• Telefon i FAX

Tel. 024-275-22-01
    Fax 024-275-22-72

Home Aktualności Wydarzenia 2017/2018 Wyjazd naukowo-rekreacyjny kl. II d (biologiczno-medycznej)
Wyjazd naukowo-rekreacyjny kl. II d (biologiczno-medycznej)

W piątek 12 stycznia 2018 roku uczniowie klasy II d wraz z nauczycielem biologii panią Marzanną Urbańska wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W jej programie znalazł się czas zarówno na zdobycie solidnej porcji wiedzy, jak i rekreację oraz wspaniałą zabawę.

Najpierw młodzież udała się na lodowisko na Stadionie Narodowym, a następnie na Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, na którym odbywała się VII edycja Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Na jej uczestników czekały liczne atrakcje: wykłady, laboratoria, warsztaty praktyczne, stoiska z grami interaktywnymi.

Licealiści wzięli udział w 2 warsztatach pod tytułem: „Związek na odległość. O relacji mokrobiomu z mózgiem” – młodzież dowiedziała się o wpływie na nas organizmów zamieszkujących nasze jelita oraz „Co zmiata herbata? Czyli o wolnych rodnikach i właściwościach antyoksydacyjnych” – młodzież samodzielnie przeprowadziła pomiar eliminacji wolnych rodników przez ekstrakty z herbaty z użyciem syntetycznego rodnika DPPH.

Uczniowie mogli poczuć się jak przyszli studenci zasiadając w aulach i salach wykładowych, w których mogli wysłuchać wykładów na następujące tematy:

„O roślinach produkujących jedwab pajęczy” – białka sieci pajęczej mają unikalne właściwości, które znalazły szerokie zastosowania,

„Molekularne pasożyty” – na informacji genetycznej komórki pasożytują byty z pogranicza świata ożywionego i nieożywionego,

„Fizjologia owadów w pigułce” – procesy związane z regulacją rozwoju i metamorfozy tych zwierząt.

Wyjazd i udział w Nocy Biologów spełnił oczekiwania uczniów, dostarczył niezapomnianych wrażeń i doświadczeń oraz rozbudził w nich chęć kontynuowania nauki na wyższej uczelni.