inkBOOK oraz Kindle.

Wszelkich informacji dotyczących udziału w akcji udzielamy w bibliotece. Zapraszamy!


  „Kopernik. Rewolucje” z Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz”

Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz" to wyróżnienie dla najlepszej biografii napisanej i wydanej w języku polskim w roku ubiegłym. O przyznanie tego tytułu ubiegali się autorzy: Karolina Dzimira-Zarzycka, Wojciech Orliński, Krzysztof Siwczyk, Rusłan Szoszyn oraz Krzysztof Umiński. Ostateczne zwycięstwo przypadło Wojciechowi Orlińskiemu za książkę pt. „Kopernik. Rewolucje”. e, nie są gromem z jasnego nieba. Że

Mikołaj Kopernik był wybitnym polskim astronomem, matematykiem, prawnikiem, lekarzem i ekonomistą, jednak o jego życiu, studiach, badaniach wiemy stosunkowo niewiele. Dzieło Wojciecha Orlińskiego, wydobywając skromną ilość udokumentowanych faktów z życia uczonego, składa się zatem w dużej mierze z hipotez, domysłów, przypuszczeń osadzonych na szerokim tle historycznym, społecznym, politycznym i kulturalnym. „Nagrodziliśmy Wojciecha Orlińskiego, który wybór bohaterów i swoją metodę pisania o tychże bohaterach wypracował już wcześniej. Orlińskiego nie brzydzą, a nawet fascynują tzw. nauki ścisłe. (…) Sięga po bohatera, który być może świadomie nie zostawia po sobie śladów – właściwie żadnych źródeł, listów, szkiców, dzienników. Jaka jest ta metoda Orlińskiego? Pokazuje, że nauka, dowody matematyczne, naukowe rewolucje, które kompletnie zmieniają człowieka i myślenie o naszym miejscu w tym wszechświecie, nie są gromem z jasnego nieba. Że dowód, jaki w końcu przeprowadził i opublikował Kopernik, wynika z kilku oddziałujących na siebie ośrodków” – powiedziała Agata Passent, członkini kapituły. Przedstawicielka jury zwróciła również uwagę na niezwykły styl pisania Wojciecha Orlińskiego, dzięki któremu połączył on świat humanistów z matematykami, astrofizykami i historykami idei.

Naszych czytelników zachęcamy do sięgnięcia po nagrodzoną książkę oraz do wysłuchania wypowiedzi przedstawicieli jury na temat tegorocznego konkursu.

 

Agata Passent o książce „Kopernik. Rewolucje”:

https://www.facebook.com/GNLJuliusz/videos/1042025600158582

 

 

Wojciech Szot, Zbigniew Kadłubek (przewodniczący jury GNL „Juliusz”), Jan Baron (sekretarz jury GNL „Juliusz”) o książkach, które znalazły się w finale konkursu:

https://tiny.pl/clndb


Nagroda Literacka Nike dla Zyty Rudzkiej

Tegoroczną Nagrodę Nike otrzymała Zyta Rudzka za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby”. W finale konkursu znalazły się również książki: Anny Bikont – „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, Grzegorza Piątka – „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”, Ilony Wiśniewskiej – „Migot. Z końca Grenlandii”, Wiktorii Bieżuńskiej – „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, Mateusza Górniaka – „Trash story”, Piotra Sommera – „Lata praktyki”.

Zyta Rudzka jest psychologiem, autorką sztuk teatralnych oraz powieści: „Krótka wymiana ognia”, „Mykawa”, „Białe klisze”, „Tkanki miękkie”, „Ślicznotka doktora Josefa”, „Ten się śmieje, kto ma zęby”, „Pałac Cezarów”, „Uczty i głody”, „Dziewczyny Bonda”. Za swój dorobek artystyczny była wielokrotnie doceniana i nagradzana. Otrzymała między innymi Nagrodę Literacką m.st. Warszawy, Nagrodę Literacką Gdynia, Poznańską Nagrodę Literacką im. Adama Mickiewicza, Nagrodę Literacką Gryfia, Nagrodę Literacką im. Stanisława Piętaka, Nagrodę Literacką im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrodę Gold Remi w Worldfest Independent Film Festival.

Przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike, Inga Iwasiów, w laudacji powiedziała: „Dziś nagradzamy Weryzm. Po wahaniu zapisuję to wielką literą, choć słownikowe znaczenie, wskazujące na technikę odwzorowania rzeczywistości, dałoby dobry napęd interpretacji powieści Zyty Rudzkiej – wszak jej postacie i ich środowisko, zdają się podobne do czegoś znanego, sąsiedzkiego. Wystarczyłoby wejść do miejskiego zakamarka, w poprzek dzielnicy, by rozpoznać scenerię. W podupadłych zakładach rzemieślniczych czeka na nas Weryzm, ten pisany wielką literą – mocna, suwerenna kobieta, bez ceregieli wykonująca swój fach – strzeżenie, czesanie, żegnanie. Nagradzając Zytę Rudzką za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” wyróżniamy istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności”.

Laureatem Nagrody Nike Czytelników został Grzegorz Piątek za reportaż „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.

Zwycięzcom gratulujemy, a naszych czytelników zapraszamy do biblioteki. Nominowane do nagrody książki znajdziecie w naszym księgozbiorze. 


Najlepsi blogerzy książkowi

Serwis Granice.pl już po raz piąty uhonorował twórców, którzy promują literaturę i modę na czytanie. Wskazani przez czytelników autorzy wykorzystują różnorodne kanały dotarcia do czytelników – blogi, vlogi, podcasty, konta w serwisach społecznościowych.  Tegoroczne zestawienie objęło ponad 40 osób podzielonych na pięć kategorii:

  • TOP 2023 – “Wspieraj kulturę”, „Mrukbooki”, „kingaxvs”, „Lost reading soul”, „Culturomaniaczka”
  • Profesjonaliści - „Okoń w sieci”, „Już tłumaczę”, „Zdaniem Szota”,„smakksiazki.pl”, „Raport z literatury”, „Wielki Buk”, „Krytycznym okiem”,  „Literatura przepiękna”, „Literacka Kavka”, „Subiektywnie o książkach”
  • Znani i czytani – „Mozaika literacka”, „Na regale u Marty Mrowiec”, „Rude Recenzuje”, „Lady Margot”, „zaczytana.querida”, „Prostymi słowami”, „Moje dziecko się nudzi”, „Come.book”, „Bardziej lubię książki niż ludzi”, „Get Booky”.
  • O literaturze inaczej - „uwaga.czytam”, „slavicbook”, „__pinklife”, „ver.reads”, „Zaksiążkowane”, „Doktor Book”,  „Bestselerki”, „by.bookaholic”,  „alex.andthebooks”, „_my_world_book_”
  • Odkrycia 2023 - „Śliwkowy kompocik”, „simpleflowerstory”, „CzytaLis”,„DoGóryKsiążkami”, „Antek Czyta”.

Zachęcamy do lektury rankingu i zapoznania się z wybranymi profilami. Zapraszamy do biblioteki.


Czytamy, polecamy

„Czytamy, polecamy” to inicjatywa czytelnicza realizowana w naszej bibliotece. Uczniowie – w wybrany indywidualnie sposób – prezentują swoich ulubionych pisarzy i ich książki, polecają literaturę, którą warto przeczytać. Tym razem wyzwanie przyjęła Karolina Czermińska z klasy III a. Czytelniczka przygotowała prezentację multimedialną poświęconą twórczości Colleen Hoover.

Zapraszamy do obejrzenia oraz do poznania dorobku literackiego pisarki. W naszym księgozbiorze znajdziecie powieści: „Confess”, „Hopeless”, „It ends with us”, „It starts with us”, „Layla”, „Maybe now maybe not”, „Maybe someday”, „Nagie serca”, „November”, „Point of retreat”, “Reminders of him”, “Slammed”, “This girl”, “Ugly love”.   

Colleen Hoover video (genial.ly)


Klasowi Czytelnicy Roku

W roku szkolnym 2022/2023 nagrodziliśmy najlepszych czytelników. Zostali nimi: Aleksandra Piasecka z klasy I a, Szymon Daszkowski z klasy I b, Weronika Gajtka z klasy I c, Weronika Cichocka z klasy I d, Natalia Borowska z klasy I e, Karolina Czermińska z klasy II a, Michał Klemarczyk z klasy II b, Agnieszka Chocholska z klasy II c, Olaf Wiśniewski z klasy III a, Filip Wiśniewski z klasy III b, Jan Brzozowiec z klasy III c, Natalia Chojnowska z klasy IV a, Amelia Kossowska z klasy IV b, Julia Radomska z klasy IV c, Wiktoria Kozakiewicz z klasy IV d. Czytelnikiem Roku 2022/2023 w klasach I – IV została Agnieszka Chocholska z klasy II c.

 

Gratulujemy!

 


Anna Goc z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego

„Głusza” Anny Goc to zdaniem jury 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego najlepsza książka reporterska, jaka ukazała się w 2022 roku. Piątkę finalistów uzupełniają: Anna Bikont („Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”), Jakub Sieczko („Pogo”), Ilona Wiśniewska („Migot. Z krańca Grenlandii”) oraz Christina Lamb („Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom”).

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Inicjatywa ma również na celu uhonorowanie mieszkającego wiele lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego – wybitnego reportera, dziennikarza, pisarza, fotografa. Organizatorem i fundatorem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego jest Rada Miasta Stołecznego Warszawy.

W tym roku do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono 143 książki reporterskie opublikowane w Polsce w 2022 roku. W języku polskim zostało napisanych 97 publikacji, a 46 to tłumaczenia między innymi z angielskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i niemieckiego. „Głusza” to reporterski debiut Anny Goc – dziennikarki, redaktorki „Tygodnika Powszechnego”, laureatki prestiżowych konkursów dziennikarskich i literackich.

"Głusza" to – w ocenie jury – niezwykle udana próba oddania głosu osobom głuchym i niedosłyszącym. Podczas finałowej gali Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Katarzyna Surmiak-Domańska wyjaśniła: „Wykluczenie, dyskryminacja od lat są jednym z najczęstszych tematów reportażu. W poszukiwaniu kolejnych wykluczonych autorzy jeżdżą w odległe zakątki świata, tymczasem okazało się, że temat, zupełnie nietknięty, był od zawsze na wyciągnięcie ręki. Ludzie nieposługujący się mową żyją wszędzie, choć w naszym kraju sytuacja tej ponad półmilionowej grupy jest wyjątkowo trudna. Czujność słyszącej większości usypiają zapewne migające postaci w rogu ekranów telewizyjnych, uzależnianie odbycia publicznych spotkań od obecności tłumacza migowego. Tam, gdzie są widzowie, są też tłumacze. Czy zastanawiamy się jednak, jak osoba głucha ma wezwać w Polsce pogotowie? Jak współpracować z położną w trakcie porodu? Jak zdać maturę?

(…) Głusi Polacy i głuche Polki najchętniej używają języka migowego, który choć nazywa się Polskim Językiem Migowym z polską leksyką nie ma nic wspólnego. W szkołach dla niesłyszących przez lata był on, i w wielu wypadkach nadal jest, spychany na margines, wręcz zakazywany. Wciąż pokutuje pogląd, że dzieciom głuchym należy zabraniać migania, bo szybko się okaże, że one wolą porozumiewać się językiem migowym i nie chcą się uczyć mówić. Do powszechnej świadomości z trudem dociera fakt, że dla głuchych język polski jest językiem obcym. W jednym z najstarszych ośrodków dla dzieci niesłyszących nauczyciele w ogóle nie potrafią migać”.

Książki - „Głusza” Anny Goc oraz „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” Anny Bikont - znajdziecie w naszym księgozbiorze. Zapraszamy!


Nagrody książkowe dla czytelników

Kolejny raz nagrodziliśmy licealistów zaangażowanych w działania promujące czytelnictwo oraz pracę biblioteki szkolnej. Tym razem wyróżnieni zostali:  Karolina Czermińska (klasa II a), Bartek Szczygliński (klasa II a), Iwo Szablewski (klasa II a), Marcin Prucheński (klasa II a) oraz Agnieszka Chocholska (klasa II c).

Gratulujemy, zapraszamy do udziału w kolejnych projektach książkowych. 


 Czytamy, polecamy 

„Czytamy, polecamy” to kolejna inicjatywa realizowana w naszej bibliotece. Uczniowie – w wybrany indywidualnie sposób – prezentują swoich ulubionych pisarzy i ich książki, polecają literaturę, którą warto przeczytać. Jako pierwsza wyzwanie podjęła Agnieszka Chocholska z klasy II c. Czytelniczka przygotowała gazetkę informacyjną poświęconą twórczości Katarzyny Bereniki Miszczuk.

Katarzyna Berenika Miszczuk z wykształcenia jest lekarzem, ale w swoim dorobku ma kilkanaście książek. Zadebiutowała w wieku 18 lat, gdy ukazała się jej powieść pt. „Wilk”. Pisarka swobodnie porusza się w wielu gatunkach literackich – fantasy, romans, kryminał, horror, a nawet komedia kryminalna. Największe uznanie czytelników przyniosła jej seria diabelsko-anielska: „Ja, diablica”, „Ja, anielica” oraz „Ja, potępiona”.  Dużą popularnością cieszy się również cykl Kwiat paproci, na który składają się powieści: „Przesilenie”, „Żerca”, „Noc Kupały”, „Szeptucha”, „Jaga”.

Czytelników, którzy chcieliby poznać dorobek literacki Katarzyny Bereniki Miszczuk zapraszamy do biblioteki. Postać pisarki przybliżą również wywiad, spotkanie autorskie oraz blog autorski. Warto przeczytać i wysłuchać.

* https://katarzynaberenikamiszczuk.blogspot.com

* https://www.youtube.com/watch?v=BDR8qz9g2DM

* https://niestatystyczny.pl/2020/05/08/pisanie-to-dla-mnie-odpoczynek-od-codziennosci-rozmawiamy-z-katarzyna-berenika-miszczuk/


Skrzynka Marzeń Czytelniczych

Skrzynka Marzeń Czytelniczych cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników. Uczniowie, do specjalnie przygotowanej skrzynki, wrzucają karteczki z tytułami książek, którymi warto wzbogacić szkolny księgozbiór. Tym razem, na szczególne życzenie czytelników, w bibliotece pojawiły się: Jerzy Topolski “Historia Polski”, Jan Żaryn „Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności”, Benjamin Alire Saenz “Arystoteles i Dante przepadają w toni życia”, Alice Oseman „Solitaire”, Elena Armas: „The Spanish love deception”, “The American roommate experiment”, Colleen Hoover: „This girl”, „Point of  retreat”, „Reminders of him”, “It starts with us”, “It ends with us”, “Slammed”.

 

Celem SMC jest propagowanie kultury czytelniczej i czytelnictwa oraz zwiększenie atrakcyjności biblioteki. Zapraszamy!

 


Dyplom dla Biblioteki LO

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz kolejny doceniło nasze zaangażowanie w akcję społeczno - edukacyjną Żonkile. Za udział w tegorocznym  projekcie otrzymaliśmy pamiątkowy Dyplom.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data wydarzenia nie jest przypadkowa, bowiem 23 kwietnia to dzień śmierci ważnych postaci literatury - Williama Szekspira i Miguela de Cervantesa.

W ramach ŚDKiPA w bibliotece zostały przygotowane prezentacje – „Przewodnik po prawie autorskim” oraz „Stan czytelnictwa książek w Polsce za rok 2022”. Zapraszamy do zapoznania się z powyższymi materiałami, a także do wysłuchania wywiadów ze znakomitymi twórcami literatury polskiej. Jeden z pisarzy od 2019 roku zajmuje pierwsze miejsce wśród najpoczytniejszych autorów (wg. raportu Biblioteki Narodowej). 

 

* Wiesław Myśliwski:  https://www.youtube.com/watch?v=pVg-DKmMu0Q

* Remigiusz Mróz :  https://www.youtube.com/watch?v=egAur5FWdqM

* Szczepan Twardoch:  https://www.youtube.com/watch?v=Qw1o_zMeYoQ


 „Zapisane w pamięci”

Getto warszawskie spośród wszystkich gett utworzonych na okupowanych ziemiach polskich jest najczęściej opisywane w literaturze. Stanowi temat co najmniej dwustu utworów prozatorskich i poetyckich, kilkunastu dramatów i spektakli teatralnych. Mimo iż dla  tysięcy osób doświadczenie zamknięcia za murami rozdzielającymi miasto, utrata poprzedniego życia były bolesne, jednak rzeczywistość getta domagała się utrwalenia, zapamiętania i przekazania.

W bibliotecznym księgozbiorze nasi czytelnicy znajdą wiele cennych i ważnych publikacji poświęconych tematowi Zagłady, wojennej historii Warszawy oraz tragicznemu losowi warszawskich Żydów. Zachęcamy do refleksji nad światem, w którym żyjemy 80 lat później. Zachęcamy do lektury:

  1. Beata Chomątowska „Stacja Muranów”
  2. Jacek Leociak, Zofia Waślicka-Żmijewska, Artur Żmijewski „Warszawski trójkąt zagłady”
  3. Icchak Cukierman „Nadmiar pamięci. Siedem owych lat. Wspomnienia 1939-1946”
  4. Sławomir Buryła (oprac.) „Getto warszawskie w literaturze polskiej. Antologia”
  5. Magda Łucyan „Dzieci getta. Ostatni świadkowie zagłady”
  6. Halina Birenbaum „To nie deszcz, to ludzie”
  7. Tomasz Zyśko „Siłą wyciągnięci z bunkrów”
  8. Mikołaj Grynberg „Ocaleni z XX wieku”
  9. Witold Bereś, Krzysztof Burnetko „Edelman. Życie. Do końca”
  10. Witold Bereś, Krzysztof Burnetko „Marek Edelman: Bóg śpi”
  11. Marek Edelman, Paula Sawicka „I była miłość w getcie”
  12. Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”
  13. Anna Bikont „Sendlerowa. W ukryciu”
  14. Anna Mieszkowska „Historia Ireny Sendlerowej”
  15. Magdalena Stańczuk (oprac.) „Władysław Szlengel. Poeta nieznany”
  16. Lea Kampe „Anioł z Warszawy. Historia miłości i bohaterstwa Ireny Sendlerowej”
  17. Tadeusz Bednarczyk „Życie codzienne warszawskiego getta 1939-1943”
  18. Maria Ferenc „Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie”
  19. Mario Escobar „Nauczyciel z getta”
  20. Kazimierz Moczarski „Rozmowy z katem”
  21. Alina Cała, Hanna Węgrzynek „Historia i kultura Żydów polskich”
  22. Kelly Rimmer „Sierota z Warszawy”
  23. Anka Grupińska „Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego”
  24. Anka Grupińska „Odczytanie listy. Opowieści o warszawskich powstańcach Żydowskiej Organizacji Bojowej”
  25. S. Chutnik, M. Sznajderman „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”

W Hołdzie Bohaterom Getta

"Człowiek, który składał żółte kwiaty pod Pomnikiem Getta

- powstaniec i lekarz -                                     

wiedział, jak trzeba ginąć i jak należy żyć.

Niech nasze żółte żonkile będą symbolem życia".

Hanna Krall 

Honorowa Ambasadorka Akcji Żonkile 2023

 

W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim dołączyliśmy do akcji  społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ambasadorami tegorocznej inicjatywy są: Hanna Krall, Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kamiński, Bartosz Kelner, wolontariusze Patrycja, Kacper i Zygmunt oraz Grupa Granica.

Powstanie w getcie warszawskim to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. „80. rocznica jest dla nas punktem wyjścia nie tylko do tego, by uczcić pamięć o osobach, które poniosły śmierć w getcie warszawskim, czy posłuchać opowieści ocalonych. Nasz program w 2023 roku pozwoli również przyjrzeć się krytycznie historii, a wreszcie – spojrzeć na współczesność i w przyszłość. Dokładnie tak, jak radził Marian Turski 27 stycznia 2020 roku. Przypomniał wówczas tak zwane XI przykazanie – przesłanie jego przyjaciela Romana Kenta: "Nie bądź obojętny". Poprzez wystawę, szereg wydarzeń, działań i publikacji oraz zaangażowanie wielu osób ze świata sztuki czy nauki będziemy starać się wprowadzić XI przykazanie do naszej codzienności – symbolicznie i praktycznie. Zależy nam na tym, by być jemu wiernymi: "bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzymy, jak na nas, jak na naszych potomków, «jakieś Auschwitz» nagle spadnie z nieba" – czytamy na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tegoroczna akcja jest dedykowana w szczególności cywilom przebywającym podczas walk w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni ludzie ci pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, pomimo rozpaczy, głodu, strachu, nieludzkich warunków walczyli o każdy kolejny dzień. Ich cichy opór był tak samo ważny i bohaterski, jak ten z bronią w ręku.

W ramach wydarzenia:

* przygotowaliśmy gazetki okolicznościowe: Łączy nas pamięć – Żonkile 2023, Marek Edelman – bohater niepokorny oraz wystawę tematyczną: Zapisane w pamięci,

* czytelnicy mieli możliwość poznać założenia akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, najważniejsze fakty związane z powstaniem w getcie warszawskim, a także samodzielnie wykonać papierowe żonkile,

* wzięliśmy udział w wydarzeniach przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,

* biblioteczny księgozbiór wzbogaciliśmy o literaturę tematyczną: S. Chutnik, M. Sznajderman (red.) „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”, Anka Grupińska „Odczytanie listy. Opowieści o warszawskich powstańcach Żydowskiej Organizacji Bojowej”, Anka Grupińska „Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego”, Lea Kampe „Anioł z Warszawy. Historia miłości i bohaterstwa Ireny Sendlerowej”, Magdalena Stańczuk (oprac.) „Władysław Szlengel. Poeta nieznany”, Anna Mieszkowska „Historia Ireny Sendlerowej”, Kelly Rimmer „Sierota z Warszawy”, Mario Escobar „Nauczyciel z getta”, Maria Ferenc „Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie”, Tadeusz Bednarczyk „Życie codzienne warszawskiego getta 1939-1943”

* nauczyciel bibliotekarz uczestniczył w szkoleniach zorganizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Akcja Żonkile w szkołach i bibliotekach).

W tym roku papierowe żonkile wykonali uczniowie klas: II a, II c, I d oraz I c -  Zosia Matyjasik, Michalina Maciejewska, Maja Petrykowska, Zuzia Kucińska, Martyna Żółtowska, Roksana Cyrankowska,  Karolina Czermińska, Iwo Szablewski, Marcin Prucheński, Bartek Szczygliński. Pięknie Wam dziękujemy!

W imieniu własnym oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęcamy również do obejrzenia wyjątkowej animacji powstałej na podstawie reportażu Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”.  

* https://www.youtube.com/watch?v=wsjvwgMPDCk


„Jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył  

cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby  

uratował cały świat”  (Talmud Babiloński, Sanhedryn 37 a)  

 Sprawiedliwi wśród Narodów Świata 

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to osoby, które w czasie II wojny światowej bezinteresownie udzielały pomocy Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy. Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata jest honorowym odznaczeniem cywilnym przyznawanym od 1963 roku przez Państwo Izrael na podstawie decyzji Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Dotychczas tytuł ten otrzymały 27 712 osoby z 51 krajów, w tym 7 112 Polaków (stan na 1 stycznia 2020 r.).

Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy 24 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybrana na dzień obchodów data jest symboliczna, bowiem 24 marca 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów z Markowej. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Grünfeldów, Didnerów i Goldmanów. „Wejście w życie przepisów ustanawiających Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką podkreśla szacunek, jaki oddajemy Witoldowi Pileckiemu, Janowi Karskiemu, Władysławowi Bartoszewskiemu, Irenie Sendlerowej, twórcom Żegoty, rodzinie Ulmów, Kowalskich i Baranków, ale także siedmiu tysiącom osób, które zostały upamiętnione w instytucie Yad Vashem oraz tym tysiącom Polaków, którzy nie są znani z imienia i nazwiska” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta, wydanym w dniu podpisania ustawy inicjującej święto.

