facebook losierpc

facebook tv • Adres


  Liceum Ogólnokształcące
  im. mjra Henryka Sucharskiego
  ul.Mjra Henryka Sucharskiego 2
  09-200 Sierpc
 •  


  Telefon i FAX


  Tel. 24-275-22-01
  Fax 24-275-22-72


 • E-mail


  losierpc@losierpc.edu.pl


 • Formularz kontaktowy


  Wypełnij formularz kontaktowy
  Formularz


 • Kontakt z administratorem


  Jeśli zauważyłeś jakieś błędy na stronie
  prosimy wypełnić formularz.
Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 
Home Aktualności Wydarzenia 2018/2019 Prace porządkowe na cmentarzu w Osówce
Prace porządkowe na cmentarzu w Osówce

 

30 października 2018 r. klasa III d podjęła się prac porządkowych na cmentarzu ewangelicko-augsburskim, by przywrócić godny stan nagrobków.

Na grobach zapalono znicze i położono kwiaty, by ten sposób wyrazić pamięć o zmarłych.

Cmentarz ewangelicko-augsburski w Osówce został założony prawdopodobnie w 1845 roku, na wschód od wsi, przy drodze do Sułocina. Po II wojnie światowej został zrujnowany. Jego odrestaurowaniem w 2009 roku zajął się Tomasz Kowalski – wówczas uczeń naszego Liceum – wraz z młodzieżą w ramach projektu „Tak niewiele … – renowacja Cmentarza Ewangelickiego w Osówce” w ramach programu Fundacji Wspomagania Wsi – konkurs „Kultura Bliska 2009”. Na zidentyfikowanych mogiłach postawiono nowe tabliczki, a w 2010 roku, pośrodku cmentarza odsłonięto kamień z tabliczką upamiętniającą pochowanych tam mieszkańców. Od tego samego roku opiekę nad cmentarzem sprawuje nieformalna grupa historyczna grupa „Ultima Thule” oraz Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu.

Nieruchomość natomiast należy do Kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Trójcy w Warszawie. Jedyna oryginalna, odkryta płyta nagrobna Radeckiego znajdowała się w wielu kawałkach w różnych częściach cmentarza. Nie znaleziono dotąd oryginalnych inskrypcji.

Ponadto dzięki pomocy Lidii Schewe oraz Natalie Hübner-Isbrecht udało się zlokalizować nagrobki rodzin: Schewe, Liedtke, Blank oraz Isbrecht, w pobliżu których umieszczono w latach 2009-2010 współczesne drewniane krzyże z metalowymi polsko-niemieckimi tabliczkami.