Home Aktualności Wydarzenia 2008/2009 Polsko-niemiecko-francuskie Forum Młodzieży
Polsko-niemiecko-francuskie Forum Młodzieży

4-9 maja 2009 r. odbyło się w Warszawie Polsko–niemiecko–francuskie Forum Młodzieży. Przez 6 dni stolica gościła u siebie 75 uczniów z trzech regionów biorących udział w projekcie (Mazowsze, Brandenburgia i Ile–de–France). W Forum udział wzięły trzy uczennice z naszej szkoły: Ewa Wojciechowska, Katarzyna Górkowska i Agnieszka Jankiewicz. Droga do uczestnictwa w projekcie nie była prosta, chętni bowiem musieli najpierw przejść przez eliminacje (napisanie krótkiej notki o sobie w języku angielskim, francuskim lub niemieckim). Prace dziewcząt zostały wybrane spośród 160 osób chętnych i tym samym 4 maja pojechały one do Warszawy. Koordynatorzy projektu ułożyli niezwykle efektywny plan tego tygodniowego spotkania młodzieży Europy.
Pierwszym punktem programu była integracja i wieczór międzynarodowy, którego celem było przybliżenie uczestnikom kultury każdego z państw i regionów uczestniczących w projekcie.
Następnie przez 6 dni uczestnicy pracowali w czterech grupach warsztatowych: grupa lokalna, krajowa, europejska i globalna (Kasia, Ewa i Agnieszka pracowały w grupie krajowej). Każda grupa koncentrowała się na nieco innym obszarze tematycznym. Każda też miała za zadanie przygotować jeden lub kilka projektów na różnych (w zależności od grupy) poziomach. Przed przystąpieniem do planowania projektu, uczestnicy mieli możliwość bliższego zapoznania się z zagadnieniami związanymi z „ich” tematem – m.in. spotkali się z ekspertkami mającymi doświadczenie w realizowaniu projektów na każdym z poziomów. Efektem warsztatów są plany czterech projektów o różnym zasięgu, które uczestnicy będą realizowali po powrocie do domu. Zajęcia prowadzone były przez animatorów z Polski, Niemiec i Francji.
Każdego dnia, po warsztatach, uczestnicy „ruszali w teren”. Podczas gry miejskiej i wieczornych spacerów zwiedzili Warszawę, zobaczyli także Żelazową Wolę. Jedną z popołudniowych atrakcji był także spektakl w wykonaniu Teatru Emocji i Wyobraźni, który uczestnicy obejrzeli w niedawno otwartej Komunie Otwock na ul. Lubelskiej. Najwięcej emocji wzbudziła jednak wizyta Aleksandra Papko, Białorusina, studenta Uniwersytetu Warszawskiego. Po projekcji filmu „Lekcja Białoruskiego”, opowiadającego o sytuacji politycznej na Białorusi, uczestnicy mogli wysłuchać relacji Aleksandra, świadka tych dramatycznych wydarzeń.
Podczas Forum odbyły się dwa panele dyskusyjne. Podczas pierwszego, otwierającego całe wydarzenie, gościliśmy u siebie trzech panelistów: Jacka Strzemiecznego, dyrektora Centrum Edukacji Obywatelskiej, Martę Kaszubską ze stowarzyszenia „Mierz wysoko” oraz Grzegorza Kramarza, dyrektora Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Siedlcach. Tematem dyskusji było obywatelstwo młodych ludzi w życiu społecznym (co to znaczy być obywatelem, w jaki sposób uczniowie powinni działać) oraz rodzaj wsparcia i pomocy ze strony władz regionalnych. Młodzież uczestniczyła w panelu bardzo aktywnie, bardzo szybko stała się stroną w dyskusji.
Zwieńczeniem całego wydarzenia była uroczysta sesja plenarna w Senacie RP. Oprócz młodzieży i organizatorów Forum uczestniczyli w niej ambasadorowie, przedstawiciele władz regionalnych regionów partnerskich, dyrektor programu „Młodzież w działaniu”, eksperci biorący czynny udział w debacie z młodzieżą. Goście oficjalnie powitali uczestników w krótkich przemówieniach.
Najważniejszą częścią sesji był panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli czterech grup warsztatowych, Pani dyrektor Brandenburgische Landeszentrale für politische Bildung Dr. Martiny Weyrauch, dyrektora Instytutu Francuskiego i Radcy ds. Współpracy Kulturalnej w Ambasadzie Francji Gellesa Carasso oraz dyrektora CEO Jacka Strzemiecznego. Funkcję moderatora dyskusji pełnił Adam Markuszewski.
Forum zakończyło się imprezą pożegnalną oraz ewaluacją w grupach warsztatowych.
Wyjazd ten z pewnością pomógł nam nawiązać wiele nowych kontaktów oraz nabrać doświadczenia, które niezbędne będzie przy realizacji projektu.

Katarzyna Górkowska, kl. II c