Równie tragiczne historie stały się udziałem tysięcy polskich rodzin, dlatego też w bibliotece szkolnej każdego roku będziemy przypominać bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym oraz nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady. Już dziś zapraszamy do poznania niezwykłej historii rodziny Ślązaków – Józefa i Agnieszki. Małżeństwo udzieliło pomocy Gizie Alterwajn, żydowskiemu dziecku wyniesionemu z getta warszawskiego. Ślązakowie ukrywali dziewczynkę w swoim mieszkaniu na przedmieściach Warszawy przez niemal cztery lata. Po wojnie Giza wyemigrowała z Polski. Do ponownego spotkania ocalałej z Zagłady z córką Ślązaków, Danutą Gałkową, doszło dopiero po 64 latach.

W bibliotecznym księgozbiorze nasi czytelnicy znajdą również literaturę tematyczną.

Zapraszamy!


Światowy Dzień Poezji

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem inicjatywy jest promocja czytania, pisania i nauczania poezji na całym świecie.

W ŚDP zapraszamy naszych czytelników na spotkanie z poezją śpiewaną. Jedna z najpopularniejszych artystek młodego pokolenia, Sanah, ponownie zaskoczyła swoich fanów i  skomponowała muzykę do ulubionych wierszy. Wybrała poezję między innymi autorstwa Wisławy Szymborskiej, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Lechonia, Adama Asnyka.

 

Życzymy pięknych wrażeń …

Sanah, „Do * w sztambuch” (sł. A. Mickiewicz)

https://www.youtube.com/watch?v=pcX5c-pmvTA

Sanah, „Hymn” (sł. J. Słowacki)

https://www.youtube.com/watch?v=WxtseR03lzY

Sanah, „Warszawa” (sł. J. Tuwim)

https://www.youtube.com/watch?v=tHTqJ0_isp0

Sanah, „Bajka” (sł. K. K. Baczyński)

https://www.youtube.com/watch?v=fwF8bAcTmsc

Sanah, „Nic dwa razy” (sł. W. Szymborska)

https://www.youtube.com/watch?v=rR001X7JQy8

Sanah, „Kamień” (sł. A. Asnyk)

https://www.youtube.com/watch?v=uLKuf0aML6M

Sanah, „(I) Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej” Z cyklu Polonia Resurrecta (sł. J. Lechoń)

https://www.youtube.com/watch?v=vkedeEsdj8k

Sanah, „Eldorado” (sł. E. A. Poe)

https://www.youtube.com/watch?v=mMBG80cyo1Y


Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek”

Rok Wisławy Szymborskiej

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. W stosownej uchwale czytamy:

„Wisława Szymborska to jedna z najbardziej znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Urodzona 2 lipca 1923 roku pod Kórnikiem, od 1929 roku mieszkała w Krakowie. Bibliografia Szymborskiej – wraz z publikacjami listów, wydaniami specjalnymi jej utworów, wyborami wierszy, felietonami oraz innymi tekstami – liczy obecnie kilkadziesiąt pozycji. Za życia poetki ukazało się dwanaście tomów jej poezji. Pośmiertnie, w roku 2012, wydano niedokończony tom „Wystarczy”, a dwa lata późnej „Czarną piosenkę”, która miała być debiutem poetki. W 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla za – jak brzmiało uzasadnienie Akademii Szwedzkiej – „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. I dalej: „W Wisławie Szymborskiej Szwedzka Akademia chce uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością”.

Szymborska-poetka fascynuje czytelników na całym świecie – stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. W Stanach Zjednoczonych wybór wierszy Noblistki w przekładzie Stanisława Barańczaka i Clare Cavanagh pt. „View with a Grain of Sand” rozszedł się w nakładzie 120 tysięcy egzemplarzy. Niemniej popularna jest jej poezja w tłumaczeniu na język niemiecki w znakomitych przekładach Karla Dedeciusa, czy szwedzkim w tłumaczeniu Andersa Bodegårda. Szczególną popularnością Szymborska cieszyła – i wciąż cieszy – we Włoszech, gdzie na spotkania z nią przychodziły setki czytelników, a młodzi Włosi traktują ją jako poetkę własnego pokolenia.

(…) Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie, zostawiając
w testamencie zapis o powołaniu Fundacji jej imienia. (…) Mieszkanie, w którym poetka spędziła ostatnie 15 lat życia, decyzją zarządu Fundacji zostało przeznaczone na rezydencje literackie. Od roku 2019 z programów rezydencjalnych skorzystało blisko dwudziestu literatów.

O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą jednak nie tylko nagrody, włącznie z tą najważniejszą, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, ale i zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, wciąż zachwyca mistrzostwem.

Rok 2023 będzie nie tylko doskonałą okazją do pełniejszego uobecnienia postaci Wisławy Szymborskiej oraz jej twórczości, ale także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie”.

Szukając śladów wybitnej poetki, zapraszamy do biblioteki. Wśród wielu książek poświęconych twórczości Szymborskiej, znajdziecie nowości:

* Anna Bikont, Joanna Szczęsna „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej” – pierwsza pełna biografia artystki, uzupełniona w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla,

* Joanna Gromek-Illg „Szymborska. Znaki szczególne” – biografia, intymny portret pisarki,

* Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz „Najlepiej w życiu ma twój kot” – mistrzowsko napisane, niepublikowane dotąd listy niezwykłej pary, pozwalające wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono – nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.

 

Zapraszamy również do wysłuchania i przeczytania:

 

Sanah, Nic dwa razy

https://www.youtube.com/watch?v=rR001X7JQy8

 

Poezja Wisławy Szymborskiej [Michał Rusinek]

https://www.youtube.com/watch?v=1nBrYu_LRnA

 

„Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej” [Anna Bikont, Joanna Szczęsna]

https://www.youtube.com/watch?v=NfIoamf97gw

 

Jaka była naprawdę Wisława Szymborska? [Joanna Gromek-Illg]

https://www.youtube.com/watch?v=IkvkW4gNgNI

 

„Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy” [Wojciech Szot]

https://zdaniemszota.pl/308-wislawa-szymborska-kornel-filipowicz-najlepiej-w-zyciu-ma-twoj-kot-listy

 

O Wisławie Szymborskiej

https://www.youtube.com/watch?v=M5XQYPfib1k


Patroni Roku 2023

Każdego roku Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej wybierają patronów oraz ustanawiają wydarzenia upamiętniające ważne chwile w dziejach państwa. Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski to patroni roku 2023 wybrani przez Sejm RP. Senat RP uhonorował natomiast Bohaterki i Bohaterów Getta Warszawskiego, Włodzimierza Przerwę-Tetmajera, Mikołaja Kopernika, Jana Matejkę oraz Wisławę Szymborską.

W lutym przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika - wybitnego astronoma, matematyka i lekarza, twórcy heliocentrycznego modelu układu słonecznego, autora dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. W 2023 roku mija 185. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa historycznego w Europie. Artysta namalował ponad 300 obrazów, a jego najbardziej znane dzieła to „Bitwa pod Grunwaldem”, „Jan Sobieski pod Wiedniem”, „Stańczyk” „Hołd pruski” czy Poczet królów i książąt polskich’. Uczniami Jana Matejki byli m.in. Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski i Józef Mehoffer.

W 2023 r. przypada 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, badacza i podróżnika, który jako pierwszy Polak samodzielnie odbył podróż dookoła kuli ziemskiej. To właśnie on nazwał najwyższy szczyt Australii Górą Kościuszki. Z kolei 230 lat temu urodził się Aleksander Fredro, wybitny komediopisarz, autor „Zemsty i „Ślubów panieńskich”, członek loży wolnomularskiej oraz żołnierz kampanii napoleońskich, odznaczony orderami Virtuti Militari i Legii Honorowej.

W tym roku przypada także 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. „W uchwale senatorowie podkreślili, że o doniosłości literackiego dorobku poetki świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że ma ona wciąż wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania”. Swoje 100. urodziny obchodziłby również Jerzy Nowosielski – pisarz, jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury współczesnej.

W bieżącym roku będziemy też obchodzić 100. rocznicę śmierci znamienitego krakowskiego artysty Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, a w listopadzie upłynie sto lat od śmierci Jadwigi Zamoyskiej, która była autorką spójnego systemu pedagogicznego oraz założycielką pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego.

Wiosną z kolei przypadać będzie 150. rocznica urodzin polityka i publicysty Wojciecha Korfantego - członka Naczelnej Rady Ludowej, kierującej zwycięskim powstaniem wielkopolskim, a następnie dyktatora trzeciego powstania śląskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Korfanty pełnił funkcję wicepremiera w rządzie Wincentego Witosa.

Obecny rok będzie również skupiony na obchodach 60. rocznicy śmierci Aleksandry Piłsudskiej, żony Józefa Piłsudskiego, która była członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej oraz działaczką Polskiej Partii Socjalistycznej. Podczas I wojny światowej Aleksandra Piłsudska wstąpiła do Legionów. Została odznaczona orderami Virtuti Militari, Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Niepodległości. Z kolei jesienią minie 220 lat od urodzin Maurycego Mochnackiego, wybitnego dziennikarza i polityka, który walczył w powstaniu listopadowym oraz działał w wielu tajnych stowarzyszeniach przeciwko Rosji.

Należy również wspomnieć, iż obecny rok został ustanowiony rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Senatorowie swój wybór uzasadnili następująco: „Wierzymy, że ustanowienie roku 2023 Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego pozwoli nie tylko przywołać Ich świadectwa, ale stanie się także okazją do refleksji nad powszechnymi w dyskursie wartościami, takimi jak bezpieczeństwo, dom, wolność, które uznajemy za oczywiste, ale ich prawdziwą wagę i znaczenie odkrywamy dopiero w chwili, gdy stają się zagrożone”.

Szukając śladów zasłużonych Polek i Polaków, zapraszamy do biblioteki.


Historia nadmorskiej stolicy nagrodzona

17 stycznia po raz 30. zostały wręczone Paszporty POLITYKI – jedna z najbardziej rozpoznawalnych nagród kulturalnych dla młodych polskich twórców. Laureatem w kategorii „literatura” został Grzegorz Piątek za „Gdynię obiecaną”.

Grzegorz Piątek to architekt, który postawił na karierę pisarską. Był kuratorem wielu wystaw, pracował jako redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, pisał felietony w „Gazecie Stołecznej” oraz artykuły o architekturze, designie i mieście. Koordynował część architektoniczną Polska!Year – polskiego sezonu kulturalnego w Wielkiej Brytanii organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Współtworzył zbiór rozmów „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” . Jego książki „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” oraz „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” zostały uhonorowane Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, „Najlepsze miasto świata” znalazło się w finale literackiej nagrody Nike. Grzegorz Piątek opublikował również biografię „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy”.

Gdynia obiecana” to opowieść o mieście stworzonym od podstaw w okresie międzywojnia. Mieście, które otrzymało jedyną w swoim rodzaju szansę na skok w nowoczesność – urbanistyczną, historyczną i obyczajową. Grzegorz Piątek kwestionuje jednak ten gdyński mit, zastanawia się czy projekt „morskiej stolicy Polski” rzeczywiście zakończył się sukcesem, pokazuje rzeczywisty jego wymiar. Dla kogo Gdynia stała się ziemią obiecaną, a dla kogo miejscem wytężonej pracy za marny grosz?

Wojciech Szot: „Piątek w trzy lata napisał trzy świetne książki. Architekt, który stał się pisarzem, udowodnił, że architektura jest opowieścią, w której przecina się wielka historia z tą prywatną, czasem bardzo osobistą. Wraz z książką o Gdyni wykrystalizował się krytyczno-literacki projekt Piątka, który wciąż zadaje nam jedno pytanie – czym jest modernizacja? Naprawą świata, a może budowaniem nowych fasad zasłaniających jego zło?”.

Adam Leszczyński: „Nowoczesność i bałagan. Mocarstwowa ambicja i nędza. Piękna modernistyczna architektura, chaos przestrzenny i slumsy. Tym wszystkim była Gdynia – miasto kontrastów, narodowego sukcesu i narodowych wad. Grzegorz Piątek napisał o niej fascynującą książkę”.                                   

Po książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” zapraszamy naszych czytelników do biblioteki.


Konkurs czytelniczy

Z pytaniami o pochodzenie pisma i książki zmierzyli się uczestnicy konkursu czytelniczego „Czy znasz historię pisma i książki?”. Inicjatywa miała na celu poszerzenie wiadomości na temat historii książki, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz umiejętności współzawodnictwa z rówieśnikami. Do konkursu przystąpili uczniowie klas: I b, II c, IV a, I c, IV c, I d, III a, I e. 

Nagrody książkowe, a tym samym najwyższą liczbę punktów otrzymały: Patrycja Lewandowska (kl. II c), Amelia Gajtka (kl. II c) oraz Julia Chyczewska (kl. II c). Serdecznie gratulujemy! Odpowiedzi na pytania konkursowe znajdziecie oczywiście w naszej bibliotece – zapraszamy do obejrzenia prezentacji „Historia pisma i książki”. 

Książki, które otrzymały licealistki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Nagrody książkowe dla czytelników 

Licealistki zaangażowane w działania promujące czytelnictwo otrzymały nagrody książkowe. Wśród wyróżnionych znalazły się: Natalia Borowska (kl. I e), Julia Śniegocka (kl. I e), Agnieszka Chocholska (kl. II c), Roksana Cyrankowska (kl. II c), Julia Grzelecka (kl. II a), Zuzanna Kanty (kl. II a), Karolina Czermińska (kl. II a), Anna Grodzicka (kl. I a), Zuzanna Nowotka (kl. I a), Agnieszka Spychała (kl. I c), Natalia Szczerbiak (kl. I c), Zuzanna Kucińska (kl. I c), Zofia Matyjasik (kl. I c), Wiktoria Czajka (kl. I c), Julia Zimnawoda (kl. I c), Martyna Żółtowska (kl. I c).

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w nowych projektach bibliotecznych.

Nagrody zostały ufundowane w ramach realizacji zadań „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.


Przyłapani na czytaniu

 

„Przyłapani na czytaniu” to konkurs czytelniczo-fotograficzny, który odbył się w naszej bibliotece. Inicjatywa miała na celu między innymi popularyzację czytania jako formy spędzania wolnego czasu, rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej oraz rozbudzanie zainteresowań artystycznych.

Komisja konkursowa, po zapoznaniu się ze złożonymi pracami, zdecydowała o przyznaniu następujących nagród:

I miejsce – Zuzanna Kanty klasa II a

II miejsce – Natalia Paluszewska klasa II b

III miejsce ex aequo - Agnieszka Chocholska klasa II c i Weronika Gajtka klasa I c

 

Książki, które otrzymały licealistki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w nowych projektach bibliotecznych.


Warto czytać

Poziom czytelnictwa w Polsce wymaga dużego wsparcia. Według ostatniego raportu Biblioteki Narodowej (2021/2022) na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy twierdząco odpowiedziało 38% respondentów. Niewielki wzrost czytelnictwa w pandemicznym 2020 roku nie przyniósł trwałej zmiany w tej dziedzinie, ani tym bardziej nie był początkiem nowego trendu.

Badania BN wyraźnie wskazują, iż grupa czytających wyraźnie większa jest wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Prawdopodobieństwo sięgnięcia po książkę maleje wraz z wiekiem – im starsi badani, tym mniej osób deklarujących lekturę (31% respondentów w wieku co najmniej 60 lat i 23% siedemdziesięciolatków lub starszych). Odsetek tych, którzy czytają książki oraz tych, którzy deklarują, że bardzo lubią to robić rośnie wraz ze wzrostem wykształcenia. Choć czytanie książek jest czynnością najmniej skomplikowaną technologicznie, tzn. nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń czy infrastruktury informatycznej, to jednak przegrywa pod względem popularności nie tylko z korzystaniem z Internetu, ale też z oglądaniem filmów i seriali na ekranie komputera lub urządzeń mobilnych.

Nasza biblioteka nieustannie podejmuje wyzwanie promowania i wspierania czytelnictwa. Jednym z takich działań jest akcja informacyjna „Warto czytać”, którą realizujemy wraz z dużym wsparciem młodzieży. Licealiści między innymi odpowiadają na pytania co robić, aby zachęcić do sięgania po książkę, co dzięki temu zyskamy, czy czytanie jest ważne dla zdrowia, ale przede wszystkim udowadniają, że czytanie może być pasją.

https://fpc.org.pl/czytanie-rzadzi/jerzy-bralczyk/

https://fpc.org.pl/czytanie-rzadzi/artur-barcis/

https://fpc.org.pl/czytanie-rzadzi/biblioteka-narodowa/

https://rozwojowiec.pl/baza-wiedzy/inne/31-powodow-dla-ktorych-warto-czytac-ksiazki/


Uwalniamy książki

Bookcrossing to przekazywanie książek innym osobom, polegające na pozostawieniu ich w miejscu publicznym, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach. Pomysł narodził się 2001 roku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Rona Hornbakera. 

Bookcrossing jest adresowany do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą dzielić się swoją pasją z innymi. Inicjatywa buduje więź między osobami, które darzą dużym szacunkiem papierowe wersje książek. Pozwala na ciągły i bezpośredni kontakt z literaturą, bez potrzeby jej kupowania.

Bookcrossingową półka, której inicjatorem jest pani dyrektor Ewa Jancewicz, znajduje się również w naszej szkole. Każdy może wziąć wybrany egzemplarz, a w jego miejsce zostawić inny. W ten sposób dajemy książce drugie życie, a sobie radość czytania.


Nagroda Conrada 2022

Nagroda Conrada została przyznana już po raz ósmy. Tegoroczna zwyciężczyni to Paulina Siegień, autorka reportażu „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”. Wśród publikacji nominowanych do Nagrody Conrada znalazły się także: „Szalej” Moniki Drzazgowskiej, „Story Jones” Krzysztofa Pietrali, „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego i „Czarnolas” Jagi Słowińskiej.

Nagroda Conrada to wyróżnienie wspierające autorki i autorów, którzy rozpoczynają karierę pisarską. Inicjatywa zachęca równocześnie wydawnictwa do poszukiwania i publikowania książek młodych twórców. Zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu dokonywali wydawcy oraz same autorki i autorzy. Grono nominowanych wybrała kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Julia Fiedorczuk, Grzegorz Jankowicz, Monika Ochędowska, Olga Stanisławska, Joanna Szulborska, Błażej Warkocki. Gala wręczenia statuetki tradycyjnie była zwieńczeniem krakowskiego Festiwalu Conrada, uważanego za najważniejsze wydarzenie literackie w Polsce. Laureatka otrzymała statuetkę, nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych oraz miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie. Wyróżniona książka zostanie wsparta kampanią promocyjną na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Zainteresowanych twórczością Pauliny Siegień zapraszamy do biblioteki. Reportaż „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”  znajdziecie w naszym księgozbiorze.  


Szkolna Lista Bestsellerów

W ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych społeczność liceum wybierała książkowe bestsellery. Przez cały październik czytelnicy wskazywali tytuły, które ich zdaniem zasługują na szczególną uwagę. Przeprowadzona akcja promowała czytelnictwo, rozbudzała zainteresowania literaturą, zachęcała do sięgnięcia po książki dotychczas nieznane, pozwoliła poznać preferencje czytelnicze głosujących, ulubionych autorów oraz gatunki literackie. Szkolna Lista Bestsellerów została zaprezentowana w bibliotece szkolnej. 


Wzięliśmy udział w VII Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa Na Czytanie”

18 października przystąpiliśmy do akcji „Przerwa Na Czytanie”, organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Celem inicjatywy było między innymi promowanie czytelnictwa wśród młodzieży, a także zachęcenie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

W szkolnej akcji wzięli udział uczniowie i nauczyciele. Uczestnicy czytali podczas wybranych przez siebie przerw międzylekcyjnych, w różnych miejscach szkoły, a nawet poza nią. Tego dnia każdy sięgnął po ulubioną literaturę – przyniesioną z domu lub wypożyczoną z bibliotecznego księgozbioru. „Przerwa Na Czytanie” to niewątpliwie dobra zabawa, a przede wszystkich miłe chwile spędzone z książką.


Szkolne Ambasadorki akcji Czytaj PL

Julia Grzelecka, Karolina Czermińska oraz Zuzia Kanty zostały szkolnymi Ambasadorkami największej akcji czytelniczej w Polsce - Czytaj PL. Przedsięwzięcie, organizowane z inicjatywy Instytutu Książki, Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz platformy Woblink.com, promuje czytelnictwo, popularyzuje różne formy książki elektronicznej, kreuje modę na czytanie poprzez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskiego nastolatkom.

Uczennice klasy II a, zgłoszone do projektu przez nauczyciela bibliotekarza, otrzymały okolicznościowe koszulki, zgodę organizatora na promowanie akcji w szkole oraz zaszczytny tytuł Ambasadora Czytaj PL. Licealistki wezmą również udział w konkursie z cennymi nagrodami.


18 bestsellerów przez cały listopad

2 listopada rozpoczyna się ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo - Czytaj PL. Inicjatywa ma formę bezpłatnej wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć polskie i światowe bestsellery (ebooki i/lub audiobooki). W tym roku są to: „Stan splątania”, „Siostra gwiazd”, „Jak to wyjaśnić?”, „Lore”, „Szklane ptaki”, „Cały ten czas”, „Apartament”, „Wiek paradoksów”, „Gra w rasy”, „Demonomachia”, „Chąśba”, „Mortalista”, „The spanish love deception”, „Samosiejki”, „Kirke”, „Wrony”, „Plac senacki 6PM”, „Liczby nie kłamią”. Aby zapoznać się z powyższymi publikacjami, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji.

Zachęcamy do czytania i słuchania! Plakaty są już dostępne dla naszych czytelników.


Miesiąc Bibliotek Szkolnych 

1 października rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest pokazanie oferty i dorobku biblioteki szkolnej, zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W ramach przedsięwzięcia:

* organizujemy akcje: „Skrzynka Marzeń Czytelniczych”, „Podaruj Książkę Bibliotece”, „Pierwszoklasisto, Poznaj Tajemnice Biblioteki”,

* organizujemy konkurs „Czy znasz historię pisma i książki?”,

* wyłaniamy „Szkolną Listę Bestsellerów”,

* uczestniczymy w VI edycji Wirtualnych Targów Książki,

* uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Bookcrossing – Uwalniamy Książki”, 

* przystępujemy do ogólnopolskiej akcji „Upoluj Swoją Książkę”,

* bierzemy udział w VII Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na Czytanie – Bicie Rekordu w Czytaniu na Przerwie”.


Literacka Nagroda Nike dla „Mondo cane” Jerzego Jarniewicza

2 października, w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego po raz 26. odbyła się gala Nike. Szansę na jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce mieli autorzy siedmiu książek: trzech powieści, biografii, eseju, reportażu historycznego, a także tomu poetyckiego. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Jerzy Jarniewicz za tom poezji „Mondo cane”.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 roku. Jako pierwszy otrzymał ją Wiesław Myśliwski za powieść „Widnokrąg”. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Zbigniew Rokita za reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Tytuł książki 25-lecia otrzymało z kolei „Nie ma” Mariusza Szczygła, który w roku 2019 dostał nagrodę Nike zarówno od jury, jak i od czytelników. 

