Edukacyjna wartość dodana jest ważnym wskaźnikiem efektywności nauczania. Badanie EWD polega bowiem na porównaniu „poziomu na wejściu” (w przypadku liceów wyników egzaminu gimnazjalnego) i „poziomu na wyjściu” (wyników egzaminu maturalnego). Przyrost wiedzy i umiejętności skutkuje dodatnim wskaźnikiem EWD, regres – ujemnym.

Wyniki EWD szkół prezentowane są w kształcie elipsy na osi współrzędnych. Oś pozioma (x) oznacza wyniki uczniów w stosunku do średniej (centrum układu) na egzaminie maturalnym. Oś pionowa (y) to przyrost w stosunku do średniego przyrostu odnotowanego na egzaminie maturalnym. A zatem, szkoły, które znajdą się:

- w prawej górnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły sukcesu (wyniki egzaminów maturalnych powyżej średniej i odnotowany wysoki przyrost wiedzy i umiejętności);

- w lewej górnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły wspierające (wyniki egzaminów maturalnych poniżej średniej, ale nastąpił przyrost wiedzy i umiejętności);

- w lewej dolnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły wymagające pomocy (wyniki egzaminów maturalnych poniżej średniej i spadek wiedzy i umiejętności);

- w prawej dolnej ćwiartce układu – to tzw. szkoły niewykorzystanych możliwości (wyniki egzaminów maturalnych powyżej średniej, ale regres wiedzy i umiejętności);

- w centrum układu – tzw. szkoła neutralna (średnie wyniki egzaminów maturalnych i przeciętny przyrost wiedzy i umiejętności).

EWD pokazuje zatem, czy w danej szkole uczeń poszerzy swoją wiedzę, rozwiniezainteresowania i doskonali umiejętności, czy też nie. Czy szkoła będzie mu w tym pomagać, czy przeszkadzać. Czy szkoła potrafi dobrze przygotować do egzaminu wyłącznie ucznia zdolnego, czy także słabszego. Wskaźnik EWD obala mity i pokazuje rzeczywisty wpływ szkoły na rozwój wiedzy, zainteresowań i umiejętności uczniów.

Wskaźniki EWD w skali punktowej, oparte na wynikach egzaminacyjnych z lat 2016-2018, dla Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu przedstawiają się następująco: przedmioty humanistyczne – 4,2; język polski - 4,5; przedmioty matematyczno-przyrodnicze – 4,2; matematyka – 3,4.

Dodatnie wskaźniki EWD naszego Liceum

Źródło: http://ewd.edu.pl/wskazniki/matura/wykres-szkoly/?id=24425.

Natomiast wyniki osiągnięte podczas egzaminu  maturalnego przez Liceum w skali staninowej to ocena: średnia z języka angielskiego (poziom podstawowy), chemii i informatyki (poziom rozszerzony); powyżej średniej z matematyki (poziom podstawowy i rozszerzony), języka polskiego (poziom rozszerzony), języka angielskiego (poziom rozszerzony), wiedzy o społeczeństwie (poziom rozszerzony); wysoka z języka polskiego (poziom podstawowy) oraz biologii, fizyki, geografii (poziom rozszerzony); bardzo wysoka z historii (poziom rozszerzony).

Trzyletnie wskaźniki EWD pokazują, że uczniowie naszego Liceum osiągnęli na egzaminie maturalnym wyniki powyżej średniej krajowej jednocześnie przy dodatnim wskaźniku EWD. Oznacza to, że w naszej szkole nauczyciele wykorzystują wysoki potencjał edukacyjny uzdolnionych uczniów oraz potrafią zmobilizować do wysiłku uczniów mających trudności w nauce i osiągnięcia przez nich sukcesu na miarę ich możliwości. Zatem nasze Liceum można określić mianem „Szkoły sukcesu”.

Klip promocyjny szkoły

wrzesień 2020

Copyright © 2020 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.