Wraz z przewodnikiem uczniowie zwiedzili Zwierzyniec, cechujący się ciekawymi miejscami. Odwiedzili Stawy Echo, Kapliczkę na Wodzie, Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego, ostoję konika polskiego. Byli również w Krasnobrodzie, w którym zwiedzili Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej oraz Sanktuarium MB Krasnobrodzkiej. W kamieniołomach w Józefowie szukali (z powodzeniem) skamieniałości sprzed 17 milionów lat.

W programie znalazł się Zamość, założony przez Ordynata Jana Zamoyskiego, nazywany „perłą renesansu”, „Padwą północy”, ze względu na unikalny zespół architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Młodzież zobaczyła zespół fortyfikacji obronnych, Rynek Wielki z ratuszem i uroczymi kamieniczkami, w którym unosił się zapach regionalnych cebularzy. Po ich skosztowaniu kolejnym punktem była Zamojska Manufaktura Słodyczy, w której produkowane są słynne, ręcznie robione krówki. Przewodniczka w ciekawy sposób przybliżyła historię 16-tu Ordynatów Zamojskich. Ich życie i działalność na stałe wpisały się w historię naszego kraju.

Kolejnego dnia młodzież udała się do Szczebrzeszyna, Stolicy Języka Polskiego, w którym zwiedziła synagogę, cerkiew prawosławną i Galerię Roztocze.

Każdego dnia licealiści i ich opiekunowie spacerowali po szlakach  Roztoczańskiego Parku Narodowego, uczyli się rozpoznawania roślin, poznawali ich lecznicze właściwości. Towarzyszyły im opowieści przewodnika. Na długo w pamięci pozostanie wędrówka po krętym labiryncie wąwozów lessowych oraz próba pobicia rekordu dotyczącego liczby osób, które zmieściły się we wnętrzu zabytkowego dębu. Sierpeckim uczniom udało się osiągnąć imponujący wynik – aż siedemnastu uczniów zmieściło się w tym zabytkowym drzewie!

Zwieńczeniem pobytu była gra terenowa sprawdzająca wiedzę i umiejętności poruszania się w terenie. Młodzież w grupach, wyposażonych w mapę i kompas, rozwiązywała w punktach kontrolnych zadania.

Południowo-wschodnia część Polski wspaniale ugościła uczestników wyjazdu. Pomimo późnej pory roku pogoda dopisała i sprzyjała aktywnemu wypoczynkowi. Wyjazd posłużył doskonałej integracji klasy, czego dowodem był brak odczucia dyskomfortu w sytuacji niemożności korzystania z telefonów komórkowych i Internetu. Zabytki i przyroda Roztocza urzekły wszystkich. Wyjazd ten, połączony ze świetnym odpoczynkiem, będzie miło wspominany.

Ps. Młodzież realizowała bogaty program edukacyjny w nagrodę, za zajęcie drugie miejsca w ogólnopolskim konkursie „Jestem Eko”, organizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom. Fundacja dofinansowała wyjazd w wysokości 40%.

Z fanpage Fundacji: „Bardzo dziękujemy za fantastyczną realizację Programu Edukacyjnego przez uczniów LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MJRA HENRYKA SUCHARSKIEGO W SIERPCU. Gratulujemy Rodzicom, Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu tak wspaniałego wychowania młodzieży. Pani Marszałek Elżbieta Lanc może być dumna i spokojna, że północne Mazowsze świetnie wykonuje pracę z następnym pokoleniem” (pisownia oryginalna).

Klip promocyjny szkoły

grudzień 2019

Copyright © 2019 Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu Rights Reserved.