Jerzy Jarniewicz jest filologiem angielskim, profesorem nauk humanistycznych, poetą, krytykiem literackim i tłumaczem (głównie literatury anglojęzycznej, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Craiga Raine’a). Jego tomik jest pierwszą od sześciu lat - i szóstą w ogóle - książką poetycką nagrodzoną Nike.  W laudacji prof. Przemysław Czapliński powiedział: „W zestawie finałowym tomik poetycki Jerzego Jarniewicza jawi się jako niezwykłe ćwiczenie z istnienia. Warunkiem owego ćwiczenia jest wrażliwość, ta od słów i ta od ciał. Owa wrażliwość narodziła się w autorze, gdy nie wpuszczono go na film „Mondo cane”. Czytamy w tomiku: „Niczego tak bardzo nie pragnąłem zobaczyć, niczego tak bardzo zobaczyć mi nie dano”. Wrażliwość powstała więc z pragnienia i ze zranienia. Na prawach skrótu powiedzieć można, że od tamtego momentu, a już na pewno w tym tomiku, Jarniewicz pracuje nad składnią. Chce dużo zobaczyć, jeszcze więcej przeżyć. Próbuje nie gubić ani ludzi, ani wrażeń, a już na pewno nie doświadczeń. Ale jako poeta chce to poskładać”.

Wyróżnione w tegorocznym konkursie książki są już dostępne dla naszych czytelników. Zapraszamy!


Bierzemy udział w Nocy Księgarń 

Przed nami czwarta edycja ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników. Program tego wyjątkowego święta literatury obejmuje spotkania autorskie, kiermasze, spacery literackie, warsztaty, konkursy, wykłady, debaty, pokazy naukowe. Wydarzenia będzie można oglądać za pośrednictwem Internetu, a także na żywo, w ponad 150 księgarniach. Noc Księgarń poprzedzi w tym roku program specjalny organizowany we współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN. Na uczestników przedsięwzięcia czeka cykl wykładów popularnonaukowych, pokazów naukowych oraz warsztatów chemicznych.

Noc Księgarń to przede wszystkim kiermasze, spotkania z pisarzami i pisarkami. Do tej pory festiwal swoją obecnością zaszczycili: Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Michał Rusinek, Anna Kańtoch, Maciej Siembieda, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Jakub Małecki, Ryszard Ćwirlej, Marcin Świetlicki czy Zygmunt Miłoszewski. W tym roku dołączą do nich między innymi: Sylwia Chutnik, prof. Przemysław Czapliński, Katarzyna Puzyńska, Izabela Janiszewska, Justyna Mazur, Olga Wróbel, Przemek Staroń, Agnieszka Szydłowska, Marek Krajewski. Jesteśmy przekonani, że każdy miłośnik książek, niezależnie od wieku i upodobań czytelniczych, znajdzie coś dla siebie.

Program tegorocznej Nocy Księgarń znajdziecie w bibliotece. Zapraszamy na niezwykłe spotkania i ciekawe rozmowy o literaturze.


„Ktokolwiek będziesz w nowogródzkiej stronie,

Do Płużyn ciemnego boru

Wjechawszy, pomnij zatrzymać twe konie,

Byś się przypatrzył jezioru”

                                                                                                     (A. Mickiewicz, Świteź)

Tegoroczne Narodowe Czytanie zostało poświęcone Balladom i Romansom Adama Mickiewicza. W ogłoszonym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roku Romantyzmu Polskiego, mija dwieście lat od pierwszego wydania dzieła inicjującego ważny okres w naszej kulturze i historii. „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą”  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Czytelników, chcących zgłębić możliwości interpretacyjne fascynującego i wyjątkowego świata fantazji, uczuciowości oraz ludowej moralności, zapraszamy do biblioteki. Czekają na Was tomiki wierszy oraz ciekawe materiały edukacyjne.


Nagrody książkowe za czytelnictwo

W roku szkolnym 2021/2022 nagrodziliśmy najlepszych czytelników. Zostali nimi:  Julia Grzelecka (klasa I a),  Lidia Nowakowska (klasa I b), Agnieszka Chocholska (klasa I c),   Olaf Wiśniewski (klasa II a),  Krystian Telesiewicz (klasa II b),  Aleksandra Tomczak (klasa II c),  Natalia Chojnowska (klasa III a),  Aleksandra Sobieraj (klasa III b),  Piotr Czajkowski (klasa III c),  Aleksandra Sadowska (klasa III d). Czytelnikiem Roku w klasach I – III została Agnieszka Chocholska.

Nagrody zostały ufundowane w ramach realizacji zadań „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

 

Gratulujemy!


Zaczytane wakacje

Wakacje to idealna chwila na nadrobienie czytelniczych zaległości, a książkę możemy zabrać wszędzie, gdzie odpoczywamy: nad morze, w góry, do przydomowego ogrodu.  Z myślą o zbliżającym się czasie,  rozpoczynamy akcję „Zaczytane wakacje”. Zapraszamy naszych czytelników do biblioteki po książkę na wakacje. Szkolny księgozbiór wzbogacił się w tym roku o wiele cennych tytułów, zatem jest w czym wybierać. Jesteśmy przekonani, że dni spędzone z literaturą będą należały do najprzyjemniejszych, dostarczą niezapomnianych przeżyć i wrażeń. 

Zapraszamy!


Dyplom i Podziękowanie dla Biblioteki LO

W roku szkolnym 2021/2022 przystąpiliśmy do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Za udział w projekcie otrzymaliśmy Dyplom i Podziękowania.


Grzegorz Dziedzic z Nagrodą Wielkiego Kalibru

W sobotę, podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, poznaliśmy laureata Nagrody Wielkiego Kalibru. Autorem najlepszej powieści kryminalnej za rok 2021 został Grzegorz Dziedzic, którego doceniono za debiutancką książkę „Żadnych bogów, żadnych panów”. Nagrodę Czytelników otrzymała Joanna Opiat-Bojarska („Oni”), natomiast Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej przypadła Annie Rozenberg („Maski pośmiertne”).

Wkraczający na literackie salony kryminalne pisarz, w powieści „Żadnych bogów, żadnych panów” zabiera czytelnika do gangsterskiego, brutalnego i nieoczywistego świata chicagowskich ulic z początku XX wieku. Odsłania wyparte przez Polonię, a także praktycznie nieznane w Polsce fragmenty historii polskiej diaspory w Chicago. Książka, zdaniem przewodniczącej jury prof. Małgorzaty Omilanowskiej, „jest jak Niagara, wciąga i pochłania, stwarza słowami tak plastyczny obraz rzeczywistości, a ponadto dzieje się na pograniczu strasznych światów, w miejscach, gdzie ludzie wykonują ciężką, czarną pracę. Tam się nie może zdarzyć nic innego, tam się musi zdarzyć kryminał. Jest napisana tak, że człowiek czytając tę książkę, ma wrażenie, że tam jest. To nie tylko kwestia wyobrażenia somie miejsca, to jest odczucie wszystkiego, zapachów, smaków. Każda następna strona buduje człowiekowi w głowie obraz”.

Nagrodzone w tegorocznym konkursie książki są już dostępne w naszej bibliotece, zapraszamy wszystkich wielbicieli literatury kryminalnej i nie tylko. Zachęcamy również do odwiedzania mediów społecznościowych Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2022.  Znajdziecie tam transmisje wydarzeń, które wypełniły program MFK (spotkania z pisarzami, wywiady, wykłady, dyskusje autorskie, rozmowy o nadchodzących premierach literackich).


Historia i symbol na obrazie Jana Matejki

Jan Matejko to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, którego twórczość zyskała uznanie na całym świecie. Żyjący w XIX w. artysta był zagorzałym patriotą, krzepił serca rodaków i podsycał ich wiarę w dążenie do odzyskania suwerenności. Silnie manifestował polskość w czasach, gdy ojczyzna zniknęła z mapy świata. 

Między styczniem a październikiem 1891 roku, dla uczczenia setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, powstał jeden z najważniejszych obrazów Jana Matejki. Monumentalne dzieło (o wymiarach 247x446 cm) prezentuje przejście świadków i twórców reformatorskiego dzieła z gmachu Zamku Królewskiego w Warszawie do kościoła św. Jana Chrzciciela, gdzie dokonano aktu zaprzysiężenia ustawy rządowej. Z niezwykle bogatej galerii postaci udało się zidentyfikować ponad czterdzieści osób, do pozostałych jednak nie ma ostatecznej pewności. 

Czy przedstawiona przez artystę scena wydarzyła się naprawdę? Czy jest to tylko kreacja artystyczna? Na ile malarska wizja odpowiada historycznej prawdzie? Kto widnieje na płótnie Matejki i dlaczego? Odpowiedź na te i wiele innych pytań, a także życiorys i twórczość mistrza malarstwa historycznego nasi czytelnicy znajdą w okolicznościowej wystawie, przygotowanej z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. 

Zapraszamy do biblioteki!


                                                                   „My, którzy ocaleli,                                                             

                                                               Wam pozostawiamy to, by pamięć o nich nie zaginęła”

                                                                                                                Marek Edelman

Żonkile 2022 

19 kwietnia 2022 roku przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dziesiąty organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Projekt ma sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów, jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy. Motywem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej edycji jest miłość.

Nasza Biblioteka po raz kolejny dołączyła do akcji Żonkile.  W ramach wydarzenia:

* przygotowaliśmy gazetki tematyczne: Łączy nas pamięć – Żonkile 2022, Historia getta warszawskiego oraz wystawę tematyczną: Getto warszawskie w literaturze polskiej,

* podczas lekcji bibliotecznych uczniowie poznali założenia akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, najważniejsze fakty związane z powstaniem w getcie warszawskim, a także samodzielnie wykonali papierowe żonkile,

* bierzemy udział w wydarzeniach przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,

* biblioteczny księgozbiór wzbogaciliśmy o literaturę tematyczną: Magda Łucyan „Dzieci getta. Ostatni świadkowie zagłady”, Mikołaj Grynberg „Ocaleni z XX wieku”, Anna Bikont „Sendlerowa. W ukryciu”, Beata Chomątowska „Stacja Muranów”, Icchak Cukierman „Nadmiar pamięci. Siedem owych lat. Wspomnienia 1939-1946”, Jacek Leociak, Zofia Waślicka-Żmijewska „Warszawski trójkąt zagłady”, Sławomir Buryła  „Getto warszawskie w literaturze polskiej”, Tomasz Zyśko „Siłą wyciągnięci z bunkrów”,

* nauczyciel bibliotekarz uczestniczy w szkoleniach zorganizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Akcja Żonkile w szkołach i bibliotekach).

Zapraszamy do biblioteki!


 Zaczytajmy się w poezji... 

Światowy Dzień Poezji, obchodzony co roku w dniu 21 marca, jest okazją do uhonorowania wszystkich poetów, a także świętowania jednej z najbardziej cenionych i unikatowych form ekspresji kulturowej i językowej w historii ludzkości. Inicjatywę ustanowiło UNESCO podczas 30. Konferencji Generalnej w Paryżu 1999 roku.

Dniem Poezji był kiedyś 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go świętować 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie miesiącem poezji jest kwiecień. W Polsce Światowy Dzień Poezji obchodzimy od 2000 roku.

Światowy Dzień Poezji uczciliśmy również w naszej bibliotece. Przez cały tydzień promowaliśmy, przybliżaliśmy, udostępnialiśmy wiersze reprezentujących młode pokolenie artystów. Julia Fiedorczuk, Jacek Podsiadło oraz Konrad Góra to utalentowani, nagradzani w prestiżowych konkursach literackich pisarze (np. Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius”, Nagroda Literacka Nike, Nagroda im. Czesława Miłosza, Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej, Nagroda im. Kościelskich). Utwory ich pióra niosą ze sobą niekwestionowane wartości artystyczne, specyficzną wrażliwość, duży ładunek emocjonalny, są rodzajem intymnego pamiętnika. Artyści odważnie wychodzą poza schematy, stosują nietypowe rozwiązania językowe, są popularyzatorami nowych nurtów literackich, ich przekaz jest na wskroś indywidualny. Publikacje Julii Fiedorczuk, Jacka Podsiadło, Konrada Góry zostały przetłumaczone na większość języków europejskich.  

Cieszymy się, że poezja zdobywa tak wielu nowych odbiorców i miłośników. Nieustannie skłania do refleksji, działa na wyobraźnię, uwrażliwia, zwyczajnie zachwyca. Zapraszamy Was do biblioteki!


„Serce dla Ukrainy”

 

Sprzeciwiając się wojnie i solidaryzując się z naszymi sąsiadami dołączyliśmy do akcji „Serce dla Ukrainy”, zorganizowanej przez serwis Lustro Biblioteki.

 

Dziwny jest ten świat,

gdzie jeszcze wciąż

mieści się wiele zła.

I dziwne jest to,

że od tylu lat

człowiekiem gardzi człowiek.

Dziwny ten świat,

świat ludzkich spraw,

czasem aż wstyd przyznać się.

A jednak często jest,

że ktoś słowem złym

zabija tak, jak nożem.

Lecz ludzi dobrej woli jest więcej

i mocno wierzę w to,

że ten świat

nie zginie nigdy dzięki nim.

Nie! Nie! Nie! Nie!

Przyszedł już czas,

najwyższy czas,

nienawiść zniszczyć w sobie.

Czesław Niemen, Akwarele, 1967


Zagłosowaliśmy na Książkę Roku 2021

Plebiscyt Książka Roku 2021 lubimyczytac.pl i Allegro to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie polskiego czytelnictwa. W tym roku o uznanie ubiegało się 145 książek, 60 pisarzy polskich, 97 autorów zagranicznych, 60 wydawnictw. Książki zostały nominowane w trzynastu Kategoriach Literackich: kryminał/sensacja/thriller, literatura piękna, literatura faktu/publicystyka, horror, literatura obyczajowa/romans, fantasy, science fiction, autobiografia/biografia/wspomnienia, literatura młodzieżowa, fantastyka młodzieżowa, literatura dziecięca, komiks oraz w dwóch Kategoriach Specjalnych: debiut, bestseller. W każdej Kategorii Literackiej, biorąc pod uwagę popularność, ocenę czytelników, a także  pozostałe kryteria, które są standardem niezmiennie już od siedmiu lat, wyłoniono dziesięć pozycji. Nominowane książki zostały wydane w okresie od 1 stycznia 2021r. do 31 grudnia 2021r.

Tegoroczna edycja plebiscytu trwała od 1 do 28 lutego. Internauci mogli głosować na wielu znakomitych twórców i wiele interesujących publikacji. Obok znaczących, zagranicznych nazwisk (Natalia de Barbaro, Kazuo Ishiguro, Stephen King, Haruki Murakami, David Attenborough, J.K. Rowling, Kristin Hannah, Dmitry Glukhovsky, Marcel Moss), dumnie prezentowali się również polscy autorzy: np. Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Magda Łucyan, Jakub Małecki, Robert Małecki, Łukasz Barys, Magdalena Grzebałkowska. Nowością w konkursie była kategoria Debiut Roku, ponadto czytelnicy wybierali również Bestseller Roku 2021, czyli książkę, która cieszyła się największym zainteresowaniem klientów Allegro. Informacja o laureatach zostanie podana do publicznej wiadomości 10 marca na stronie głównej serwisu  lubimyczytać.pl.

W największym polskim plebiscycie literackim wzięli udział również nasi czytelnicy. Uczniowie i nauczyciele z ogromnym entuzjazmem okazali wsparcie swoim faworytom - ulubionym książkom i ich autorom. Głosowanie było doskonałą okazją do inspirujących rozmów o literaturze, zwłaszcza w tak trudnych dla kultury czasach.


Podejmij wyzwanie czytelnicze!

Wraz z rozpoczęciem nowego roku, wielu z nas podejmuje czytelnicze wyzwania. Jest to przede wszystkim  dobra zabawa, ale również możliwość poszerzania literackich horyzontów, wyrobienia nawyku czytania, nawiązania nowych znajomości, podzielenia się literacką pasją.  

Aby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy dla naszych czytelników zestawienie wybranych Wyzwań Czytelniczych 2022. Propozycje te różnią się od siebie liczbą przeczytanych książek, często też narzucają jakiś ciekawy klucz doboru literatury. Niektóre z nich są bardzo oryginalne, wymagające, inspirujące. Pod koniec roku wszyscy chętni będą mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami.

Zapraszamy do biblioteki!


     Łukasz Barys z Paszportem „Polityki” za powieść „Kości, które nosisz w kieszeni”

18 stycznia 2022 r. po raz 29. wręczone zostały jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury - Paszporty POLITYKI. Niezależni krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury zgłosili najciekawsze osobowości minionego roku w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Ponownie przyznano również nagrody specjalne: Kultura Zdalna i Kreator Kultury.

W tym roku szansę na Paszport „Polityki” w kategorii literatura mieli: Elżbieta Łapczyńska za powieść „Bestiariusz nowohucki”, Łukasz Barys za powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” oraz Grzegorz Uzdański za poemat dygresyjny „Wypiór”. Nagrodą  „za znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o mieście od strony kości” uhonorowano Łukasza Barysa. Urodzony w Pabianicach poeta, prozaik, student filologii polskiej i prawa ma już na swoim koncie liczne osiągnięcia i uznania. Jest między innymi laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem, konkursu im. Reinera Marii Rilkego, konkursu im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, konkursu im. Rafała Wojaczka, konkursu Krajobrazy Słowa, Ogólnopolskiego Poetyckiego Konkursu Chopinowskiego „Hymn zachwytu”. Za tom poetycki "Wysokie słońce" Łukasz Barys otrzymał nagrodę podczas festiwalu "Złoty Środek Poezji".

Wyróżnione w tej edycji plebiscytu książki – „Kości, które nosisz w kieszeni”, „Wypiór” oraz „Bestiariusz nowohucki” – to kolejne nowości w naszym księgozbiorze.  Zapraszamy naszych czytelników!


Dołączyliśmy do kampanii #Nie Zostawiam Czytelnika

#Nie Zostawiam Czytelnika to ogólnopolska inicjatywa realizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Celem drugiej już odsłony kampanii było między innymi: popularyzacja czytelnictwa wśród różnych grup (w tym osób z niepełnosprawnościami), aktywizacja osób z niepełnosprawnościami, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, zwiększenie dostępu do wydarzeń literackich osób ze szczególnymi potrzebami, wzrost wrażliwości i świadomości na temat osób niepełnosprawnych w środowisku bibliotecznym, rozwój kompetencji bibliotekarzy w tworzeniu oferty angażującej w działania czytelników z niepełnosprawnościami.

W tegorocznej edycji projektu wzięli udział bibliotekoznawcy, pisarze, konsultanci rozwiązań dedykowanych osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności (między innymi wzroku, słuchu, ruchu, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, trudnościami w komunikowaniu się), psycholodzy, pedagodzy, pracownicy wyższych uczelni, bibliotekarze, tłumacze PJM, dziennikarze, nauczyciele, trenerzy prowadzący szkolenia z zakresu audiodeskrypcji, specjaliści w zakresie technologii wspomagających osoby z niepełnosprawnościami, przedstawiciele osób z dysfunkcjami, pracownicy ośrodków terapeutycznych. Odbywające się w ramach kampanii seminaria, warsztaty, webinaria, wykłady, spotkania literackie, panele tematyczne były okazją do zdobycia ogromnej wiedzy, dzielenia się dobrymi praktykami, wartościowymi inicjatywami. Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu jesteśmy lepiej przygotowani do pracy z różnymi grupami odbiorców, w tym użytkownikami o specjalnych potrzebach czytelniczych.


Coraz bliżej święta…

Przed nami jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – Boże Narodzenie. Z pewnością już teraz wielu z nas myśli o strojeniu choinki, pakowaniu prezentów, pieczeniu i lukrowaniu pierniczków. Magiczna i niepowtarzalna atmosfera zapanowała również w bibliotece. Z początkiem grudnia zmieniliśmy wystrój, przygotowaliśmy wystawę tematyczną, ale przede wszystkim swoje myśli i serca skierowaliśmy w stronę potrzebujących – w tym roku tych czworonożnych.

Fundacja Ratujemyzwierzaki.pl już po raz trzeci organizuje ogólnopolski konkurs „Wygraj Zwierzakobusa”. Nowocześnie wyposażone samochody, przeznaczone do transportu zwierząt i codziennej pracy, trafią do tych organizacji, które zmobilizują jak największą liczbę osób.  W tym roku postanowiliśmy wesprzeć i zachęcić do udziału w głosowaniu na Fundację Felineus.  Organizacja z Rzeszowa od dziesięciu lat niesie pomoc zwierzętom skrzywdzonym i porzuconym, zapobiega ich bezdomności, prowadzi działalność adopcyjną oraz informacyjno - edukacyjną. Wolontariusze Fundacjj Felineus z determinacją i ogromnym zaangażowaniem brali udział w akcji ratowniczej kota Rurka (informowały o tym media ogólnopolskie i zagraniczne).

Za nasze działania na rzecz braci mniejszych otrzymaliśmy piękne podziękowania. Cieszymy się niezmiernie, że mogliśmy pomóc! Zrobiliśmy to z ogromnym zaangażowaniem i miłością, bo wiemy, że „Pomagać potrzebującym zwierzętom – kosztowne. Zobaczyć wdzięczność w ich oczach – bezcenne”.



Zagłosowaliśmy na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Już po raz szósty Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim zorganizowało plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku. Inicjatywa ma na celu popularyzowanie języka polskiego wśród młodych ludzi. W tegorocznej edycji swój głos oddali również uczniowie klasy II a pod opieką nauczyciela bibliotekarza.

W dniach od 12 października do 7 listopada internauci zgłaszali słowa konkursowe. Po analizie wszystkich propozycji, jury plebiscytu zaprezentowało finałową dwudziestkę. W tym roku, o zaszczytny tytuł Młodzieżowego Słowa Roku, ubiegają się: baza, boomer, cringe, essa, ez, foliarz, gituwa, IMO, kox (koks), mrozi, naura, oddaje, pogchamp, rel, sheeshsus, sześćdziesiona, śpiulkolot, twoja stara, zodiakara. Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie organizatora uruchomiony został formularz głosowania. Za jego pomocą można było wskazać jedno słowo, które, zdaniem głosujących, zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2021. Ten etap plebiscytu zakończył się 30 listopada.

Ostateczne wyniki poznamy już 7 grudnia 2021 roku.


Szkolni Ambasadorzy akcji Czytaj PL

Natalia Barańska, Janek Jankowski oraz Janek Brzozowiec zostali szkolnymi Ambasadorami największej akcji czytelniczej w Polce - Czytaj PL. Uczniowie klasy II c, zgłoszeni do projektu przez nauczyciela bibliotekarza, otrzymali okolicznościowe koszulki, zgodę organizatora na promowanie przedsięwzięcia w szkole oraz zaszczytny tytuł Ambasadora Czytaj PL. Licealiści wezmą również udział w konkursie z cennymi nagrodami.

2 listopada rozpoczęła się siódma edycja ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo - Czytaj PL. Organizatorami inicjatywy są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Woblink, partnerem strategicznym Instytut Książki. Akcja Czytaj PL ma formę bezpłatnej wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery (ebooki i/lub audiobooki). W tym roku są to:  Robert Małecki „Żałobnica”, Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych”, Kornel Filipowicz „Formikarium”, Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra”, Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”, Dionisios Sturis „Grecja. Gorzkie pomarańcze”, Tomasz Lem „Awantury na tle powszechnego ciążenia”, Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”, „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” pod redakcją Beaty Szady, Tomek Michniewicz „Chwilowa anomalia”, Marcin Mortka „Nie ma tego złego”, Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka”. Aby zapoznać się z powyższymi publikacjami, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować klucz w postaci kodu QR umieszczonego na jednej z oficjalnych grafik akcji. W tym roku po raz pierwszy z Czytaj PL będą mogli skorzystać także użytkownicy czytników Kindle oraz inkBOOK

Zachęcamy do udziału w akcji!


Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” przyznana  

Laureatką Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” 2021 została Marta Grzywacz, autorka książki „Nasza pani z Ravensbruck".  Wyróżnienie za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim przyznano już po raz szósty.

GNL „Juliusz” po raz pierwszy została przyznana w roku 2016. Zwycięską książką okazała się wówczas „Kobro. Skok w przestrzeń” Małgorzaty Czyńskiej – biografia Katarzyny Kobro, awangardowej artystki, nowatorskiej rzeźbiarki, żony Władysława Strzemińskiego. W kolejnych latach triumfowały: „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały, „Dar Meneli” Roberta Rybickiego, „Ota Pavel. Pod powierzchnią”   Aleksandra Kaczorowskiego oraz „Jaremianka” Agnieszki Daukszy. W ścisłym finale tegorocznej edycji nagrody znalazło się pięć publikacji. Kapituła w składzie: Aleksandra Klich, Agata Passent, Aleksander Kaczorowski, Agnieszka Dauksza, Zbigniew Kadłubek, Tadeusz Sławek wyróżniła książki Marty Grzywacz, Anny Malinowskiej, Sylwii Chwedorczuk, Doroty Karaś & Marka Sterlingowa, Justyny Sobolewskiej.

„Książka Marty Grzywacz to znakomicie napisana i udokumentowana opowieść o losach Johanny Langefeld, nadzorczyni obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Auschwitz, która po wojnie z pomocą dawnych polskich więźniarek uniknęła procesu i odpowiedzialności za zbrodnie. Autorka rekonstruuje losy bohaterki książki, posiłkując się licznymi świadectwami pisemnymi i archiwalnymi, a także rozmowami z ostatnimi żyjącymi świadkami opisywanych wydarzeń i historykami. Szczegółowo opisuje działalność Langefeld w strukturze nazistowskich obozów koncentracyjnych i jej relacje z więźniarkami. Zwraca uwagę wnikliwy, wolny od epatowania czytelnika opis walki uwięzionych kobiet o godność i przetrwanie, analiza obozowej hierarchii, a także umiejętne ukazanie na czym polegała odmienność działań Langefeld w porównaniu z innymi nazistowskimi zbrodniarzami, sprawującymi kierownicze funkcje w Ravensbruck, Auschwitz czy Dachau. To książka dojrzała pod każdym względem; autorka trzyma się faktów i przekonująco je interpretuje; nie uprawia żadnego rodzaju propagandy ani polityki historycznej. Stara się zrozumieć motywy postępowania bohaterki książki; odkryć te cechy jej osobowości, które sprawiły, że ofiary dostrzegły w niej wybawicielkę” – wyjaśnił Aleksander Kaczorowski, członek jury.

„Nasza pani z Ravensbruck" Marty Grzywacz to kolejna nowość w naszym księgozbiorze. Zapraszamy do biblioteki!


Wzięliśmy udział w 13. Conrad Festival 2021

W dniach 18 – 24 października, pod hasłem „Natura przyszłości”, odbywał się Festiwal Conrada – największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Miasto Kraków.

Celem Festiwalu jest prezentacja literatury światowej powstającej w różnych zakątkach globu, zakorzenionej w różnych kulturach, wyrastającej z odmiennych doświadczeń, a także inicjowanie intensywnych dyskusji artystycznych i społecznych. Program wydarzenia (dostępny również w formie online) był niezwykle ciekawy i różnorodny, obejmował pokazy filmowe, wystawy, literackie spacery, dyskusje, seminaria, debaty, wykłady, warsztaty z udziałem między innymi: Jacka Dukaja, Mikołaja Grynberga, Julii Fiedorczuk, Artura Domosławskiego, Ingi Iwasiów, Aleksandry Lipczak, Darka Foksa, Marty Dzido, Miry Marcinów, Doroty Masłowskiej, Brandona Hobsona, Aoko Matsudy, Han Kang, George’a Saundersa. Imponująco wyglądały również spotkania towarzyszące Festiwalowi Conrada – nietuzinkowe rozmowy o literaturze, opowieści o kobietach fotografkach, kosmos i futurologia w ujęciu Lema, rozkosze i spacery, niecodzienne spojrzenie na literaturę queerową.  

W ostatnim dniu wydarzenia, 24 października, została wręczona  Nagroda Conrada. Jest to wyróżnienie, które ma na celu wspieranie młodych autorów oraz zachęcenie wydawnictw do publikowania książek twórców rozpoczynających karierę pisarską. W tym roku szansę zdobycia literackiego lauru mieli: Maciej Bobula, Igor Jarek, Elżbieta Łapczyńska, Mira Marcinów, Maciej Topolski. Za najlepszy debiut prozatorski 2020 roku uznano powieść Elżbiety Łapczyńskiej pt. „Bestiariusz nowohucki”. Pisarka zdobyła wyróżnienie decyzją kapituły oraz głosami czytelników. Ceremonię wręczenia nagrody uświetniły wykłady mistrzowskie Alexa Kotlowitza i Izabeli Morskiej.

Zainteresowanych twórczością Elżbiety Łapczyńskiej oraz innych nominowanych do Nagrody Conrada pisarzy, zapraszamy do biblioteki. Powieści: „Bestiariusz nowohucki” oraz „Bezmatek” znajdziecie, jako nowości, w naszym księgozbiorze.   

 


Wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Festiwalu Księgarń i Czytelników 

22 października odbyła się trzecia edycja jednego z najciekawszych wydarzeń literackich tego roku – Noc Księgarń 2021. Inicjatywę, podobnie jak w latach ubiegłych, zorganizował dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN).

Celem Ogólnopolskiego Festiwalu Księgarń i Czytelników jest promocja niezależnych księgarń stacjonarnych, inicjatyw literackich i kulturalnych. W przedsięwzięcie każdego roku angażują się pisarze, wydawcy, tłumacze, naukowcy, księgarze, blogerzy, artyści, dziennikarze oraz organizacje pozarządowe. Program Nocy Księgarń 2021 był niezwykle rozbudowany i atrakcyjny, miłośnicy literatury mieli do dyspozycji (również w formie online) spotkania autorskie, wieczory poetyckie, cykl podcastów, literackie debaty, warsztaty, spacery, kiermasze. Wśród gości znaleźli się między innymi: Sylwia Chutnik, Mariusz Szczygieł, Wojciech Chmielarz, Wojciech Drewniak, Przemek Staroń, Julia Fiedorczuk, Anna Kańtoch, Michał Rusinek, Zygmunt Miłoszewski, Robert Małecki, Grzegorz Kasdepke, Maciej Siembieda, Zofia Stanecka, Ryszard Ćwirlej.    

Trzecia edycja Nocy Księgarń to także współpraca z partnerami, dzięki którym program festiwalu stał się znacznie bogatszy. Czytelnicy obejrzeli m.in. cykl Literatura Migana, realizowany wspólnie z Literacką Podróżą Hestii, w ramach którego fragmenty książek nominowanych do pierwszej edycji nagrody przeczytała Krystyna Czubówna, a w języku migowym przedstawiciele Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego. Fundacja Wisławy Szymborskiej przygotowała konkurs poetycki „Lepiej (być) w księgarni”, a zwycięzcę zaprosiła na weekendowy pobyt w krakowskim mieszkaniu polskiej noblistki. Na specjalny konkurs, zorganizowany przez Fundację Poland Business Run, mogli również liczyć czytający biegacze. W tym roku do grona przyjaciół wydarzenia dołączył także Facebook – platforma wspierała promocję wydarzeń i księgarń w mediach społecznościowych. 

W Ogólnopolskim Festiwalu Księgarń i Czytelników z pewnością weźmiemy udział również za rok. Do zobaczenia!  


Nagroda Literacka Nike 2021

3 października w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego po raz 25. wręczona została Nagroda Literacka Nike. Jury, za najlepszą książkę minionego roku, uznało „Kajś” Zbigniewa Rokity. Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł., statuetkę projektu prof. Gustawa Zemły, a także Nagrodę Nike Czytelników, przyznawaną w plebiscycie „Gazety Wyborczej”.

Dziennikarz i reporter z Gliwic w publikacji “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” porusza tematy przynależności i tożsamości. Opowiada o śląskiej przeszłości i teraźniejszości, o skomplikowanym losie swojej rodziny. Autor reportażu przyznaje: „Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem. O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte. Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.”  (Zbigniew Rokita, Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku, Wydawnictwo Czarne, 2020).

Jury w składzie: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki do ścisłego finału zakwalifikowało cztery reportaże, jedną biografię, jeden tom poetycki oraz jedną powieść. Wśród wyróżnionych znalazły się: „Panny z „Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”, „Fuerte”, „Zaświaty”, „Lajla znaczy noc”,  „Podwójne wahadło”, „Kajś” oraz  „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. W tym roku, w związku z jubileuszem nagrody, przyznano również Nike 25-lecia, którą, decyzją czytelników, otrzymał Mariusz Szczygieł za reportaż „Nie ma”.

„Kajś” Zbigniewa Rokity, „Panny z „Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat” Moniki Śliwińskiej oraz „Nie ma” Mariusza Szczygła dostępne jako nowości w naszej bibliotece. Zapraszamy!


Obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych

1 października rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest pokazanie oferty i dorobku biblioteki szkolnej, zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach International School Library Month:

 

  • organizujemy akcje: „Skrzynka Marzeń Czytelniczych”, „Podaruj Książkę Bibliotece”, „Poznaj Tajemnice Biblioteki”,
  • przystępujemy do ogólnopolskiego projektu czytelniczego „Czytaj PL 2021”,
  • rozpowszechniamy i uczestniczymy w IV edycji Wirtualnych Targów Książki,
  • promujemy i uczestniczymy w projekcie edukacyjnym „Filmowe myśli. Kino lekcje” oraz w warsztatach/wykładach w ramach XIV Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY,
  • rozpoczynamy roczną prenumeratę magazynów: Focus, Focus Historia, Focus Historia Extra,
  • uczestniczymy w ogólnopolskiej kampanii „Nie Zostawiam Czytelnika”.

Zapraszamy do biblioteki!


Nowości w bibliotece

W związku ze zmianami w kanonie lektur z języka polskiego, w naszym księgozbiorze pojawiły się nowości: "Kronika książąt polskich" (oprac. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski), Henryk Sienkiewicz "Listy z podróży do Ameryki", Ryszard Krynicki – wybór wierszy, Adam Zagajewski – wybór wierszy, Witold Pilecki "Raport Witolda", Wiesław Kielar "Anus mundi", Zofia Kossak-Szczucka "Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917-1919", Zofia Kossak-Szczucka  "Błogosławiona wina", Ferdynand Antoni Ossendowski  "Mocni ludzie", Ferdynand Antoni Ossendowski "Ludzie, zwierzęta, bogowie", Krystyna Lubieniecka-Baraniak "Gdy brat staje się katem", Jan Paweł II "Przekroczyć próg nadziei", Jan Paweł II "Tryptyk rzymski", Jan Paweł II "Pamięć i tożsamość", Jan Paweł II "Fides et ratio", Karol Wojtyła "Przed sklepem jubilera", Stefan Wyszyński "Zapiski więzienne", Paweł Zuchniewicz "Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o prymasie Wyszyńskim".

Zapraszamy do wypożyczania i czytania.


Mariusz Szczygieł dla naszych czytelników 

Ambasadorem programu tegorocznego Gościa Honorowego Warszawskich Targów Książki był jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej polskiej szkoły reportażu, propagator kultury czeskiej w Polsce, pan Mariusz Szczygieł. Podczas spotkania autorskiego książkę „Zrób sobie raj” ze specjalną dedykacją pisarza otrzymali czytelnicy naszej biblioteki.

Mariusz Szczygieł jest nauczycielem młodego pokolenia reporterów, prowadzi zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za literackie dokonania otrzymał wiele prestiżowych nagród, między innymi: Nagrodę Literacką „Nike”, Europejską Nagrodę Książkową, Nagrodę im. Beaty Pawlak, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej, Nagrodę Literacką Prix AMPHI, Nagrodę Magellana, Nagrodę Melchior, Nagrodę im. Andrzeja Wojciechowskiego, Nagrodę Blogerów Książkowych.           W 2014 roku Mariusz Szczygieł został odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Natomiast w 2015 roku studenci wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce uhonorowali pisarza nagrodą Autorytet przyznawaną w konkursie Mediator.  

Spod pióra dziennikarza wyszła trzytomowa antologia polskiego reportażu XX wieku „100/XX…” oraz wiele innych bestsellerowych książek, np.: „Nie ma”, „Osobisty przewodnik po Pradze”, „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, „Gottland”, „Projekt prawda”. Po „Zrób sobie raj” oraz inne publikacje autorstwa Mariusza Szczygła zapraszamy do biblioteki.

 

Zdjęcia pochodzą z prywatnej kolekcji nauczyciela. 


Wzięliśmy udział w Warszawskich Targach Książki

11. Warszawskie Targi Książki, po raz pierwszy w historii wydarzenia, odbyły się w wersji plenerowej przed Pałacem Kultury i Nauki. W dniach od 9 do 12 września miłośnicy książek mieli doskonałą okazję do tego, aby w jednym miejscu spotkać pisarzy, wydawców, tłumaczy, agentów literackich, ilustratorów, przedstawicieli wielu dziedzin kultury. Organizatorzy przedsięwzięcia – Spółka Targi Książki oraz Fundacja Historia i Kultura – przygotowali niezwykle interesujący i rozbudowany program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych. W sumie Targom towarzyszyło ponad 500 wydarzeń – spotkań na scenach i stoiskach wydawców, debat, warsztatów, festiwali, rozstrzygnięć konkursów.

Gościem Honorowym WTK były Czechy.  Rada programowa, złożona z przedstawicieli czeskiego i polskiego środowiska literackiego, zaprosiła do udziału w wydarzeniu: Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hůlovą, Alenę Morštajnovą, Galinę Miklínovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą oraz Pavela Čecha. W ramach czeskich wydarzeń upamiętniona została 85. rocznica urodzin oraz 10. rocznica śmierci czeskiego dramaturga, eseisty i polityka, Václava Havla. Polskie środowisko literackie reprezentowali między innymi: Elżbieta Cherezińska, Beata Chomątowska, Mariusz Czubaj, Natalia Fiedorczuk, Grzegorz Kalinowski, Rafał Kosik, Nina Majewska-Brown, Robert Małecki, Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Berenika Miszczuk, Daniel Mizieliński, Remigiusz Mróz, Grzegorz Piątek, Zyta Rudzka, Eustachy Rylski, Katarzyna Ryrych, Maciej Siembieda, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Krzysztof Varga, Maciej Wojtyszko, Józef Wilkoń, oraz Jakub Żulczyk. Na odwiedzających czekali także przedstawiciele literatury hiszpańskiej, duńskiej, szwedzkiej, norweskiej, islandzkiej, rosyjskiej czy rumuńskiej. Warszawskim Targom Książki towarzyszyły również Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, zainicjowane przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej.  Jury przyznało Nagrodę Literacką UE, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagrodę „Nowej Fantastyki”, Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Warszawskie Targi Książki to kolejne wydarzenie literackie, w którym uczestniczył nauczyciel bibliotekarz. Atrakcje, w postaci nowości książkowych zakupionych podczas WTK, czekają również na naszych czytelników. Zapraszamy!

 

Zdjęcia pochodzą z prywatnej kolekcji nauczyciela.

Osoby, których wizerunek został upubliczniony na zdjęciach znajdujących się na naszej stronie mogą wyrazić wolę ich usunięcia, przesyłając informację na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Narodowe Czytanie 2021

Od 2012 roku, z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odbywa się Narodowe Czytanie. Przedsięwzięcie popularyzuje czytelnictwo i znajomość polskich arcydzieł literackich, utrwala poczucie tożsamości narodowej, łączy Polaków na całym świecie. Podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania, sięgnęliśmy po dramat „Moralność pani Dulskiej”.

Narodowe Czytanie odbywa się na wiele sposobów i w wielu miejscach, także poza granicami naszego kraju. Święto polskiej literatury tradycyjnie już zainaugurowała Para Prezydencka. Obok Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy swoje role odegrali również artyści: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska, Anna Dereszowska, Andrzej Pankowski, Krzysztof Szczepaniak, Joanna Pach, Anna Cieślak, Lucyna Malec, Angelika Kurowska, Lidia Sadowa oraz Małgorzata Rożniatowska. Reżyserem spektaklu był Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Wśród uczestników tego wyjątkowego wydarzenia nie mogło zabraknąć naszych czytelników. Uczniowie i nauczyciele, jak co roku, podjęli wyzwanie czytelnicze i zmierzyli się z jednym z najważniejszych osiągnięć twórczych Gabrieli Zapolskiej.

 

 


Plener Literacki

W miniony weekend, spragnieni towarzystwa znakomitych autorów oraz ciekawych książek, odwiedziliśmy przepiękny i lubiany ogród Saski w Warszawie. To właśnie tu w dniach 18 – 20 czerwca odbył się II Plener Literacki. Przedsięwzięcie zorganizowała Fundacja Historia i Kultura, partnerami byli: Miasto st. Warszawa, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Instytut Pamięci Narodowej.
Program wydarzenia był niezwykle bogaty i atrakcyjny, powstał z myślą o każdym czytelniku (dzieci, młodzież, dorośli). W alejach ogrodu stanęły namioty dla 70 wydawców oraz dwie sceny do spotkań z pisarzami. Plener Literacki zaszczyciło swoją obecnością blisko 80 autorów, a wśród nich między innymi prof. Jerzy Bralczyk, Zyta Rudzka, Jakub Żulczyk, Paweł Sołtys, Grzegorz Piątek, Nina Majewska-Brown, Renata Kim, Naval, Thomas Arnold, Marek Teler, Jan Mencwel, Małgorzata Starosta, Adam Michejda, Jan Gondowicz. Rozmawiano o książkach, wydarzeniach kulturalnych, nagrodach literackich. W sobotnie południe ogłoszono finałową piątkę książek 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, natomiast w niedzielę odbyło się spotkanie z jurorkami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy na temat tegorocznych nominacji.
Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli również o miłośnikach historii, dla których we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowali specjalny program. Przez trzy dni Pleneru na scenie spotkań z historią pojawiło się wielu autorów, a wśród nich między innymi: Kazimierz Krajewski w rozmowie o książkach „Nowogródzki Okręg AK Nów w fotografii” oraz „Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP”, Karol Litwin z prezentacją audiobooka „Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy” Wacława Lipińskiego, Łukasz Pogoda opowiedział o grach edukacyjnych „ORP Orzeł” i „Bitwa Warszawska”, a Katarzyna Rembacka zaprezentowała książkę „Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912–1989)”.

Korzystając z atrakcyjnego programu Pleneru Literackiego, nie zapomnieliśmy o naszych czytelnikach. Przywieźliśmy dla Was najcenniejsze prezenty, czyli książki. Wiele z nich to nowości literackie. Zapraszamy do biblioteki!  

Źródło:
www.historiaikultura.pl

 


Dyplom i Podziękowania dla Biblioteki LO 

W Podziękowaniu, które otrzymaliśmy za udział w akcji Żonkile dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pan Zygmunt Stępiński napisał:

„Szanowni Państwo, w tym roku obchodziliśmy 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz kolejny miało przyjemność zorganizować akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Pomimo trwającej pandemii COVID-19, konieczności przeniesienia akcji w dużej części do Internetu, nauczania zdalnego w szkołach oraz ograniczonej działalności bibliotek i instytucji kultury, włączyli się Państwo w akcję jeszcze liczniej, niż w latach poprzednich.

We współpracy z uznanymi twórcami filmowymi, pisarkami i ilustratorkami przygotowaliśmy narzędzia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz zorganizowaliśmy dla Państwa szkolenia. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Państwa zaangażowania oraz działań, jakie zorganizowali Państwo wokół proponowanych przez nas materiałów. 19 kwietnia nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale całej Polski przypięli żonkil na znak pamięci o Bohaterkach i Bohaterach powstania. To właśnie Państwu zawdzięczamy sukces akcji Żonkile. Proszę przyjąć wyrazy głębokiego uznania”. 

 


Nagroda Wielkiego Kalibru 2021

29 maja, podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2021, odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Wielkiego Kalibru 2021. Organizatorem konkursu na najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną jest wydawnictwo EMG we współpracy z Biurem Promocji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. W skład Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru 2021 wchodzą: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta, Grzegorz Sowula. Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana od 2004 roku.

Ze względu na sytuację epidemiczną przedsięwzięcie zostało zorganizowane w trybie hybrydowym: nominowani, jury i przedstawiciele miasta uczestniczyli w gali na żywo, natomiast widzowie mogli obejrzeć wydarzenie przed ekranami swoich komputerów.  Jednogłośną decyzją jury zwyciężczynią konkursu została Anna Kańtoch za „Wiosnę zaginionych”. Ta książka - zdaniem kapituły - „sprawia wrażenie napisanej w ciszy i spokoju, a czytelnika wręcz otula jej atmosfera.” Prof. Małgorzata Omilanowska zwróciła też uwagę na odmalowany w powieści obraz zalesionych Katowic. Anna Kańtoch otrzymała statuetkę oraz nagrodę w wysokości 25 tys. złotych ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia pana Jacka Sutryka.

Anna Kańtoch to autorka książek fantastycznych i kryminalnych. Za swoją twórczość była wielokrotnie wyróżniania oraz nagradzana – Nagroda im. Janusza Zajdla (pięciokrotna laureatka), Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego, Nagroda Wielkiego Kalibru, Nagroda Kryminalna Piła, Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej. Opublikowana ostatnio powieść kryminalna „Wiosna zaginionych” to pierwszy tom trylogii. Kolejny – „Lato utraconych” – ukaże się w czerwcu 2021 roku.

Pozostali autorzy nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru 2021 to: Wojciech Chmielarz („Wyrwa”), Marcin Ciszewski („To ja, Szpilka. Klub”), Mariusz Czubaj („Cios kończący”), Tomasz Duszyński („Glatz. Kraj Pana Boga”), Olgierd Hurka („Znamię”), Wojtek Miłoszewski („Bez reszty”).

Swoją nagrodę przyznali również czytelnicy, tym razem powędrowała ona do rąk Tomasza Duszyńskiego za książkę „Glatz. Kraj Pana Boga”. Zwycięzca otrzymał okolicznościową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5000 złotych. Chcąc uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, jury po raz kolejny przyznało Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Otrzymał ją Olgierd Hurka za powieść „Znamię”.

Nominowanym i nagrodzonym w tegorocznej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru serdecznie gratulujemy, a dla naszych czytelników mamy kolejną już w tym roku niespodziankę. Najlepsze polskie powieści kryminalne - „Wiosna zaginionych”, „Glatz. Kraj Pana Boga” oraz „Znamię” -  właśnie trafiły na nasze półki. Zapraszamy do wypożyczania i czytania!

Źródło:

www.festiwal.portalkryminalny.pl

 


Wzięliśmy udział w 12. Międzynarodowym Festiwalu Literatury i Teatru

Between.Pomiędzy

W dniach 10 – 16 maja 2021 r. odbył się 12. Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru. Wydarzenie w formule online zostało zorganizowane przez: Fundację Between. Pomiędzy, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet SWPS. Współpracę naukową zapewnili: Trinity College Dublin (Irlandia), Uniwersytet Stanowy Floryda (USA), Uniwersytet Stanowy Goiás (Brazylia), Narodowa Akademia Sztuk „George Enescu” w Jassach (Rumunia), Uniwersytet w Salzburgu (Austria). Partnerami przedsięwzięcia byli: Ambasada Irlandii w Polsce, Wydawnictwo Czarne, Teatr BOTO, Teatr Miniatura, Teatr ZAR, Goyki 3 Art Inkubator, Stowarzyszenie Nauczycieli Akademickich Filologii Angielskiej, Księgarnia Książka dla Ciebie. Teatr Máskara (Brazylia), Muzeum Narodowe w Gdańsku.  

Na stronie organizatora Festiwalu czytamy: „Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru to autorskie spotkania z krajowymi i zagranicznymi literatami, tłumaczami, twórcami teatralnymi, pokazy spektakli teatralnych, prezentacje słuchowisk radiowych, warsztaty teatralne, dyskusyjne, międzynarodowe konferencje naukowe, seminaria studenckie, wystawy obrazów i zdjęć. Between.Pomiędzy jest wydarzeniem interdyscyplinarnym o charakterze popularnonaukowym, w którego organizację zaangażowanych jest wiele podmiotów z dziedziny sztuki, kultury, i nauki na poziomie lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. W koncepcję Festiwalu wpisana jest twórcza i poznawcza kreatywność. Prowadzone działania promują czytelnictwo oraz wzmacniają potrzebę kompetentnego uczestnictwa w różnorodnych formach kultury.”

W ramach programu Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Teatru nauczyciele bibliotekarze: obejrzeli spektakle teatralne - „Jak ocalić świat na małej scenie” Teatru Powszechnego w Warszawie, „Anty-Gone” Teatru Pieśń Kozła, „Anhelli. Skowyt” Teatru ZAR, „Reality Disappears After Walking” grupy DzikiStyl Company, nagrania przygotowane przez Narodową Akademię Sztuk „George Enescu” w Jassach, nagrania inspirowane miniaturami Samuela Becketta, uczestniczyli w prezentacji słuchowiska radiowego „Silna grupa ze śmietnika” w wykonaniu Teatru Miniatura, wzięli udział w spotkaniach autorskich z pisarzami i tłumaczami - Andrzejem Stasiukiem, Pawłem Próchniakiem, Nataszą Goerke, Mimi Khalvati, Jen Hadfield, Paulą Meehan, Agnieszką Pantuchowicz, Marianem Polakiem-Chlabiczem, Olgą i Wojciechem Kubińskimi, uczestniczyli w spotkaniach i wykładach otwartych z udziałem - Davida Fullera, Jerzego Jarniewicza, Camille Manfredi, Robin MacKenzie, Tadeusza Rachwała, Izabeli Witoszko, Pawła Łysaka, Pawła Sztarbowskiego, uczestniczyli w warsztatach, laboratoriach i spotkaniach teatralnych z udziałem między innymi - Barbary Świąder-Puchowskiej, Małgorzaty i Mieczysława Abramowiczów, SE Gontarskiego, Robsona Corrêa de Camargo, Nicholasa Johnsona, Octaviana Saiu, Tomasza Wiśniewskiego, Kaliny Stefanovej, Marvina Carlsona, Peng Tao, Wang Chong, Diany Żdanowej, Przemysława Wasilkowskiego, Adrianny Cudnik, obejrzeli happening (Martin Blaszk ze studentami zarządzania instytucjami artystycznymi).

Oferta tegorocznego Festiwalu była niezwykle bogata i różnorodna. W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych gości, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z tym twórczym i inspirującym projektem, odsyłamy do strony facebookowej (https://www.facebook.com/BETWEENPOMIEDZY/) oraz strony internetowej (https://between.org.pl/) Festiwalu. Można tam znaleźć większość materiałów i zapisów z poszczególnych wydarzeń.

15 maja gościem Festiwalu Between.Pomiędzy był Andrzej Stasiuk – prozaik, eseista, krytyk literacki, jeden z najważniejszych pisarzy współczesnych, odbiorca wielu nagród literackich. Podczas rozmowy z Katarzyną Kręglewską artysta opowiadał o swojej najnowszej książce pt. „Przewóz”. Każdego, kto czekał na powrót Andrzeja Stasiuka w roli powieściopisarza, zapraszamy do biblioteki. „Przewóz” właśnie trafił do naszego księgozbioru.

 Źródła:

 Fundacja Between.Pomiędzy


Noc Muzeów 2021

              Odwiedziliśmy neogotycki zameczek Krasińskich w Opinogórze

15 maja w wielu polskich miastach odbyła się Noc Muzeów. Określenie "noc" jest dość symboliczne, bo w niektórych miejscach z atrakcji można było skorzystać przez cały weekend. Zwiedzanie licznych zabytków, odkrywanie niedostępnych na co dzień mrocznych zakamarków, koncerty, pokazy filmowe, wykłady tematyczne, spacery z przewodnikami, gry terenowe oraz internetowe warsztaty to przykładowe aktywności, które czekały na wszystkich chętnych. My również wzięliśmy udział w tegorocznej Nocy Muzeów. 16 maja odwiedziliśmy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze to jedno z tych nielicznych miejsc, gdzie jeszcze dziś odnajdziemy niepowtarzalną atmosferę polskiego romantyzmu. Instytucja gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego (1812-1859), dramatopisarza (autora „Nie-Boskiej Komedii”) oraz pamiątki epoki napoleońskiej. Obiekt otwarto 20 maja 1961 r., w 150 rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim. Na Muzeum Romantyzmu składa się kilka obiektów usytuowanych na terenie dwudziestohektarowego parku w stylu angielskim: Neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w., Dwór, Oficyna dworska, Oranżeria, zabytkowy Park,  zabudowania folwarczne mieszczące zaplecze edukacyjne, stajnię i ptaszarnię. W dawnej Oficynie dworskiej aktualnie mieści się Biblioteka. Muzeum graniczy z cmentarzem i kościołem, w podziemiach którego znajdują się groby rodu Krasińskich oraz grób samego poety. 

Najciekawsze eksponaty w Muzeum to: teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę, portret Zygmunta Krasińskiego malowany przez jego żonę Elizę z Branickich Krasińską, drzewo genealogiczne rodu Krasińskich – miedzioryt odbity na jedwabiu z 1722 r., siedem portretów Krasińskich, marmurowe popiersie gen. Wincentego Krasińskiego – dzieło F. Bosio z 1808 r. oraz dwie empirowe biblioteczki z księgozbiorem francuskim z XVII i XVIII w. złożonym z dzieł literackich, historycznych i filozoficznych. W księgozbiorze Muzeum znajdują się także wczesne wydania utworów Krasińskiego, jak również korespondencja, zbiory grafik i map.
Poza terenem  parku zwiedzać można kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci. W kościele znajduje się nagrobek Marii z Radziwiłłów Krasińskiej, matki poety, przedstawiający kobietę błogosławiącą syna, oraz płaskorzeźby synów poety. W parku, nieopodal Dworu, usytuowany jest jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego, odsłonięty w 1989 roku, przedstawiający poetę siedzącego w fotelu. Autorem rzeźby jest Mieczysław Welter.  W parku znajduje się także marmurowa ławeczka wykonana w 1832 r. na zamówienie Amelii Załuskiej,  pierwszej muzy Zygmunta Krasińskiego, z wykutym napisem „Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła”.  Według relacji gości odwiedzających Opinogórę, każdy kto siądzie na tej ławeczce, ten się zakocha.
Powszechne w parkach romantycznych kamienne meble zachowały się w parku opinogórskim. Należą do nich: kamienny fotelik nazywany „fotelikiem Cieszkowskiego”, okrągły stół, kolumna z wazonem. U stóp Pałacyku stoi kamienny krzyż z inskrypcją o Bolesławie IV, wystawiony  w 1838 r. przez gen. Wincentego Krasińskiego dla uczczenia pamięci księcia mazowieckiego, który zginął w Opinogórze w 1454 r. podczas polowania.  

            Muzeum Romantyzmu zaprasza odwiedzających każdego dnia, nie tylko w Noc Muzeów. Opinogóra to:

  • idealna propozycja na jednodniowy wyjazd poza miasto,
  • niezwykłe, ciekawe, inne niż wszystkie lekcje historii i języka polskiego,
  • cykliczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne (koncerty muzyki poważnej, spotkania poetyckie, sesje naukowe, lekcje muzealne, konkursy),
  • romantyczny spacer we dwoje po zacienionych alejkach,
  • cudowna niedziela spędzona w gronie rodziny,
  • domowy obiad, ciasta własnego wypieku, aromatyczna kawa,
  • olbrzymie pachnące łąki, monumentalne stare drzewa, piękna roślinność,
  • spokój, cisza, chwila wytchnienia, relaks, odpoczynek,
  • miejsce, w którym zakochujesz się od pierwszego spojrzenia,
  • miejsce, do którego z pewnością wrócisz.

Wizyta w Opinogórze pozwoliła również na wzbogacenie naszego księgozbioru o cenne materiały edukacyjne. Zapraszamy do wypożyczania i czytania.

Źródła:

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Zdjęcia  pochodzą  z  prywatnej kolekcji nauczyciela


Z wizytą w Zamku Królewskim

230 lat temu w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie doszło do zaprzysiężenia Konstytucji 3 maja, dzieła o wyjątkowym znaczeniu nie tylko w historii polskiego parlamentaryzmu, ale również w dziejach Europy. Autorzy Konstytucji byli świadomi dokonanego przełomu. Zniesiono konfederacje, liberum veto i wolną elekcję, wprowadzono dziedziczność tronu oraz monteskiuszowski system trójpodziału władzy.

Chcąc uczcić to bardzo ważne wydarzenie, 8 maja odwiedziliśmy Zamek Królewski w Warszawie. Na żywo obejrzeliśmy jubileuszową wystawę "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja". Zadaniem ekspozycji jest przybliżenie nie tylko samego dzieła Konstytucji, ale i postaw tych, którzy współuczestniczyli w jego tworzeniu lub byli świadkami tego procesu, a więc przedstawicieli ówczesnych elit państwowych. Autorzy dokumentu i jego obrońcy skonfrontowani zostali z przeciwnikami, „hersztami” targowickimi, a także tymi, którzy – choć początkowo wspierali dzieło 3 maja – ostatecznie ulegli presji okoliczności, łudząc się, że polityka kompromisu wobec Rosji okaże się korzystna.

Pierwszy moduł wystawy zatytułowany W obronie wiary i wolności przedstawia reakcję społeczeństwa na zagrożenie suwerenności ze strony Rosji u początków panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tematem tej części jest konfederacja barska i republikański program polityczny jej działaczy, który z jednej strony stał się inspiracją dla późniejszych twórców Konstytucji 3 maja, z drugiej zaś siłą sprawczą sprzeciwu, znajdującego ujście w konfederacji targowickiej, korzystającej z ingerencji i zbrojnej pomocy obcego mocarstwa. W Sali Senatorskiej, pod hasłem Wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów zaprezentowane zostały ikonografia izb sejmowych, rękopisy i starodruki dotyczące polskiego parlamentaryzmu, portrety twórców Ustawy rządowej i członków Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej, pamiątki związane z Sejmem Wielkim, numizmatyka. W kolejnej sekcji - Rok monarchii konstytucyjnej - zlokalizowanej w sali, gdzie wystawiony jest obraz Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku, eksponaty o szczególnej wartości materialnej i historycznej symbolicznie ilustrują treść poszczególnych artykułów Ustawy rządowej. Kolejne części wystawy - O przywrócenie wolności republikańskiej oraz Przykrym ulegać okolicznościom - w formie galerii portretowej ukazują postawy przedstawicieli polskich elit wobec targowicy. Ekspozycję zamyka tragiczne memento insurekcji kościuszkowskiej, przypomnienie o rozpaczliwym zrywie społeczeństwa, które usiłowało dowieść swego prawa do suwerenności.             

Wystawa "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja" zrobiła na nas ogromne i z pewnością niezapomniane wrażenie. Była piękną i wartościową lekcją historii, którą przedstawimy uczniom podczas zajęć bibliotecznych. Wizyta w Zamku Królewskim pozwoliła również na wzbogacenie naszego księgozbioru o cenne materiały edukacyjne. Zapraszamy do wypożyczania i czytania.

 Źródła:

Zamek Królewski w Warszawie

Zdjęcia pochodzą z prywatnej kolekcji nauczyciela   


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 2004 roku, obchodzimy Dzień Flagi RP. Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi, promować postawy patriotyczne, propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła państwowego RP – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów. Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed każdą inną.

W ramach obchodów Dnia Flagi RP w bibliotece szkolnej zostały przygotowane: okolicznościowa gazetka oraz materiały edukacyjne dla uczniów. Zachęcamy również do zapoznania się z przewodnikiem "Biało-Czerwona" opublikowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.  

 

Źródło:

www.sejm.gov.pl


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia

 "Było nas wtedy w Żob-ie już tylko dwustu dwudziestu.

Czy to w ogóle można nazwać powstaniem?

 Chodziło przecież o to, żeby się nie dać zarżnąć,

kiedy po nas z kolei przyszli.

 Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”
  

Marek Edelman

 

                                        Uczciliśmy Pamięć Bohaterów Getta 

Żonkile to akcja społeczno-edukacyjna organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2013 roku. Celem przedsięwzięcia jest przywracanie i chronienie pamięci historii polskich Żydów. W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim:

* wzięliśmy udział w szkoleniu zorganizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,

* przygotowaliśmy wystawę tematyczną "Żonkile 2021",

* biblioteczny księgozbiór wzbogaciliśmy o kolejne nowości: "Marek Edelman. Życie do końca" autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki oraz "Marek Edelman: Bóg śpi" autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki,

* dla naszych uczniów przygotowaliśmy pakiet materiałów edukacyjnych: "Łączy nas pamięć ..." - Żonkile 2021, "Muranów - dzielnica północna" - historia warszawskiej społeczności żydowskiej, Władysław Szlengel - poeta nieznany ("Okno na tamtą stronę").

* w ramach zajęć bibliotecznych przeprowadziliśmy lekcję online: "Łączy nas pamięć... - Żonkile 2021",

* samodzielnie wykonaliśmy papierowe żonkile,

* w mediach społecznościowych opublikowaliśmy zdjęcia żonkili, naklejki i nakładki okolicznościowe,

* wzięliśmy udział w wydarzeniach online przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: dyskusji poświęconej Markowi Edelmanowi "Pragmatycy i wizjonerzy", projekcji filmu "Muranów - dzielnica północna" w reż. Łukasza Kamila Kamińskiego, transmisji na żywo spod Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie, wykładzie "Żydowskie ABC: System gettowy, próba opisu", filmowej wersji spaceru "W sukience i w mundurze", koncercie "Josimowe koraliki", dyskusji "Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle", wykładzie dla nauczycieli "Powstanie: klucz do polskiej mitologii narodowej", rozmowie "Stawiam pomnik tym, którzy zginęli". 

         .


Bierzemy udział w akcji Żonkile

19 kwietnia 2021 roku przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Nasza biblioteka, podobnie, jak tysiące szkół, instytucji kultury, również dołączyła do tego wyjątkowego wydarzenia. Wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz nowymi ambasadorami i ambasadorkami - dziennikarzem Mariuszem Szczygłem, aktorem Bartoszem Bielenią, aktorką Katarzyną Zielińską, piosenkarką Kayah, aktorką Magdaleną Boczarską - będziemy oddawać hołd poległym, dążyć do tego, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

 

Źródło:

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


Tanya Valko dla Biblioteki LO

W ramach akcji Skrzynka Marzeń Czytelniczych biblioteczny księgozbiór zasiliły kolejne nowości. Azjatycka saga - „Okruchy raju” oraz „Miłość na Bali” - to dopełnienie bestsellerowego cyklu powieściowego Arabska saga autorstwa Tanyi Valko. Wszystkie tytuły („Arabska żona”, „Arabska córka”, „Arabska krew”, „Arabska księżniczka”, „Okruchy raju”, „Miłość na Bali”, „Arabska krucjata”, „Arabski mąż”, „Arabski syn”, „Arabski raj”, „Arabski książę”, „Arabska wendeta”), ze specjalną dedykacją pisarki, są dostępne dla naszych czytelników.

Tanya Valko to pseudonim artystyczny urodzonej w Krakowie polskiej pisarki, arabistki, tłumaczki, nauczycielki, asystentki Ambasadorów RP. Od chwili, gdy po raz pierwszy wyjechała do Libii i połknęła bakcyla Orientu, nie może żyć bez krajów arabskich, ich klimatu, zapachu palonej kawy i ciepłych spływających miodem ciasteczek, wołania muezzina na modlitwę i życzliwości żyjących tam ludzi. Poza Libią autorka wiele lat spędziła w Arabii Saudyjskiej oraz w najliczniejszym kraju muzułmańskim na świecie, Indonezji.

Fikcyjne losy bohaterów Tanya Valko osnuwa na kanwie prawdziwych wydarzeń. Inspiracją do tworzenia portretów psychologicznych są bardzo często ludzie znani pisarce, postaci publiczne, historyczne. Niekiedy swojemu bohaterowi daje ona osławione nazwisko, aby ukazać ciekawe dzieje lub historie z pierwszych stron gazet. Tłem jest niezwykła, zadziwiająca, zaskakująca, ale jednocześnie przerażająca kultura i historia krajów arabskich. Powieści dogłębnie poruszają problem fundamentalizmu islamskiego i terroryzmu, który wywodzi się z Bliskiego Wschodu, a obecnie emanuje na cały świat. Akcja rozgrywa się między innymi w Syrii, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Emiratach Arabskich, Libanie i Jordanii. Oczom czytelników jawi się świat niesamowitego bogactwa i władzy, ale też nędzy i rozpaczy. Życie na salonach i w obozie dla uchodźców, w nowoczesnych stolicach wielkich mocarstw i w Rakce, stolicy kalifatu.

 

Źródło: 

www.tanyavalko.pl


Antologia Wierszy Ulubionych

Z okazji Światowego Dnia Poezji postanowiliśmy zredagować Antologię wierszy ulubionych. Zapytaliśmy uczniów i nauczycieli naszej szkoły, który wiersz jest dla nich szczególnie ważny, który zapisał się w ich pamięci i przywołuje wyjątkowe wspomnienia. Miłośnicy literatury bardzo chętnie podzielili się z nami swoimi poetyckimi wrażeniami i wskazali utwory: Jonasza Kofty, Rafała Wojaczka, Agnieszki Osieckiej, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Ernesta Brylla, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Haliny Poświatowskiej, Antoniego Słomińskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Konrada Góry, Anny Piwkowskiej, Jerzego Jarniewicza, Jacka Dehnela, Kacpra Bartczaka. Jak motywowali swój wybór?:

*  "To moje ulubione wiersze, które, pod koniec szkoły podstawowej lub na początku liceum, pokazała i przeczytała mi mama. Wtedy znałam wszystkie na pamięć. Teraz trochę uleciało, ale dzięki tej akcji jest okazja, aby do nich wrócić, przypomnieć, odświeżyć ...".

* "Kiedyś wzruszał mnie Krzysztof Kamil Baczyński. W domu rodzinnym było dużo Broniewskiego. Tata czytał... Niektóre jego wiersze znam po prostu i nie wiem skąd. Z klasyków zdecydowanie wygrywa Mickiewicz".

*  "W moim domu literatura zawsze zajmowała szczególne miejsce. Czytała babcia, czytają mama i rodzeństwo. Dominuje proza, ale wśród księgozbioru znajdują się też tomiki poezji. Tej klasycznej, ale również współczesnej. Ostatnio sięgam po wiersze Jacka Dehnela, Konrada Góry."

* "Wiersz, który zapadł mi w pamięć, gdy dziadek czytał mi go, jak byłem młodszy, to Kaczka Dziwaczka Jana Brzechwy. Z sentymentu jest to jeden z moich ulubionych utworów poetyckich".

            Z wybranych wierszy, wskazanych przez - Gabrielę Joniak z klasy I a ,Beatę Tępińską z klasy III b, Szymona Witkowskiego z klasy II f, Julię Paw z klasy III b, Aleksandrę Stachurską z klasy III b, panią Annę Jankowską, panią Małgorzatę Domeradzką, panią Jolantę Wiśniewską, panią Aleksandrę Listkowską, panią Katarzynę Łukowską, panią Małgorzatę Szlom - przygotowaliśmy biblioteczną ekspozycję.  Dziękujemy bardzo za włączenie się w naszą inicjatywę.


Najwa Zebian z okazji Światowego Dnia Poezji 

Najwa Zebian jest pisarką, mówczynią i edukatorką. Pochodzi z Libii, ale od szesnastego roku życia mieszka w Kanadzie. Zamiłowania i pasje literackie Najwy objawiły się bardzo wcześnie, już w młodym wieku, kiedy to zainteresowała się arabską poezją i prozą. 

Los nie był dla młodej Libanki łaskawy. Po przeprowadzce do Kanady, kobieta czuła się samotna i zagubiona. Była w obcym kraju, wśród obcych ludzi. Szybko przekonała się, że życie w miejscu, do którego się nie przynależy, jest niezwykle trudne i wymagające. Niemniej jednak to właśnie tu zdobyła wykształcenie, została nauczycielką. To jej pierwsi uczniowie - grupa młodych uchodźców - przypomnieli Najwie o pisarskiej pasji. Zaczęła tworzyć, by leczyć emocjonalne rany swoich podopiecznych, jednocześnie lecząc rany swojego szesnastoletniego ja. Po tym, jak w 2016 roku ukazał się pierwszy zbiór poezji i prozy poetki, stała się ona inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie. Czerpiąc z doświadczeń wysiedlenia, samotności, dyskryminacji i złego traktowania, Najwa zachęca innych, by zbudowali dom wewnątrz siebie: by żyć, kochać i tworzyć bez lęku.

"Usłysz mnie" to książka, która "mówi głosem tych, którzy kiedykolwiek czuli się niewysłuchani, źle traktowani, mylnie oceniani czy niedostrzegani". Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom literatury współczesnej i pięknej. Wydanie dwujęzyczne tomiku poezji Najwy Zebian - jako nowość - właśnie trafiło do naszego księgozbioru. Zapraszamy do wypożyczania, czytania, a także do podzielenia się z nami swoimi wrażeniami.  

Źródło:

Usłysz mnie, 2018


ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości związane z tym wydarzeniem odbywają się w Paryżu. W Polsce Światowy Dzień Poezji obchodzimy od 2000 roku.

Światowy Dzień Poezji promuje jedną z najcenniejszych form wyrazu i tożsamości kulturowej oraz językowej ludzkości. Praktykowana przez całą historię - w każdej kulturze i na każdym kontynencie - poezja przemawia do naszego człowieczeństwa i wspólnych wartości, przekształcając nawet najprostsze wiersze w narzędzie dialogu i pokoju. Światowy Dzień Poezji jest okazją do uhonorowania artystów, ożywienia ustnych tradycji recitali poetyckich, promowania czytania, pisania i nauczania poezji, wspierania zbieżności między poezją a innymi sztukami, takimi jak teatr, taniec, muzyka i malarstwo, oraz podniesienia widoczności poezji w mediach. Ponieważ poezja nadal łączy ludzi na różnych kontynentach, wszyscy są zaproszeni do wspólnego świętowania.

W ramach obchodów Światowego Dnia Poezji wręczana jest Nagroda Światowego Dnia Poezji (Award World Poetry Day UNESCO). Wśród laureatów znalazło się wielu ważnych polskich poetów, m. in. ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, Kazimierz Brakoniecki, Jacek Jaszczyk, Jarosław Klejnocki, Juliusz Erazm Bolek, Miłosz Kamil Manasterski, Roman Śliwonik, Bohdan Wrocławski.


