Home Aktualności Wydarzenia 2017/2018 Konkurs historyczny "Drogi do niepodległości"
Konkurs historyczny "Drogi do niepodległości"

Konkurs historyczny „Drogi do niepodległości”

W dniu 21.02.2018 r. odbył się konkurs historyczny pt.: „Drogi do niepodległości 1795-1918”. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Starosta Sierpecki, Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu, Wydawnictwo Adam Marszałek. Celem przedsięwzięcia było rozbudzenie zainteresowań historycznych uczniów, a także upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W konkursie wzięło udział 62 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu sierpeckiego.

Uczniowie udzielali odpowiedzi na pytania testowe dotyczące przede wszystkim powstań narodowych oraz innych form walki o niepodległość np.: praca organiczna, dyplomatyczna, dywersyjna.

Po zakończeniu testu, uczestnicy konkursu i ich opiekunowie wysłuchali prelekcji pana Michała Webera – dyrektora Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc dotyczącej historii miasta w okresie I wojny światowej.

Na zakończenie zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Starostę Sierpeckiego – pana Jana Laskowskiego. I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych i podstawowych otrzymał Michał Olszewski z Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Cezary Drozd z Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego.

W wydarzeniu wzięli udział: Starosta Sierpecki – pan Jan Laskowski, dyrektor LO – pani Ewa Jancewicz i przedstawiciele lokalnych mediów.

Organizatorami konkursu byli panowie: Klaudiusz Kaczyński i Grzegorz Radomski.