Home Aktualności Wydarzenia 2010/2011 XXXVII Olimpiada Historyczna
XXXVII Olimpiada Historyczna

W dniach 2-4 kwietnia uczeń naszej szkoły Piotr Jaworski uczestniczył wfinale XXXVII Olimpiady Historycznej w Gdańsku. Ta organizowana od 1974 przez Polskie Towarzystwo Historyczne olimpiada przedmiotowa umożliwia swoim laureatom i finalistom osiągnięcie oceny celującej na maturze, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem humanistycznie uzdolnionych licealistów. Jednak z ponad 6 000 uczestników, którzy wysłali swoje prace na I etap olimpiady, tylko 106 przeszło do III, centralnego etapu.
R     ywalizacja na olimpiadzie opierała się na ocenie prac pisemnych i wypowiedzi ustnych uczestników. Za każdym razem dokonywali tego wykładowcy uniwersyteccy, początkowo w Instytucie Historii UW, ostatecznie, już w Gdańsku, wykładowcy z UMK.
     Piotr przez cały czas podejmował się pisania pracy na tematy dotyczące archeologii. Na etapie szkolnym musiał opisać nowe kierunki w badaniach archeologicznych. Etap rejonowy to praca o najstarszych budowlach sakralnych w Polsce. Oceny bardzo dobre z obydwóch prac umożliwiły mu przejście do etapu centralnego, gdzie praca o archeologii w badaniach nad początkami państwa polskiego oraz odpowiedź ustna pozwoliły mu ostatecznie zostać jednym z finalistów.