Kolejna akcja charytatywna

Biblioteka LO na rzecz Psiej Wioski

14 marca w Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu odbył się koncert charytatywny "FUTYMA OCTET dla PSIEJ WIOSKI".  Na rzecz rozbudowy "Psiej Wioski" w Przemyślu zagrali muzycy w składzie: Cezary Futyma (obój), Dariusz Futyma (klarnet/wokal), Anna Osowska-Kud (skrzypce), Andrzej Bednarczyk (altówka), Wojciech Kud (wiolonczela), Mieczysław Noskowiak (fortepian/aranżacje), Rafał Futyma (gitara basowa), Marek Długołęcki (perkusja). Artyści wykonali utwory z repertuaru Franka Sinatry, Marka Grechuty, Grzegorza Turnaua, Ryszarda Rynkowskiego, Bohdana Łazuki i Seweryna Krajewskiego. Przedsięwzięcie odbyło się w wersji on-line oraz z udziałem publiczności.

Centrum Adopcyjne "ADA" to miejsce znane w całej Polsce. Leczone są tu zarówno udomowione, jak i dzikie zwierzęta. Właściciele kliniki, Andrzej i Radosław Fedaczyńscy, od dwóch lat realizują pionierski projekt "Psia Wioska", który ma na celu polepszyć komfort życia czworonogów, szczególnie tych starych i schorowanych. Na terenie wioski powstało dotychczas siedem całorocznych, pięknie wyposażonych, kolorowych domków. W każdym z nich przebywa pies i jego opiekun. Zwierzęta, do tej pory bezdomne lub zamknięte w betonowych boksach, mogą w końcu poczuć czym jest domowe ciepło, kanapa oraz ludzka czułość. Wolontariusze i lekarze pracują także nad psychiką swoich pupili oraz przygotowują je do adopcji. Siedem domków to dopiero początek, nowoczesne schronisko cały czas rozbudowuje się.

Biblioteka LO wzięła udział w tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym. Nasz bilet - cegiełka wspomoże budowę turkusowego domku w Psiej Wiosce.  Warto podkreślić, iż jest to ciąg dalszy naszej współpracy z Centrum Adopcyjnym "ADA" w Przemyślu i kolejna pomoc skierowana w stronę tej Fundacji.  

Źródła:

Centrum Adopcyjne Lecznicy "ADA"

www.filharmonia-sudecka.pl 


Pomagaj  Pomagać

Z wizytą w Różalandzie

5 marca, w ramach akcji charytatywnej "Razem dla zwierząt", odwiedziliśmy położony w okolicach Płocka Różaland. W przepięknej scenerii, wśród łąk, lasów, a przede wszystkim w przepełnionych miłością ludzkich sercach, schronienie znalazło prawie sześćdziesiąt porzuconych, skrzywdzonych, chorych, wykupionych z transportów rzeźnych zwierząt.

 Różaland powstał z miłości, pasji i szacunku do zwierząt. Właścicielami schroniska są Marta i Marcin - ludzie dobrzy, wrażliwi, pełni empatii, opiekuńczy, wdzięczni za każdą, nawet najmniejszą pomoc. Swoim podopiecznym każdego dnia zapewniają godne, spokojne i bezpieczne życie. Postawa właścicieli schroniska budzi ogólny podziw i szacunek. Pracowitość, autentyczność, poświęcenie, zaangażowanie Marty i Marcina przełożyły się na ogromne wsparcie ze strony ludzi - tych bliskich, ale też tych zupełnie obcych. Do tej pomocy przyłączyliśmy się również my, zbierając i przekazując karmę dla różalandowych kociaków.

Marcie i Marcinowi dziękujemy za serdeczne przyjęcie, uśmiech, otwartość i życzliwość. Piątkowe popołudnie spędzone w Waszym towarzystwie to był cudowny i niezapomniany czas. Z pewnością do Was wrócimy.


Wystawa Internetowa Muzeum Literatury  

 „Rycerze. Dzieci Niepodległej”

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zaprasza do zapoznania się z wystawą internetową: "Rycerze. Dzieci Niepodległej". Inicjatywa, przygotowana dla uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, jest próbą ukazania polskiej historii współczesnej poprzez pryzmat losów dziewiętnastu postaci – poetów, poetek i prozaików walczących piórem i czynem. Artystów-bohaterów, którzy żyli i umierali dla Polski było wielu, a wśród nich: Witold Pilecki, Władysław Sebyła, Zygmunt Jan Rumel, Wacław Bojarski, Andrzej Trzebiński, Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński, Wojciech Mencel, Ewa Pohoska, Krystyna Krahelska, Teresa Bogusławska, Juliusz Krzyżewski, Krzysztof Baczyński, Józef Szczepański, Zbigniew Chałko, Gustaw Herling-Grudziński, Zbigniew Herbert, Janusz Krasiński, Karol Wojtyła.  

Żródła:

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka; Władysław Skoczylas Śpiący rycerze (1914)


1 marca – Narodowy Dzień

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

             

       

Biblioteka Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu

        zaprasza do wypożyczania publikacji upamiętniających     

ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH


Izabella Jarska dla Biblioteki LO! Izabella Jarska jest znaną dziennikarką i pisarką. Specjalizuje się w pisaniu o szeroko pojętej kulturze i w wywiadach, ale nieobca jest Jej także tematyka urody i zdrowia. W swoim dorobku dziennikarskim ma kilkaset wywiadów z najbardziej znanymi postaciami świata kultury, między innymi Pierrem Cardinem, Garou, Andrzejem Wajdą, Agatą Kuleszą, Beatą Tyszkiewicz, Filipem Bajonem. Izabella Jarska jest również autorką zbioru satyrycznych felietonów „Kot, jaki jest, każdy widzi”, współautorką wywiadów do przewodnika „Polska na filmowo” Marka Szymańskiego oraz autorką tekstu do książki Anny Orłowskiej „Z miłości do makijażu”. Prywatnie Izabella Jarska to miłośniczka kotów, a dowodem tej fascynacji jest książka "Kot jaki jest, każdy widzi". "(...) Większość książek na ten temat jest ckliwych, bądź poradnikowych. Odstępstwem jest „Kot w stanie czystym” Terry’ego Pratchetta. Kiedy tę książkę przeczytałam pomyślałam sobie, że to jest to. I że fajnie by było napisać o kotach coś satyrycznego. Oczywiście gdzie mi tam do Pratchetta, ale starałam się być dowcipna. Czy mi się udało? To już nie mnie oceniać. Początkowo teksty ukazywały się jako stały cykl satyrycznych felietonów w internetowym serwisie kulturalnym „Pozytywy.com”. Później w zebranej formie pojawiły się jako książka „Kot, jaki jest, każdy widzi”. Tu warto dodać, że była ona fantastycznie zilustrowana przez znakomitą rysowniczkę Izę Rewcio". Dla miłośników tych niezwykłych zwierząt, z okazji Światowego Dnia Kota, mamy niespodziankę. Książka "Kot jaki jest, każdy widzi" - ze specjalną dedykacją autorki - zasiliła właśnie nasz księgozbiór. Dziękujemy bardzo pani Izie Jarskiej.
"Koty są wśród nas..."
Z okazji Światowego Dnia Kota nasza biblioteka podejmuje szereg inicjatyw. Jedną z nich jest przygotowanie wystawy oraz prezentacji multimedialnej pt. "Koty są wśród nas...". Zdjęcia kociaków należą do zaprzyjaźnionych z nami stowarzyszeń, a także uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego w Sierpcu. Pięknie dziękujemy za współpracę: Projektowi Puma - Nubia, Centrum Adopcyjnemu "Ada", Julii Kruk (kl. 3b), Zuzannie Piaseckiej (kl. 2c), Dominice Kanigowskiej (kl. 1c), Julii Mikołajczyk (kl. 1c), Natalii Nowakowskiej (kl. 2c), Julii Miklewskiej (kl. 1a), Natalii Smólczyńskiej (kl. 2d), Nadii Chochlińskiej (kl. 2c), Wiktorii Rumińskiej (kl. 2e), Natalii Śmigielskiej (kl. 2e), Monice Maciejewskiej (kl. 1c), Natalii Dołkowskiej (kl. 2e), Kindze Nowakowskiej (kl. 2b), Annie Andrzejewskiej (kl. 2d), pani Małgorzacie Domeradzkiej, pani Aleksandrze Listkowskiej, pani Małgorzacie Szlom.

"Oto przykład pięknej przyjaźni, gdy wracasz do domu 

i wiesz, że po drugiej stronie drzwi ktoś czeka"

Clark Gable

 Światowy Dzień Kota

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Święto ogłoszono w 1990 roku we Włoszech, w Polsce po raz pierwszy w 2006 roku. Zadaniem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na znaczenie mruczących czworonogów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, uwrażliwienie społeczeństwa na bardzo często trudny koci los. Obchody Światowego Dnia Kota cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród dzieci i dorosłych, a zarazem są okazją do organizowania szlachetnych akcji na rzecz bezdomnych, a także podopiecznych schronisk i przytulisk zwierząt.

A jak my pomagamy?:

- włączamy się w obchody Światowego Dnia Kota

- jesteśmy wrażliwi na los bezdomnych czworonogów

- reagujemy, gdy kotom dzieje się krzywda

- dokarmiamy, dajemy schronienie

- pozostajemy w stałym kontakcie z wybranym fundacjami i stowarzyszeniami, przekazujemy im wsparcie finansowe i rzeczowe

- przyłączamy się do akcji organizowanych w ramach pomocy zwierzętom

- przekazujemy 1% podatku fundacjom i stowarzyszeniom, których misją jest niesienie pomocy braciom mniejszym

 

Pomagajmy nie tylko w dniu Światowego Dnia Kota! Pomagajmy każdego dnia!


Nowości w bibliotece
Księgozbiór biblioteki regularnie wzbogacamy o nowości literackie, spełniamy też marzenia czytelnicze. Tym razem nasze zasoby powiększyliśmy o obszerną filmotekę katechetyczną. Zapraszamy do wypożyczania.
1. Paweł z Tarsu – Pojednanie światów (6 x DVD + 1 CD)
2. Jak powstało Pismo Święte? Historia tekstu Biblii (1 x DVD)
3. Mateo (1 x DVD)
4. Jak pokonać szatana (1 x DVD)
5. Pasja (1 x DVD)
6. Karol. Człowiek, który został papieżem (1 x DVD)
7. Naśladowanie Chrystusa (1 x DVD)
8. Biblia (4 x DVD)
9. Jan Paweł II. Szukałem Was...(1 x DVD)
10. Cyrenejczycy (2 x DVD)
11. Papież Franciszek. Człowiek, który zmienia świat (1 x DVD)
12. Apokalipsa św. Jana (1 x DVD)
13. Święta Teresa (1 x DVD)
14. Święta Rita (1 x DVD)
15. Fatima (1 x DVD)
16. Ojciec Pio (1 x DVD)
17. Faustyna (1 x DVD)
18. Apostoł (1 x DVD)
19. Uzdrowienie przez Niepokalaną (1 x CD)
20. Kochaj i walcz. Rekolekcje w duchu ks. Bosko (3 x DVD)
21. Quo Vadis (audiobook, cz. I, cz. II)
22. Mary's Land – Ziemia Maryi (1 x DVD)
23. 3MC (2 x DVD)
24. Biblia. Stary i Nowy Testament – Dawid (1 x DVD)
25. Biblia. Stary i Nowy Testament – Paweł z Tarsu (1 x DVD)
26. Biblia. Stary i Nowy Testament – Piotr i Korneliusz (1 x DVD)
27. Biblia. Stary i Nowy Testament – Barnaba (1 x DVD)
28. Biblia. Stary i Nowy Testament – Salomon (1 x DVD)
29. Biblia. Stary i Nowy Testament – św. Piotr (1 x DVD)
30. Biblia. Stary i Nowy Testament – Abraham (1 x DVD)
31. Biblia. Stary i Nowy Testament – Rut (1 x DVD) 2
32. Biblia. Stary i Nowy Testament – Samuel (1 x DVD)
33. Biblia. Stary i Nowy Testament – Gedeon (1 x DVD)
34. Biblia. Stary i Nowy Testament – Filip (1 x DVD)
35. Biblia. Stary i Nowy Testament – Dawid (1 x DVD)
36. Biblia. Stary i Nowy Testament – Mojżesz (1 x DVD)
37. Biblia. Stary i Nowy Testament – Jozue (1 x DVD)
38. Biblia. Stary i Nowy Testament – Jan Chrzciciel (1 x DVD)
39. Biblia. Stary i Nowy Testament – Mojżesz (1 x DVD)
40. Biblia. Stary i Nowy Testament – Józef (1 x DVD)
41. Biblia. Stary i Nowy Testament – Józef (1 x DVD)
42. Biblia. Stary i Nowy Testament – Jakub (1 x DVD)
43. Biblia. Stary i Nowy Testament – Eliasz (1 x DVD)
44. Biblia. Stary i Nowy Testament – Jezus (11 x DVD)
Mira Marcinów laureatką Paszportów "Polityki"
26 stycznia odbyła się ceremonia rozdania jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych. Paszporty „Polityki”, wręczane od 1993 roku, wyróżniają utalentowanych, młodych ludzi, którzy swoją działalnością wywierają niekwestionowany wpływ na polską kulturę i mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Nagrody przyznano w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, kultura cyfrowa, kreator kultury. Szczególny czas wymagał również dodatkowej, specjalnej statuetki - po raz pierwszy wręczono bowiem wyróżnienie w kategorii Kultura zdalna. Sędziowie Paszportów "Polityki" postawili w tym roku bardzo mocno na debiutantów, co nie jest decyzją przypadkową. Kapituła dostrzegła bowiem, że to właśnie praca tych młodych twórców w ostatnich miesiącach mogła przejść zupełnie bez echa z krzywdą tak dla nich, jak i dla nas - odbiorców kultury. W kategorii literatura statuetkę i nagrodę pieniężną zdobyła Mira Marcinów. Mira Marcinów to urodzona w Szczecinku filozofka i pisarka. Studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obroniła doktorat z psychologii. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz wykłada na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Laureatka Nagrody Premiera za rozprawę doktorską, stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Funduszu im. Adama Krzyżanowskiego i Nagrody Jerzego Perzanowskiego oraz Stypendium naukowego dla wybitnych młodych naukowców (2018). Nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. S. Barańczaka (2019). Finalistka Nagrody Naukowej “Polityki” (2019). Autorka tekstów między innymi na temat dziejów polskiej psychiatrii, melancholii, historii idei, szaleństwa literackiego, tańca, a także psychopatologii zwierząt. Do Paszportów Polityki 2020 Mira Marcinów została nominowana za swój prozatorski debiut – "Bezmatek". Powieść - jako nowość - znajdziecie oczywiście w naszej bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania i czytania.
KSIĄŻKI DROGĄ DO SUKCESU !!!

Nowa Odsłona "Lalki"

Adam Woronowicz jako Stanisław Wokulski, Julia Wieniawa jako Izabela Łęcka, Maciej Musiał jako Julian Ochocki, Wiktor Zborowski jako Ignacy Rzecki, Barbara Kurdej-Szatan jako Kazimiera Wąsowska, Krzysztof Szczepaniak jako Kazimierz Starski, Anna Korcz jako Prezesowa Zasławska, Agata Trzebuchowska jako Felicja Janowska, Stanisław Biczysko jako Tomasz Łęcki, Stanisław Brejdygant jako profesor Geist, Leszek Zduń jako doktor Szuman, Ewelina Bator jako Helena Stawska, Maciej Więckowska jako Węgiełek. Taką obsadę dla najnowszej adaptacji słynnej „Lalki” wybrał pomysłodawca serialu audio - reżyser i producent Krzysztof Czeczot.

Powieść Bolesława Prusa do dziś jest jedną z najważniejszych pozycji w kanonie polskich lektur szkolnych. Nic dziwnego zatem, że często inspiruje twórców teatru, kina i telewizji. Ekranizacji „Lalki” podejmowano się już przed wojną, ale po raz pierwszy trafiła ona do kin w 1968 roku za sprawą reżysera Wojciecha Jerzego Hasa. Ówczesna obsada - Mariusz Dmochowski jako Wokulski, Beata Tyszkiewicz jako Łęcka i Tadeusz Fijewski jako Rzecki - utrwaliła się chyba odbiorcom najbardziej. Równie popularny był serial telewizyjny z 1977 roku, w którym role głównych bohaterów zagrali: Jerzy Kamas, Małgorzata Braunek i Bronisław Pawlik. "Lalka" w reż. Wojciecha Kościelniaka to z kolei pierwsze musicalowe odczytanie powieści Bolesława Prusa. W 2010 roku na deskach Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni wystawiono spektakl, który udowadnia, że prozę Prusa można przedstawić w sposób żywy, nowoczesny i energiczny. W musicalu imponuje sceniczny przepych oraz układy taneczne.

Pierwszą adaptacją „Lalki” było jednak słuchowisko radiowe z 1937 roku – i to właśnie do niego w jakimś sensie nawiązuje najnowsze ujęcie słynnej powieści. Podzielony na 13 odcinków projekt Krzysztof Czeczot opisuje w następujący sposób: "W każdej z poprzednich adaptacji „Lalki” twórcy i aktorzy eksponowali te elementy, które były najciekawsze dla współczesnych im odbiorców. Nam również zależało na tym, aby odkryć tę opowieść dla współczesnego odbiorcy, zdjąć z niej łatkę „obowiązkowej lektury maturalnej. (...)Scenariusz serialu został nieznacznie uwspółcześniony, a warstwa językowa dialogów uaktualniona. Konfrontacja realizmu krytycznego z rzeczywistością XXI wieku została przedstawiona także dzięki realizacji dźwięku, na którą złożyły się specjalne efekty 3D oraz klimatyczna, współczesna muzyka filmowa. Ważną rolę odegra także „Pamiętnik Starego Subiekta”, który zakorzenia teraźniejszość w przeszłości i pomaga słuchaczowi przenieść się do Warszawy schyłku XIX wieku. „Lalka” to utwór monumentalny, w związku z tym, zależało nam na tym, by nie zatracić tego niezwykłego, oryginalnego klimatu". A jak pracę nad słuchowiskiem i odgrywane przez siebie role wspominają aktorzy?

Julia Wieniawa:

"Praca przy tym serialu audio pozwoliła mi zrozumieć, o czym tak naprawdę jest „Lalka”. W momencie, w którym mogłam zagrać rolę Izabeli Łęckiej, utożsamić się z nią, poznałam jej emocje, doświadczyłam tego, czego doświadczyła ona. To zupełnie inna odsłona czytanej lektury."

Adam Woronowicz:

"Wielu przede mną już odkrywało w naszych czasach uniwersalność tej powieści. Ze swojej strony mógłbym wskazać, że Prus niezwykle celnie opisuje ludzkie charaktery, słabości czy niesprawiedliwości, z którymi muszą się mierzyć. To tematy aktualne także dziś. Świetnie się złożyło, że wraz z Julią Wieniawą mieliśmy okazję odpowiedzieć na to, jak Iza Łęcka czy Stanisław Wokulski mogliby wyglądać w XXI wieku".

Barbara Kurdej-Szatan:

" Tak naprawdę we wszystkich sztukach, które są napisane lata temu możemy odnaleźć to, co dzieje się u nas. Relacje się nie zmieniają, emocje się nie zmieniają, uczucia też nie. Może język się trochę zmienił. Pięknie jest napisana powieść. Bardzo cieszę się, że nagrywamy właśnie "Lalkę". Przyda się to obecnej młodzieży i dzieciom. Wąsowska jest bardzo charakterną kobietą, bardzo niezależną, jest właśnie taka współczesna. Wtedy nie było dużo takich, teraz jest takich więcej. Myślę, że gdyby znalazła się w naszych czasach, to w ogóle byłaby przodowniczką i władałaby jakąś częścią kobiet. Jest niesamowita, jest bardzo odważna, ma jasne poglądy, wie, czego chce, a jednocześnie jest w niej, jak w każdej kobiecie, jakaś kruchość i tęsknota za prawdziwą miłością. To jest ogromna przyjemność mieć styczność z tak pięknym językiem i z tak napisaną prozą".

Premiera "Lalki" odbyła się 6 października 2020 roku w aplikacji Empik Go i na stronie internetowej www.lekturalalka.pl. Słuchowisko będzie dostępne za darmo przez sześć miesięcy od premiery.

Źródło:

www.lekturalalka.pl


Patroni 2021

27 listopada Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił patronów 2021 roku. Izba tym razem uhonorowała: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. Rok 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

W tekście uchwały podkreślono:

"W swojej twórczości Cyprian Kamil Norwid odwoływał się do narodowej i europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem oraz krytykiem różnych przejawów życia społecznego i politycznego. Patriotyzm podnosił do rangi najwyższej wartości. Podobnie ujmował jako świadomy oraz głęboko wierzący katolik kwestie etyczne, filozoficzne oraz teologiczne. Stale interesował go człowiek, na nim skupiał swą poetycką i artystyczną uwagę. (...) Najwybitniejsi polscy poeci podążali szlakiem Norwida. Jego twórczy wkład w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący";

"W roku 2021 upłynie 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jest on, obok Tadeusza Gajcego, najwybitniejszym przedstawicielem poetów pokolenia Kolumbów – pokolenia, które swoje życie poświęciło Ojczyźnie. Krzysztof Kamil Baczyński jest przez historyków literatury uważany za jednego z największych polskich poetów. Znane są słowa prof. Stanisława Pigonia, który dowiedziawszy się o decyzji wstąpienia Baczyńskiego do oddziałów dywersyjnych, powiedział: Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami. Zdanie to, wskazując na dramatyzm losów kultury polskiej, jednoznacznie określa wielkość i geniusz talentu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”;

"Prymas Tysiąclecia w swojej działalności kapłańskiej zwracał uwagę na przyrodzoną godność człowieka, z której wypływają wszelkie jego prawa. Był nie tylko głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich, ale także mężem stanu, który mawiał „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”. Służył Polsce i występował w Jej imieniu, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. Podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą wartością. Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej. Swoje nauczanie kardynał Stefan Wyszyński opierał na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego każdej społeczności";

"Szczególna wartość twórczości Stanisława Lema wynika przede wszystkim z łączenia gatunku science-fiction z refleksją filozoficzno-naukową, a także podejmowania aktualnej, nacechowanej politycznie oraz stanowiącej komentarz do sytuacji współczesnego społeczeństwa tematyki. W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu. Stanisław Lem, większość życia spędzając w systemie komunistycznym, w swych utworach wielokrotnie przemycał krytykę systemów totalitarnych, a jego książki były przejawem wolności w myśleniu i nieskrępowanej wyobraźni. Po wprowadzeniu stanu wojennego Stanisław Lem przebywał na emigracji. Publikował w paryskiej „Kulturze”";

"W 2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza – wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty. (...) Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską. Wśród najważniejszych dzieł Artystymożna wymienić tomy poezji: „Niepokój”, „Czerwona rękawiczka”, „Zawsze fragment”, „Matka odchodzi”, „Nożyk profesora”oraz dramaty: „Kartoteka”, „Stara kobieta wysiaduje”, „Białe małżeństwo”, „Do piachu”, „Pułapka”";

"3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja – niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. (...) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu – myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji3 Maja współcześnie i ustanawia rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja".

Źródło:

sejm.gov.pl


                    Ferie z książką

Wszystkich, którzy chcą skorzystać z księgozbioru bibliotecznego, zapraszamy również w ferie. Czekamy na Was 4 stycznia (poniedziałek) w godzinach 8.00-12.00 oraz 11 stycznia (poniedziałek) w godzinach 8.00-12.00. Mamy dużo nowości, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. A już niebawem kolejne ważne tytuły na naszych półkach.

 

 

Zapraszamy


Mikołajki 2020

6 grudnia to dzień oczekiwany i celebrowany niemalże w każdym polskim domu. W sposób niezwykły przeżywają go dzieci, jak i ich rodzice. Świąteczny wystrój, magiczna atmosfera, cudowny zapach pieczonych ciasteczek, kolorowe listy z najpiękniejszymi świątecznymi marzeniami - to wszystko z okazji wizyty wyjątkowego gościa.  

