Home Aktualności Wydarzenia 2017/2018 Finał X edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Matematycznego
Finał X edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Matematycznego

5 stycznia 2018 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego nastąpił finał X Międzygimnazjalnego Konkursu Matematycznego odbywającego się pod hasłem: „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki” adresowanego do uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum.

Uroczystość otworzyła pani Ewa Jancewicz, dyrektor naszego Liceum. Powitała wszystkich finalistów i ich nauczycieli oraz podkreśliła, jak ważne jest rozwijanie umiejętności matematycznych oraz logicznego myślenia. Pani Ewa Jancewicz życzyła gimnazjalistom, aby rozwijali swoje pasje matematyczne.

Główne cele konkursu to: rozwijanie i pogłębianie zainteresowań oraz uzdolnień uczniów, promowanie dorobku i osiągnięć uczniów, integracja środowiska uczniowskiego, kształtowanie samodzielnego, twórczego myślenia; stymulowanie pracowitości i wytrwałości, popularyzacja wiedzy matematycznej wśród szerokiego kręgu młodzieży gimnazjalnej, rozwijanie umiejętności (logicznego myślenia, przeprowadzania rozumowań, spostrzegawczości, odkrywania reguł i prawidłowości, stosowania poprawnych uogólnień, dokonywania analizy i syntezy).

Pierwszy etap konkursowych zmagań został przeprowadzony na przełomie listopada i grudnia 2017 r. w poszczególnych gimnazjach, doprowadzając do wyłonienia ich finałowych reprezentacji. W finale wzięło udział łącznie 38 uczniów reprezentujących barwy gimnazjów z Borkowa Kościelnego, Gozdowa, Gójska, Lutocina, Rościszewa, Tłuchowa, Szczutowa, Żuromina oraz I Gimnazjum Niepublicznego, Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika, Liceum Ogólnokształcącego im. bpa Leona Wetmańskiego z oddziałami gimnazjum.

W trakcie konkursu, na przestrzeni 90 minut, finaliści mieli rozwiązać siedem zadań zamkniętych oraz pięć zadań otwartych z praktycznym zastosowaniem matematyki.

Gimnazjaliści mieli również możliwość zwiedzenia naszej szkoły, konwersacji z licealistami, a także podzielenia się swoimi uwagami na temat wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej.

Zadania na eliminacje szkolne oraz finał konkursu przygotowała pani Beata Zdrojewska – nauczyciel matematyki w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu.