Zaakcentował, iż model wychowawczy reprezentowany przez analizowany nurt myśli politycznej można określić mianem wychowania państwowego. Koncepcja wychowania państwowego sanacji  zakładała wykształcenie obywatela bojownika – pracownika, który miał mieć zapewnione warunki nieskrępowanego rozwoju kulturowego, nieograniczoną swobodę religijną i pomoc w rozwoju ekonomicznym. Kształcenie miało dostarczyć państwu pracowników lojalnych i ofiarnych, niezależnie od pochodzenia i wyznania. Idea wychowania państwowego zakładała kształtowanie postawy lojalności wobec państwa oraz szacunku dla symboli narodowych i władz. W koncepcjach wychowawczych obozu znalazły też odzwierciedlenie idee głoszone przez konkurentów politycznych z obozu narodowego. Profesor Witold Wojdyło oparł swoje rozważania na licznych egzemplifikacjach. W wystąpieniu odwoływał się zarówno do teoretycznych rozważań Adama Skwarczyńskiego, jak i pieśni legionowych, czy literatury pięknej chociażby fragmentów powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza „Kariera Nikodema Dyzmy”.

Prelekcja dała uczniom możliwość zapoznania się z tradycyjnym wykładem akademickim – jego strukturą, słownictwem, zawartością merytoryczną.

Organizatorem spotkania był pan Grzegorz Radomski.

Klip promocyjny szkoły

czerwiec 2019

Copyright © 2019 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.