Święty Mikołaj, tradycyjnie, pojawił się również w bibliotece szkolnej.  Uroczy starszy pan w czerwonym stroju nie zapomniał o licealistach. Miał ze sobą słodycze i wyjątkowe prezenty. Ze znanych nam tylko źródeł wiemy, że uczniowie czekali na nie z niecierpliwością.

Zapraszamy do wypożyczania, życzymy pięknych literackich emocji oraz rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.


XIV Festiwal Puls Literatury 

W dniach 5-13 grudnia odbędzie się XIV Festiwal Puls Literatury. Przedsięwzięcie organizują: Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. Hasło tegorocznej edycji festiwalu to „Zły” i nawiązuje ono do powieści Leopolda Tyrmanda, którego stulecie urodzin przypada w roku 2020. Autorów, jak sami zaznaczają, interesuje jednak szerszy kontekst tego słowa - "jako różnorodność aspektów, w jakich zło przejawia się w literaturze (od zła jako kategorii moralnej, po niepokoje społeczne aż po literaturę źle obecną, złe praktyki krytyków i rynku wydawniczego oraz – tego nie mogło zabraknąć! – „książki najgorsze”)".

Festiwal będzie transmitowany na żywo na stronie www.pulsliteratury.pl oraz na facebookowym profilu Domu Literatury. W programie znajdą się między innymi: spotkania z pisarzami, panele dyskusyjne poświęcone życiu i twórczości Leopolda Tyrmanda, wernisaże, koncerty, rozstrzygnięcia konkursów poetyckich. Festiwal zwieńczy przyznanie Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. W tym roku w gronie finalistów znaleźli się: Julia Fiedorczuk, Wojciech Nowicki i Zyta Rudzka.

Program Festiwalu:

5 grudnia 2020

10:00-14:00
Warsztaty translatorskie (literatura anglojęzyczna)

16:00-17:30
Inauguracja Festiwalu Puls Literatury w Łodzi

Rozmowa o Leopoldzie Tyrmandzie z udziałem Marcela Woźniaka i Marii Konwickiej

18:00-19:00
NeoKlez - koncert

6 grudnia 2020

10:00-14:00
Warsztaty translatorskie (literatura anglojęzyczna)

15:00-15:30
Finał konkursu translatorskiego z literatur niemieckojęzycznych

Spotkania z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima:

17:00-18:00   Julia Fiedorczuk 

18:15-19:15   Wojciech Nowicki

19:30-20:30   Zyta Rudzka

7 grudnia 2020

17:00-17:45
Obraz+Tekst+Sztuka: Patrycja Podkościelny - wernisaż

18:00-19:00
„Oświęcim. Czarna zima”. Spotkanie z Marcinem Kąckim

19:15-20:30
Spotkanie z Jakubem Żulczykiem

8 grudnia 2020

18:00-19:00
„Hłasko. Proletariacki książę”. Spotkanie z Radosławem Młynarczykiem

19:15-20:15

„Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993”. Spotkanie z Rafałem Księżykiem

20:30-21:30
Spotkanie z Andrijem Lubką (Ukraina)

9 grudnia 2020

17:00-17:45
Obraz+Tekst+Sztuka: Bartosz Kosowski - wernisaż online

18:00-19:00
„27 śmierci Tony'ego Obeda”. Spotkanie z Joanną Gierak-Onoszko

19:15-20:15
Spotkanie z Georgim Gospodinowem (Bułgaria)

20:15-20:30
Finał Ogólnopolskiego Konkurs Poetyckiego im. Zbigniewa Dominiaka „Moje świata widzenie”

20:30-21:30
Spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim

10 grudnia 2020

17:15-17:45
Spotkanie z Marią Rostocką, autorką komiksu „Koniec lipca”, uznanego za Najlepszy Komiks Polski 2020 roku

18:00-19:30
„Złe biografie, nieznane biografie”. Sylwia Chwedorczuk „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”, Wojciech Szot „Panna Doktór Sadowska”, Krzysztof Tomasik „Homobiografie”

19:45-20:45
Spotkanie z Pawłem Huelle

21:00-21:20
Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego

11 grudnia 2020

17:15-17:45
Obraz+Tekst+Sztuka Marcin Medziński - wernisaż online

18:00-19:00
Spotkanie z Michałem Rusinkiem

19:15-20:45
„Zła literatura”. Panel dyskusyjny z udziałem Justyny Sobolewskiej, Krzysztofa Vargi, Michała Nogasia

21:00-21:20
Finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Ziemowita Skibińskiego „Zaczyna się od słowa”

21:30-22:30
Planety - koncert

12 grudnia 2020

13:30-15:00
Spacer filozoficzny z Anną Jurek „Rewolucje i ewolucje” dla dzieci w wieku 10-12 lat.

DZIEŃ JACKA BIEREZINA NA PULSIE LITERATURY

15:00-15:50

Spotkanie z Wojciechem Albińskim „Biały mężczyzna” i Michałem Murowanieckim „Ojce”

16:00-16:40
Prezentacja nominowanych w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina

16:50-17:40
Spotkanie z Anną Matysiak „Wsobne maszynki” i Tomaszem Mielcarkiem „Przejazdem”

17:50-18:00
Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Recenzję Poezji

18:00-19:00
Turniej Jednego Wiersza „O Czekan Jacka Bierezina”

19:10-20:00
Seryjni poeci: Krzysztof Schodowski i Edward Pasewicz

20:15-21:00
Andrej Chadanowicz (Białoruś) – koncert i spotkanie

21:10-21:20
Piotr Gajda czyta „Człowieka z halabardą”

21:20-21:40
Piotr Przybyła czyta „Wspólnego”

21:50-22:05
Joanna Bociąg czyta wiersze

22:20
Rozstrzygnięcie Turnieju Jednego Wiersza i Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina

13 grudnia 2020

17:00-17:45
Gala Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

18:00-19:00
Bolewski/Tubis - koncert


Stefan Władysław Gołębiowski

 – poeta, tłumacz poezji Horacego, pedagog i społecznik z Bieżunia

Jego życie jest dowodem na to, że uporem oraz ciężką pracą, nawet z przewlekłą chorobą i początkowo niewielkimi zdolnościami, można osiągnąć bardzo wiele. Znaleźć się wśród znanych i cenionych twórców. Trafić na łamy wydawnictw literackich oraz do serc i umysłów ludzkich. Stefan Władysław Gołębiowski urodził się 25 listopada 1900 roku na północy Mazowsza w Bieżuniu, który wtedy należał do powiatu sierpeckiego. Od dzieciństwa cierpiał na chorobę reumatyczną, nauka sprawiała mu trudności. Po latach bez cienia fałszu wspominał: ,,Mając 10 lat nie potrafiłem jeszcze ani pisać, ani czytać. Nazywano mnie łamagą, osłem. Czułem się gorszym, niepełnowartościowym człowiekiem. Wtedy to właśnie uświadomiłem sobie, że aby innym dorównać, muszę ich przezwyciężyć. Szansą była nauka. I tak zostałem kujonem”. Wytrwałość i ciężka praca zaowocowały, Stefan Gołębiowski po ukończeniu szkoły średniej w Płocku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów w 1925 roku podjął pracę jako polonista w Miejskim Gimnazjum w Przasnyszu. W 1927 roku ożenił się. Jednak małżeństwo rozpadło się po pięciu latach. Stefan Gołębiowski był bliski samobójstwa, ucieczką od okrutnej rzeczywistości stała się poezja, wtedy właśnie powstały jego pierwsze utwory. ,,Poezja zaczęła prostować moje życie…” wyznał po latach - ,,stała się ostoją…” (A. Kamieńska: Stefan Gołębiowski [w:] ,,Słownik współczesnych pisarzy polskich”, red. E. Korzeniewska, Warszawa 1963, s. 570-571). Poeta przybrał pseudonim Jan Smutek. W 1936 roku autor opublikował swe wiersze w ,,Skamandrze”. Debiut ten otworzył mu drogę na łamy innych czasopism. Za rok ukazał się debiutancki tomik poety, zatytułowany ,,Kłos słońca”. Zyskał pochlebne oceny krytyki. Zawierał utwory należące do liryki pośredniej. Przedmiotem opisu był krajobraz mazowieckiej wsi, przedstawiony w sposób żywiołowy, witalistyczny, radosny. Jego utwory cechuje szczerość i autentyczność poetyckiego przeżycia. Są one aktualne od początku do końca jego twórczości i składają się na najwyższą wartość poezji. Zgodność teoretycznych założeń filozoficznych z artystycznymi i praktycznymi – życiowymi – potwierdza Stefan Gołębiowski swą wieloletnią działalnością pedagogiczną i społeczną. Przez dwadzieścia lat (1945-1965) był dyrektorem, nauczycielem języka polskiego oraz łaciny w Gimnazjum w Bieżuniu. W latach 1957-1962 posłem na Sejm. Podarował społeczeństwu Bieżunia swój dom, jego wyposażenie i wielotysięczny księgozbiór. Stały się one częścią muzeum, które funkcjonuje jako Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, obecnie Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (https://mwmskansen.pl/nasze-obiekty/polski-muzeum-malego-miasta-w-biezuniu. Wśród eksponatów zachowała się jego, licząca ponad 3000 pozycji, korespondencja z innymi pisarzami. Aktywność społeczna, literacka i pedagogiczna zjednała poecie życzliwość miejscowej ludności oraz uznanie władz. Stefan Gołębiowski został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Adresatem pochlebnych wypowiedzi twórców i krytyków literackich. Zmarł 13 czerwca 1991 roku, został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Bieżuniu. Z całą pewnością mógł za Horacym, którego utwory przetłumaczył, powiedzieć o sobie: Wzniosłem pomnik trwały,…Nie wszystek umrę. 


Nasza Niepodległa

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych wydarzeń państwowych. Po wielu latach niewoli naznaczonej cierpieniem, walką, wiarą, wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasza ojczyzna odzyskała suwerenność.
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkich do świętowania 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ze względu na sytuację epidemiczną, tegoroczne obchody zostały przeniesione głównie do Internetu. Oto propozycje, w których może wziąć udział każdy:
* Koncert dla Niepodległej „Kulka / Paderewski / Kulka” - 8.11.2020, godzina 20.00, transmisja on-line na niepodlegla.gov.pl; retransmisja w Programie 2 Polskiego Radia 11.11.2020 o godz. 16.00; retransmisja 11.11.2020 na antenie TVP Kultura o godz. 19:00,
* Odsłonięcie pomnika "Przed Bitwą Warszawską - Skierniewice 1920 - 2020" - 9.11.2020, godzina 12.00, transmisja on-line na niepodlegla.gov.pl,
* Debata historyczna "11 listopada - co świętujemy?" - 10.11.2020, godzina 18.00, transmisja on-line na niepodlegla.gov.pl, na kanale YT i FB Niepodległej oraz Interia.pl,
* Niepodległa do Hymnu - 11.11.2020, godzina 12.00,
* Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu - 11.11.2020, transmisja na stronie niepodlegla.gov.pl, interia.pl oraz 23 serwisach regionalnych grupy Polska Press,
* Spotkanie wokół książki "Rówieśnicy Niepodległej" - 11.11.2020, godzina 18.00, transmisja on-line z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu,
* Koncert Niepodległościowy w Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie - 7.11.2020, godzina 11.00, w formie audiowizualnej na Facebooku Muzeum (przełom listopada i grudnia).

Sławek Uniatowski i Sound'n'Grace "Świecie" / Koncert dla Niepodległej
https://www.youtube.com/watch?v=PNGYC2MIjgg


 ZOSTAŃ W DOMU !

KORZYSTAJ Z BIBLIOTEK CYFROWYCH

 

WYBRANE BIBLIOTEKI CYFROWE:

Wolne Lektury

https://wolnelektury.pl//

Znana i lubiana, całkowicie bezpłatna biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.  E-booki są tu dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera też audiobooki. Wszystkie dostępne są za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i Phone). Jest to projekt realizowany przez fundację Nowoczesna Polska.

 Lektury.gov.pl

https://lektury.gov.pl/

Serwis zawiera wiele lektur szkolnych wraz ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany jest w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

http://www.chmuraczytania.pl/

Technologia multimedialna daje książkom nowy wymiar wolności – uwalnia je od papieru i ograniczeń dystrybucyjnych. Szybują jak chmura. Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, między innymi, Josepha Conrada, Franca Kafki, Antoniego Czechowa. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy odkrycia na nowo. Daje bezpłatny dostęp do książek, nie wymaga logowania.

POLONA – Cyfrowa Biblioteka Narodowa

https://polona.pl/

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Jedna z najnowocześniejszych bibliotek na świecie. Biblioteka Narodowa udostępniła na jej serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby kultury i historii, takie jak Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, rysunki Cypriana Kamila Norwida, Ignacego Witkacego i in. Większość z nich należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

Domena publiczna (ang. public domain) – twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.

Biblioteka cyfrowa to system informacyjno-wyszukiwawczy, w którym gromadzone są uporządkowane zbiory zasobów cyfrowych tj. dokumenty w oryginalnej postaci cyfrowej oraz dokumenty zdigitalizowane czyli przetworzone do postaci cyfrowej. Digitalizacja w bibliotekarstwie oznacza wprowadzenie do pamięci komputera tradycyjnych, drukowanych lub rękopiśmiennych materiałów bibliotecznych albo archiwalnych w postaci danych cyfrowych metodą skanowania. Misją biblioteki cyfrowej jest zapewnienie użytkownikom dostępu do dziedzictwa kulturowego w postaci zbiorów cyfrowych oraz zachowanie ich dla potomnych dzięki procesowi długoterminowej archiwizacji.

ŹRÓDŁO:

Morawiec, Barbara Maria, Biblioteka cyfrowa: tworzenie, zarządzanie, odbiór.

Gliwice: OnePress – Grupa Wydawnicza Helion.

OPRACOWANIE:

Biblioteka Szkolna Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu


 Afera Kryminalna 2020

Afera Kryminalna to festiwal literatury kryminalnej, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia wydarzenie gości najznamienitszych twórców kryminału i sensacji – debiutantów, autorów z wieloletnim dorobkiem literackim, a także pisarzy zagranicznych (Stefan Anhem, Johan Theorin, Tess Gerritsen, Arne Dahl, Martin Widmark). W 2020 roku po raz pierwszy Afera Kryminalna musi przenieść się do Internetu.

Dziesiąta odsłona Afery Kryminalnej rozpoczyna się 29 października i potrwa do 23 listopada 2020 roku. W kolejne czwartki i piątki o godzinie 18.00 swoją twórczość zaprezentują: Magda Stachula, Mariusz Czubaj, Olga Rudnicka, Igor Brejdygant, Maciej Siembieda, Marek Krajewski, Tomasz Białkowski, Michał Larek. Rozmowy z pisarzami poprowadzą dziennikarze: Ryszarda Wojciechowska, Iwona Demska, Anna Burzyńska oraz Marcin Dybuk. 

Organizatorzy festiwalu oraz pisarze pomyśleli również o czytelnikach. Każdy będzie mógł wziąć udział w atrakcyjnych konkursach, otrzymać książkę z autografem. Niespodzianki zaczną się jeszcze przed pierwszą premierą, dlatego też już teraz warto śledzić media społecznościowe i strony internetowe wydarzenia.

Źródło:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku


Wzięliśmy udział w Wielkiej Zbiórce Książek!

 Wielka Zbiórka Książek to największe w Polsce książkowe pospolite ruszenie. Tegoroczna - szósta edycja – osiągnęła rekordowy zasięg. W przedsięwzięcie zaangażowały się szkoły, instytucje, firmy i inne placówki z 259 miejscowości. Dzięki wspólnym działaniom powstało ponad 961 punktów, w których zgromadzono ponad 294 tysiące egzemplarzy. Wśród instytucji zbierających książki znalazły się między innymi: Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr Nowy w Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi, Teatr Powszechny w Łodzi, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Główny Urząd Statystyczny, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, Alior Bank, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Polskie Linie Lotnicze LOT, Księgarnia Artystyczna Zachęta w Warszawie.  

W Wielkiej Zbiórce Książek po raz pierwszy wzięła udział nasza biblioteka. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz osób zaprzyjaźnionych przyczyniliśmy się do kształtowania szeroko rozumianej kultury czytelniczej w placówkach medycznych, pomocowych, dobroczynnych, aktywnościowych. Wszystkie pozyskane egzemplarze przekazaliśmy do punktu patronackiego w Płocku.

                                                                                                  Do zobaczenia za rok!

 


Mamy „Prostą sprawę” Wojciecha Chmielarza!

14 października miała miejsce premiera „Prostej sprawy” – powieści sensacyjnej Wojciecha Chmielarza, pisanej podczas lockdownu i publikowanej w odcinkach na profilu społecznościowym autora.

Lubiany i ceniony Wojciech Chmielarz jest polskim dziennikarzem i pisarzem. Jego książki cieszą się ogromnym uznaniem nie tylko czytelników, ale również recenzentów. Wielokrotnie nagradzany za swoje dzieła, zyskał miano najbardziej obiecującego młodego twórcy kryminałów ("Podpalacz", "Rana", "Żmijowisko", „Wyrwa”, "Farma lalek", "Cienie", "Osiedle marzeń" itp.). Z uwagi na wprowadzony w marcu stan zagrożenia epidemiologicznego, wszyscy zachęcani byli do pozostania w swoich mieszkaniach. Wojciech Chmielarz uznał, że panująca sytuacja to dobry moment na wypróbowanie pewnego eksperymentu literackiego. Chcąc pomóc swoim czytelnikom oderwać myśli od epidemii, zaczął pisać powieść, której kolejne fragmenty zamieszczał na Facebooku. 

Autor oczywiście zastrzegał, że to tylko zabawa, rodzaj eksperymentu, literacka przygoda. "Plan jest taki, żeby oderwać Państwa myśli od pandemii, postaram się raz na dzień lub raz na dwa dni wrzucać kolejny rozdział pisanej na gorąco powieści. Proszę pamiętać, to jest pewna zabawa. Nie mam planu tej książki, nie zrobiłem żadnego researchu, tekst nie jest sprawdzony przez redaktora. Będą tutaj na pewno błędy, będą nielogiczności, tekst będzie chropowaty. Po prostu, piszę co mi wpada pod palce, na gorąco, rozdział po rozdziale. Państwo czytacie, bawicie się, jeśli chcecie, możecie w komentarzach wrzucać swoje pomysły i sugestie. Zobaczymy, gdzie to nas zaprowadzi. Powiem szczerze, być może na manowce. Być może za jakiś czas stwierdzę, że to nie ma sensu i trzeba zakończyć w połowie. Ale z drugiej strony, może uda nam się przeżyć fajną przygodę" - napisał wówczas Wojciech Chmielarz.    

Wojciech Chmielarz przyzwyczaił czytelników do wartkich akcji, wciągających fabuł i zaskakujących bohaterów. Czy podobnie będzie w przypadku nowej książki? Jeśli nie sięgnęliście po nią w mediach społecznościowych, zapraszamy do biblioteki. Powieść „Prosta sprawa” – w wersji poprawionej i rozszerzonej - właśnie trafiła do naszego księgozbioru.

 

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1974866,1,western-tarantino-i-lockdown-te-slowa-najlepiej-laczy-prosta-sprawa.read


Wirtualne Targi Książek

Pierwsza edycja Wirtualnych Targów Książki odbyła się w maju 2020 roku. Druga, jak podaje organizator, zaplanowana jest na 14 – 25 października. Jesienna edycja imprezy ma być jeszcze większa niż wiosenna. Wtedy odbyły się 33 spotkania online z autorami, w streamowanych w sieci wydarzeniach wzięło udział 640 tysięcy widzów, zostało sprzedanych 120 tysięcy książek.

W ciągu dwunastu dni wirtualna przestrzeń zostanie podzielona na trzy strefy:  Przecinek i Kropka dla najmłodszych czytelników, młodzieżową #sieczyta oraz dedykowaną literaturze pięknej i reportażowi strefę Apostrof. W ramach tych stref odbędzie się ponad 50 wydarzeń online: premiery literackie, spotkania z pisarzami, webinary, sekcja książek cyfrowych. Ponadto Empik kusi licznymi promocjami, np. wszyscy klienci jesiennej edycji przedsięwzięcia mają otrzymać dostęp do aplikacji Empik Go za darmo. Spotkania autorskie zapowiadają się bardzo obiecująco:

* Wojciech Chmielarz - 14 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Anna Kańtoch – 14 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Rafał Pacześ – 15 października, g.18.00, Facebook.com/empikcom,

* Tatiana Mindewicz-Puacz - 15 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Michał Nogaś – 15 października, g.20.00,  Facebook.com/empikcom,

* Wojciech Mann – 16 października, g.18.00, Facebook.com/empikcom,

* Agnieszka Pocztarska – 16 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Kinga Sawczuk – 17 października, g. 15.00, Instagram.com/empikcom,

* Wojciech Jagielski - 17 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Eryk Wałkowicz - 17 października, g. 17.00, Instagram.com/empikcom,

* Justyna Bednarek, Daniel de Latour – 17 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom,

* Marcin Kostrzyński – 18 października, g. 10.00, Facebook.com/empikcom,

* Anita Głowińska – 18 października, g. 11.00, Instagram.com/empikcom,

* Bartek Kieżun – 18 października, g. 13.00, Instagram.com/empikcom,

* Przemek Staroń – 18 października, g. 14.00, Facebook.com/empikcom,

* Jakub Szamałek – 18 października, g.16.00, Facebook.com/empikcom,

* Karolina Sulej – 18 października, g. 17.00, Instagram.com/empikcom,

* Zyta Rudzka – 18 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Regina Brett – 19 października, g. 18.00,  Facebook.com/empikcom,

* Adam Wajrak – 19 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Anna Sakowicz – 19 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom,

* Magdalena Wolińska-Riedi – 20 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Michał Korkosz – 20 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Wioletta Grzegorzewska – 20 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom,

* Wojciech Miłoszewski – 21 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Agnieszka Lingas-Łoniewska – 21 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Katarzyna Kobylarczyk – 21 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom,

* Anita Werner, Michał Kołodziejczyk – 22 października, g.18.00, Facebook.com/empikcom,

* Tomasz Michniewicz – 22 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Marcin Batylda – 23 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Leszek Herman – 23 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Jacek Komuda – 23 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom,

* Martin Widmark – 24 października, g. 12.00, Facebook.com/empikcom,

* Beata Pawlikowska – 24 października, g. 13.00, Instagram.com/empikcom,

* Wojciech Drewniak – 24 października, g. 14.00, Facebook.com/empikcom,

* Nancy Springer – 24 października, g. 16.00, Facebook.com/empikcom,

* Katarzyna Berenika Miszczuk – 24 października, g. 17.00, Instagram.com/empikcom,

* Lisa Gardner – 24 października, g. 18.00, Facebook.com/empikcom,

* Michał Rusinek – 25 października, g. 14.00, Facebook.com/empikcom,

* Adam Szulc – 25 października, g. 15.00, Instagram.com/empikcom,

* Marek Krajewski – 25 października, g. 16.00, Facebook.com/empikcom,

* Marcel Moss – 25 października, g. 17.00, Instagram.com/empikcom,

* Agnieszka Maciąg – 25 października, g. 19.00, Instagram.com/empikcom,

* Radek Rak – 25 października, g. 20.00, Facebook.com/empikcom.

Udział w WTK jest darmowy, na poszczególne wydarzenia nie trzeba się rejestrować.. Te zaś będą odbywać się na Facebooku i Instagramie Empiku. Więcej szczegółów odnajdziecie na stronie organizatora. Zapraszamy!


