facebook losierpc

facebook tv • Adres


  Liceum Ogólnokształcące
  im. mjra Henryka Sucharskiego
  ul.Mjra Henryka Sucharskiego 2
  09-200 Sierpc
 •  


  Telefon i FAX


  Tel. 24-275-22-01
  Fax 24-275-22-72


 • E-mail


  losierpc@losierpc.edu.pl


 • Formularz kontaktowy


  Wypełnij formularz kontaktowy
  Formularz


 • Kontakt z administratorem


  Jeśli zauważyłeś jakieś błędy na stronie
  prosimy wypełnić formularz.
Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 
Home Aktualności Wydarzenia 2018/2019 Wykład profesora Witolda Wojdyły
Wykład profesora Witolda Wojdyły

 

W dniu 4 października 2018 r., w ramach współpracy LO Sierpc z Wydziałem Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, odbył się wykład profesora Witolda Wojdyły. Wzięli w nim udział uczniowie klas humanistycznych.

Profesor Witold Wojdyło to znany badacz polskiej myśli politycznej; autor kilkuset publikacji naukowych, między innymi biografii Stanisława Grabskiego oraz organizator życia akademickiego, prorektor ds. studenckich UMK.

Wykład zatytułowany „Wychowawcze aspekty koncepcji politycznych piłsudczyków” to także jedno z wydarzeń związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości organizowanymi w naszej szkole. W trakcie wykładu, profesor Witold Wojdyło zaprezentował paradygmat myśli politycznej obozu piłsudczykowskiego oraz sposoby jego implementacji na polu edukacji. Zaakcentował, iż model wychowawczy reprezentowany przez analizowany nurt myśli politycznej można określić mianem wychowania państwowego. Koncepcja wychowania państwowego sanacji  zakładała wykształcenie obywatela bojownika – pracownika, który miał mieć zapewnione warunki nieskrępowanego rozwoju kulturowego, nieograniczoną swobodę religijną i pomoc w rozwoju ekonomicznym. Kształcenie miało dostarczyć państwu pracowników lojalnych i ofiarnych, niezależnie od pochodzenia i wyznania. Idea wychowania państwowego zakładała kształtowanie postawy lojalności wobec państwa oraz szacunku dla symboli narodowych i władz. W koncepcjach wychowawczych obozu znalazły też odzwierciedlenie idee głoszone przez konkurentów politycznych z obozu narodowego. Profesor Witold Wojdyło oparł swoje rozważania na licznych egzemplifikacjach. W wystąpieniu odwoływał się zarówno do teoretycznych rozważań Adama Skwarczyńskiego, jak i pieśni legionowych, czy literatury pięknej chociażby fragmentów powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza „Kariera Nikodema Dyzmy”.

Prelekcja dała uczniom możliwość zapoznania się z tradycyjnym wykładem akademickim – jego strukturą, słownictwem, zawartością merytoryczną.

Organizatorem spotkania był pan Grzegorz Radomski.