Home Aktualności Wydarzenia 2018/2019 "Sierpeckie drogi do niepodległości". Odczyt pana Michała Webera
"Sierpeckie drogi do niepodległości". Odczyt pana Michała Webera

12 XII 2018 roku uczniowie klasy II a i III a Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu wysłuchali prelekcji pana Michała Webera – dyrektora Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc. Wykładowca omówił sytuację mieszkańców Sierpca i ziemi sierpeckiej w latach 1900-1918. Podkreślił, iż nasze miasto to obszar czterech kultur: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Jako egzemplifikacje posłużyły liczne fotografie m.in. cerkwi prawosławnej (obecnie budynek sądu) czy cmentarza.

Zaprezentował też liczne wspomnienia działaczy niepodległościowych oraz przejmowanie władzy w Sierpcu w listopadzie 1918.

Prelekcja pana Michała Webera to kolejna odsłona działań szkoły związanych z rocznicą odzyskania niepodległości. Wcześniej odbyły się prelekcje prof. W. Wojdyły i M. Strzeleckiego z UMK w Toruniu, warsztaty historyczne przygotowane przez pracowników IPN z Warszawy oraz konkurs powiatowy „Drogi do niepodległości” zorganizowany przez nauczycieli LO Sierpc.

Organizatorami spotkania byli panowie: Klaudiusz Kaczyński, Grzegorz Radomski.