Nagroda Literacka Nike dla Radka Raka!

4 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta gala Nike 2020. Jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Iwona Kurz, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki oraz Paweł Próchniak (przewodniczący) za najlepszą książkę minionego roku uznało "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka.

Nagroda Nike uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. W konkursie mogą brać udział utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie, nie dopuszcza się natomiast opracowań lub prac zbiorowych. Celem przedsięwzięcia jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. W zaszczytnym gronie laureatów znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch.

„Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to nawiązanie do „Słowa o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego. W powieści przedstawione są wydarzenia z roku 1848 z punktu widzenia galicyjskich chłopów. Pisarz wprowadza czytelnika w świat pełen zjaw, wiedźm, duchów przodków, którzy nie planują odejść w zaświaty czy gadających zwierząt. W jednym z wywiadów Radek Rak o swojej książce powiedział: „Baśń na początku miała być zupełnie inną książką, pisałem o dębickich Żydach, a Szela miał się pojawiać jako wspomnienie w tle. Wyszło inaczej. Im dłużej zagłębiałem się w temat, tym więcej znajdowałem ciekawych wątków, aż w końcu uznałem, że Szela zasługuje na swoją książkę. Moi przodkowie byli chłopami. To, co słyszałem w szkole o Szeli, o rabacji, to była narracja kogoś innego. Czułem, że to nie jest opowieść mojej rodziny, to nie jest głos moich przodków. Pomyślałem, że dam głos tym ludziom, którzy go nie mieli. Czyli właśnie chłopom. Do tego doszło zainteresowanie lokalną historią. Kiedy zgłębiałem rzeczywistość pierwszej połowy XIX w. w Zachodniej Galicji, nie mogłem się nadziwić, że tak rzeczywiście mogło być. Uznałem, że także tym czasom należy się opowieść – zupełnie inna niż do tej pory”. W laudacji prof. Paweł Próchniak podkreślił natomiast: „Radek Rak świetnie panuje nad słowem, nad różnymi tonacjami polszczyzny, nad jej możliwościami i nad tym, co żyje pośród słów – w przydźwiękach i echach – prawie już niesłyszalne. "Baśń o wężowym sercu" jest świadomie staroświecka i zarazem nowocześnie groteskowa. Wiele zawdzięcza literaturze. Sama jest w przemyślny sposób literacka. Jej konstrukcja – precyzyjna, dyskretnie podopinana – pracuje miękko jak dobrze naoliwiony mechanizm. Ma w sobie coś z bezwzględności zegara odmierzającego minuty, wybijającego godzinę, ale jest w niej też coś z wdzięku pozytywki, która powiela znane struktury fabularne, dobrze rozpoznawalne, niemal już wytarte układy wątków i zmienia je w płynny ruch snucia opowieści, w falowanie realności jak ze snu. Słychać w "Baśni o wężowym sercu" różne echa i tony literatury. Podskórnie pracują w niej głosy wielu pisarzy – wzięte pod włos, rozwibrowane, twórczo przejęte, przetopione w metal lżejszy od powietrza. Ta sprzymierzona z wyobraźnią literackość jest ważna – przypomina, że literatura jest wolnością słów, że biegnie w nieznane, a zarazem, w tym samym ruchu, wnika w świat, sięga w głąb rzeczywistości. I wtedy staje wobec czegoś, co odnajduje się w mowie drzew i kamieni, w języku gór, w mowie mitu”.

Do tegorocznej Nagrody Nike nominowano siedem tytułów. Poza "Baśnią o wężowym sercu" były to: "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady, "Pusty las" Moniki Sznajderman, "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" Piotra M. Majewskiego, "Jaremianka. Biografia" Agnieszki Daukszy, "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko (Nike Czytelników 2020) oraz "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota" Pawła Reszki. 

W bibliotece szkolnej czekają na Was nowości - wyróżnione, jak i nominowane do nagrody książki. To będzie z pewnością uczta dla duszy w jesienne długie wieczory. Zapraszamy! 


Miesiąc Bibliotek Szkolnych

1 października rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Pierwsze obchody International Schooll Library Day odbyły się 18 października 1999 roku. Święto obchodzone było corocznie, w czwarty poniedziałek października, do 2007. W 2008 październik zastąpił poprzednie jednodniowe święto.

Celem akcji jest pokazanie oferty i dorobku biblioteki szkolnej, zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach International School Library Month: 

  • prowadzimy akcję „Skrzynka Marzeń Czytelniczych”,
  • bierzemy udział w Wielkiej Zbiórce Książek,
  • propagujemy XXV Wojewódzki Konkurs Poezji im. Stefana Gołębiowskiego,
  • uczestniczymy w Wirtualnych Targach Książki (14 – 25 października),
  • przystępujemy do największej akcji czytelniczej w Polsce  „Upoluj Swoją Książkę”.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.


         8 września 2020 roku rozpoczęła się Wielka Zbiórka Książek. Akcję koordynuje Fundacja Zaczytani.org, która pozyskane egzemplarze przekaże do szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych. Zbierane są książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie są przyjmowane podręczniki i encyklopedie.

W Wielką Zbiórkę Książek angażują się ambasadorzy fundacji, m.in. Mateusz Damięcki, Katarzyna Pakosińska, Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Joanna Moro, Artur Barciś, Piotr Witkowski. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz prezydentów 7 miast: Gdańska, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Partnerem strategicznym Fundacji Zaczytani.org jest Alior Bank. Partnerami Wielkiej Zbiórki Książek są Fundacja KPMG i AVIVA.

Przeczytane książki można oddawać do 11 października 2020 roku w ponad 800 miejscach w Polsce. Lista ogólnodostępnych punktów zbiórki znajduje się na stronie www.zaczytani.org. Zapraszamy!


TOP influencerów książkowych 2020

31 sierpnia obchodzony jest Dzień Blogów. W związku z tym wydarzeniem, od kilku lat serwis Granice.pl publikuje listę najbardziej wpływowych, najciekawszych twórców internetowych, którzy skupiają swoje działania wokół promocji literatury. „Zależało nam na tym, by w zestawieniu znaleźli się zarówno twórcy przygotowujący obszerne szkice krytycznoliterackie, ludzie zawodowo związani z rynkiem książki, jak i czytelnicy, którzy mówią przede wszystkim o emocjach, jakie wzbudziły w nich ostatnie lektury. Ważne było dla nas także to, by danego blogu nie śledziło jedynie grono kilku członków rodziny danego twórcy, choć same liczby nie były kryterium decydującym o wyborze laureatów” – powiedział Sławomir Krempa, redaktor naczelny redakcji Granice.pl.

TOP 10 influencerów książkowych – twórcy cieszący się największą popularnością, wykazujący duże zaangażowanie w promocję czytelnictwa i tworzący najciekawsze treści.

Profesjonaliści – wśród nich są dziennikarze, redaktorzy, krytycy literaccy, którzy docierają do szerokiego grona odbiorców, ich materiały są atrakcyjne, profesjonalnie przygotowane. Te profile warto obserwować.

  • Krytycznym okiem

https://www.facebook.com/Krytycznym-okiem-286171704768096/

  • Kurzojady

https://www.facebook.com/Kurzojady/

  • Lady Margot

https://www.facebook.com/u.lady.margot/

  • Nowości książkowe – blog Bernadetty Darskiej

https://www.instagram.com/bernadettadarska/

  • Okoń w sieci

https://www.youtube.com/channel/UCi8SMLoj-I0ln2GcWnG7eWw

  • CzytamRecenzuje.pl

https://www.youtube.com/channel/UCKgcyng5cZlRjSLJx3tFgXw

  • Rozmawiam, bo lubię

https://www.youtube.com/channel/UCC0d4IHdD-7kZHXMvKlXvMw

  • Subiektywnie o książkach

https://www.facebook.com/subiektywnieoksiazkach/

  • Wielki Buk

https://www.youtube.com/channel/UCGwb0HDls_iDidD4ku5fMsw

  • Zdaniem Szota

https://www.facebook.com/zdaniemszota/

Białe kruki - twórcy, których blogi czy profile w serwisach społecznościowych warto śledzić.

  • 52 Book Challenge PL

  • Nie oceniam po okładkach

  • Blog pod Małym Aniołem

  • Grozownia.pl

  • Stacja Książka

  • Literackie skarby świata całego

  • SieCzyta.com.pl

  • Nowalijki.com

  • Ania Globisz @ksiazka_przyjacielem

  • Edyta Giersz @motheroftworeads

  • @literackie_serce

  • Paulina Grzymek @paooska


Święto Polskiej Literatury - Narodowe Czytanie 2020

W sobotę 5 września po raz dziewiąty odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku wyróżniono dramat Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, kiedy to Polacy sięgnęli do dorobku Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bruna Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego. 

Jak przypomina Kancelaria Prezydenta, "Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Narodowe Czytanie 2020 odbywało się na wiele sposobów i w wielu miejscach, także poza granicami naszego kraju. Święto Polskiej Literatury zainaugurowała Para Prezydencka. W przepięknej scenerii Ogrodu Saskiego swoje role odegrali między innymi: Krzysztof Kwiatkowski, Rafał Zawierucha, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Ewa Dałkowska, Krzysztof Szczepaniak, Piotr Bajor, Julia Konarska, Aleksandra Radwan, Julia Łukowiak, Angelika Kurowska, Marta Wągrocka. Artyści zrzekli się honorariów, przekazując je na walkę z koronawirusem. Reżyserem przedsięwzięcia był Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Wśród uczestników tego wyjątkowego święta nie mogło zabraknąć naszego liceum. Ze względu na sytuację epidemiczną, uczniowie i nauczyciele czytali „Balladynę” w zaciszu domowym. Młodzież z klasy III b, pod opieką wychowawcy oraz nauczyciela polonisty, udokumentowała swój udział w akcji. Tegoroczną edycję Narodowego Czytania koordynowała biblioteka szkolna.


 Nowości w naszej bibliotece

W ramach akcji „Biblioteka na to czeka” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej na nasze półki trafiło trzydzieści publikacji. Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski, popularyzowanie czytelnictwa, wspieranie rozwoju bibliotek szkolnych, akademickich i publicznych.

Zasoby biblioteczne regularnie powiększamy również dzięki Instytutowi Literatury. Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem Kwartalnika Kulturalnego „Nowy Napis. Liryka, epika, dramat”, którego tematem jest Literacka Nagroda Nobla przyznana Oldze Tokarczuk oraz innymi nowościami. 


                        „Nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić...” – Oscar Wilde

 Mam Talent...

            Ekspozycja prezentująca szkolne i pozaszkolne pasje artystyczne uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego na stałe wpisała się w wydarzenia organizowane przez bibliotekę szkolną. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie kunsztu autorów prac, promocja utalentowanej młodzieży, inspirowanie do doskonalenia umiejętności artystycznych, motywowanie do samodzielnych działań i pasji, przygotowanie innych do świadomego odbioru kultury,  

            Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczna wystawa została zaprezentowana w sieci. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia prezentacji multimedialnej, a - Magdalenie Rogowicz, Julii Żuchowskiej, Piotrowi Czajkowskiemu, Mateuszowi Motylewskiemu, Weronice Samoraj, Aleksandrze Sobieraj, Izie Wiśniewskiej, Karolinie Krajewskiej, Weronice Siwińskiej, Kacprowi Janiszewskiemu, Agnieszce Szczepaniak, Konradowi Rostkowskiemu, Alicji Lewandowskiej, Natalii Chojnowski ej, Magdzie Prószyńskiej, Natalii Nowakowskiej, Hubertowi Lewandowskiemu, Aleksandrze Jankowskiej, Kasi Krasce, Oli Gębskiej, Roksanie Musiałowskiej, Kamilowi Sowińskiemu, Antoninie Dąbrowskiej, Amelii Nadratowskiej, Amelii Zdziarskiej, Agacie Kluczewskiej, Natalii Janakiewicz, Julii Bartnickiej, Sylwii Wiśniewskiej, Jakubowi Cecelskiemu, Julii Kruk, Weronice Julii Pakiele, Liwii Sulińskiej, Marcie Krokosz - dziękujemy bardzo za udostępnienie swoich prac!


„Czy można mieć motyle w brzuchu?” 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w bibliotece szkolnej odbył się konkurs: „Czy można mieć motyle w brzuchu? – o frazeologizmach”. Do quizu przystąpiła klasa I c. Zadanie uczniów polegało na wykazaniu się znajomością frazeologizmów różnego pochodzenia, a także umiejętnością praktycznego ich wykorzystania w różnych sytuacjach komunikacyjnych.

Najlepiej zrobił to Piotr Czajkowski i to On został zwycięzcą. Piotrek otrzymał nagrodę książkową – „Silmarillion”  J.R.R. Tolkiena – ufundowaną przez sponsora.

 

 


Rok św. Jana Pawła II

W 2019 r. parlamentarzyści ustanowili w drodze okolicznościowych uchwał patronaty na rok 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

Działalność papieża Polaka w znacznym stopniu przyczyniła się do upadku komunistycznej dyktatury w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego posługa zyskała ogromny prestiż. Stał się najbardziej wpływowym przywódcą duchowym XX wieku. W tekście uchwały czytamy: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej.

W obchody Roku św. Jana Pawła II włącza się również biblioteka szkolna. Podczas zajęć utrwalamy w młodym pokoleniu pamięć o Janie Pawle II, przybliżamy wartości wychowawcze zawarte w Jego nauczaniu, pogłębiamy wiedzę o życiu, działalności, twórczości i osobowości papieża. Dopełnieniem powyższych działań jest okolicznościowa wystawa. Zapraszamy! 


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest od roku 2000. Proklamowany został na 30. sesji Konferencji Generalnej UNESCO z inicjatywy Bangladeszu. Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 r., kiedy to w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu. Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.

W obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego włącza się również biblioteka szkolna. Podczas zajęć podyskutujemy o języku polskim, poznamy jego historię, bogactwo dialektów oraz tajniki frazeologii. Wizyta w bibliotece będzie także okazją do zapoznania się z twórczością Michała Rusinka: „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, „Pypcie na języku”, Dobra zmiana”, „Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna”. Michał Rusinek pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing, jest też członkiem Rady Języka Polskiego PAN. Miłośnicy literatury (a w szczególności języka polskiego) znają Go jako sekretarza Wisławy Szymborskiej, specjalistę od językowych pułapek i sztuki komunikacji, który od lat uczy, jak najlepiej posługiwać się żywym słowem.

Księgozbiór biblioteki LO po raz kolejny wzbogacił sponsor.


Paszporty „Polityki” 2019

14 stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się ceremonia rozdania jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych. Paszporty „Polityki” wyróżniają utalentowanych, młodych ludzi, którzy swoją działalnością wywierają niekwestionowany wpływ na polską kulturę i mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Nagrody wręczono już po raz 27., w siedmiu osobnych kategoriach – kreator kultury, film, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka poważna, kultura cyfrowa, sztuki wizualne. W kategorii literatura zwyciężyła Dominika Słowik, którą jury doceniło za “oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90.” w powieści „Zimowla”.

Pierwsza książka Dominiki Słowik – „Atlas: Doppelganger” – została bardzo dobrze przyjęta przez recenzentów oraz czytelników. Powieść znalazła się nawet w finale Nagrody Literackiej Gdynia za debiut literacki. Teraz do rąk odbiorców trafia obszerna historia pt. „Zimowla”, która również zasługuje na szczególną uwagę. Cukrówka, miasteczko położone na dalekiej prowincji, nie jest wcale takie stereotypowe, nudne i bezbarwne, jakby się wydawało. W tamtejszej społeczności odnaleźć można wiele barwnych postaci i tajemniczych, intrygujących zdarzeń. Zacierają się granice między możliwym i niemożliwym. Pisarka posługuje się niedopowiedzeniami, zabiera czytelnika w gąszcz niewyjaśnialnych zjawisk codzienności i ścieżek pamięci. Nieustannie rodzą się pytania, między innymi takie - czy uda się wyjaśnić najbardziej strzeżony sekret Cukrówki?

Powieść Dominiki Słowik – dzięki sponsorowi – jest dostępna w naszej bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania i czytania.


6 grudnia to dzień mikołajkowych prezentów oraz świątecznych życzeń. Magiczna atmosfera zapanowała również w bibliotece szkolnej, którą odwiedził oczekiwany przez wszystkich święty. Mikołaj zostawił dla naszych czytelników – tych małych i dużych – tajemnicze paczki oraz słodkie upominki. Każdy mógł wypożyczyć taką niespodziankę na Święta i zaskoczyć siebie czytelniczo.

Z okazji Bożego Narodzenia życzymy naszym czytelnikom radosnych, zdrowych i rodzinnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.


W związku z obchodami Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszym liceum rozegrał się prawdziwy pojedynek książek. Przez cały październik uczniowie – wrzucając swoje propozycje do specjalnie oznakowanego pudełka - głosowali w „Uczniowskim Plebiscycie Na Listę Książkowych Przebojów”.

Na pierwszym miejscu znalazły się „Dziewczyny z Syberii” Anny Herbich. Na drugim - „Kredziarz” C.J. Tudor. Trzecie miejsce przypadło natomiast powieści Stephena Kinga pt. „Lśnienie”.

Tradycyjnie już za wsparcie dziękujemy sponsorowi, dzięki któremu pozyskaliśmy oczekiwaną przez uczniów powieść „Kredziarz”.

Zapraszamy do wypożyczania i czytania.

 

 

 

 


Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk to niekwestionowane odkrycie w polskiej literaturze ostatnich lat, wybitna prozaiczka i eseistka, pisarka ceniona przez krytyków i publiczność. Fenomen popularności i dobrego smaku, wiedzy i sprawności pisarskiej, filozoficznej głębi i sztuki opowiadania. Wielbicielka Junga, znawczyni filozofii i wiedzy tajemnej, laureatka wielu prestiżowych nagród literackich, do których dołączyła również ta najważniejsza – Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu przyznania tego wyjątkowego wyróżnienia napisano: „Olga Tokarczuk nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stabilnego lub wiecznego. Konstruuje powieści w napięciu między przeciwieństwami kulturowymi; natura kontra kultura, rozum kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie”.

W celu zgłębienia tajników twórczości pisarki zapraszamy do biblioteki szkolnej. Za uzupełnienie księgozbioru autorstwa Olgi Tokarczuk – „Księgi Jakubowe” oraz „Gra na wielu bębenkach” – dziękujemy bardzo sponsorowi.

 

„Upoluj swoją książkę”"Upoluj swoją książkę"

W listopadzie wystartowała kolejna edycja akcji "Upoluj swoją książkę", którą organizuje Czytaj PL. Celem przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa. Po raz kolejny, w naszej bibliotece szkolnej jest dostępny plakat – darmowa wypożyczalnia książek elektronicznych.

W tym roku, można przeczytać następujące książki: „Ucho igielne” – Wiesław Myśliwski, „Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman, „Patolodzy” – Paulina Łopatniuk, „Skaza” – Robert Małecki, „Listy zza grobu” – Remigiusz Mróz, „Okrutny książę” – Holly Black, „Jeszcze się kiedyś spotkamy” – Magdalena Witkiewicz, „Mit motywacji” – Jeff Haden, „Historia bez cenzury 4” – Wojciech Drewniak, „Chrobot” – Tomasz Michniewicz, „Nikt nie idzie” – Jakub Małecki, „Dziewczyna o czterech palcach” – Marek Krajewski.

Czytać i słuchać bestsellerowych książek można przez cały listopad.
Zapraszamy do wypożyczania książek elektronicznych.


Miesiąc Bibliotek SzkolnychMówią, że w książkach świat się mieści drugi,

Piękniejszy od codziennego.

Cuda on wszystkie ma na swe usługi,

Niebo należy do niego …

 Wiktor Gomulicki

1 października rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Pierwsze obchody International Schooll Library Day odbyły się 18 października 1999 roku. Święto obchodzone było corocznie, w czwarty poniedziałek października, do 2007. W 2008 październik zastąpił poprzednie jednodniowe święto.

Celem akcji jest pokazanie oferty i dorobku biblioteki szkolnej, zwrócenie uwagi na jej ogromną rolę w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach International School Library Month: 

  • promujemy akcje: „Skrzynka Marzeń Czytelniczych” i „Uwolnij Książkę”
  • przystępujemy do trzeciej edycji projektu „Upoluj Swoją Książkę”
  • przystępujemy do konkursu w ramach projektu „Upoluj Swoją Książkę”
  • przeprowadzamy „Uczniowski Plebiscyt Na Listę Książkowych Przebojów”

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.


Nagroda Literacka Nike 2019 przyznana!

Nagroda Literacka Nike 2019 przyznana!

6 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczysta gala Nike 2019. Jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna oraz Marek Zaleski za najlepszą książkę minionego roku uznało „Nie ma” Mariusza Szczygła.  

"Nie ma" jest zbiorem opowieści reporterskich o ludziach, którzy musieli uporać się z różnego rodzaju pustką w życiu. Bohaterami historii są m.in. albański malarz, polskie siostry bliźniaczki, ukraiński żołnierz, czeska poetka i izraelska pisarka. “Nie ma” to kolejna książka znanego reportera i felietonisty, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej (2009 r.), autora takich książek, jak: "Gottland", „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, "Kaprysik. Damskie historie", "Zrób sobie raj" i "Projekt: prawda".

Nagroda Nike uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. W konkursie mogą brać udział utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie, nie dopuszcza się natomiast opracowań lub prac zbiorowych. Celem przedsięwzięcia jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory. W zaszczytnym gronie laureatów znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch.

Oprócz reportaży Mariusza Szczygła w finałowej siódemce Nike 2019 znalazły się również książki: Małgorzaty Rejmer „Błoto słodsze niż miód”, Aleksandra Kaczorowskiego „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Marcina Kołodziejczyka „Prymityw. Epopeja narodowa”, Zyty Rudzkiej „Krótka wymiana ognia”, Juliusza Strachoty „Turysta polski w ZSRR” i Szczepana Twardocha „Królestwo”.

Zwycięskie „Nie ma” Mariusza Szczygła oraz „Królestwo” Szczepana Twardocha dostępne oczywiście w naszej Bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania i czytania, a sponsorowi dziękujemy za zakup książek☺.


Kiermasz podręczników

5 września 2019 r. odbył się w naszej szkole kiermasz podręczników. Organizatorem przedsięwzięcia była Biblioteka szkolna we współpracy z Samorządem Uczniowskim.  Coroczna inicjatywa tradycyjnie stała się okazją do spotkania z absolwentami LO.

 


Narodowe czytanieAkcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, kiedy to Polacy sięgnęli do dorobku Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego czy Stefana Żeromskiego. Podczas tegorocznej odsłony przedsięwzięcia Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Bruna Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Henryka Rzewuskiego.  Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Utwory wymienionych pisarzy niewątpliwie zachwycają, prowokują do dyskusji i choć czasem prowadzą do sporów czy polemik, kształtują całe pokolenia Polaków. Wspólna lektura to doskonały moment, by dany tekst odczytać na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, w jaki sposób dziś ukazuje Polskę i Polaków. Najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie każdego roku włącza się również nasze miasto. 7 września 2019 r., wśród publiczności zgromadzonej w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Nałkowskiej znaleźli się między innymi nauczyciele bibliotekarze oraz uczniowie LO w Sierpcu.

LO Sucharskiego „Brązową Szkołą 2024”!

Biuletyn Informacji Publicznej

Youtube LO Sierpc

Kalendarz

marzec 2024
npwścps
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Warto odwiedzić

Powiat sierpecki

Kryta pływalnia w Sierpcu

Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu

Odwiedza nas

Dziś 16

Wczoraj 51

Tydzień 67

Miesiąc 6058

Wizyt wszystkich 188349

Copyright © 2024 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.