facebook losierpc

facebook tv • Adres


  Liceum Ogólnokształcące
  im. mjra Henryka Sucharskiego
  ul.Mjra Henryka Sucharskiego 2
  09-200 Sierpc
 •  


  Telefon i FAX


  Tel. 24-275-22-01
  Fax 24-275-22-72


 • E-mail


  losierpc@losierpc.edu.pl


 • Formularz kontaktowy


  Wypełnij formularz kontaktowy
  Formularz


 • Kontakt z administratorem


  Jeśli zauważyłeś jakieś błędy na stronie
  prosimy wypełnić formularz.
Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 
Home Aktualności Wydarzenia 2017/2018 Sukces Ani w konkursie „Wybieram wybory”
Sukces Ani w konkursie „Wybieram wybory”

9 listopada 2017 r. odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Druga jego edycja poświęcona jest wyborom samorządowym, które odbędą się jesienią przyszłego roku.

Konkurs, organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym. 

Do szkolnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory” przystąpiło prawie 7 tysięcy uczniów z 881 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, w tym nasi uczniowie: Cezary Drozd, Michalina Dymczak, Mateusz Grzegrzółka, Piotr Ikier, Karolina Lorenc, Dawid Mocki, Anna Przybyszewska, Ewa Tomaszewska. Licealiści rozwiązywali test wyboru, składający się z 25 pytań. Zakres tematyczny testu obejmował działy Kodeksu wyborczego, dotyczące wyborów do rad i sejmików, wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Pytania dotyczyły także przepisów wstępnych i karnych oraz zapisów o organach wyborczych.

Do etapu wojewódzkiego zostało zakwalifikowanych 434 uczniów. Cieszymy się, że wśród nich jest również nasza uczennica Anna Przybyszewska z klasy II a.

Zadaniem Ani jest napisanie eseju na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”.

Gratulujemy Ani i życzymy dalszych sukcesów!

Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem pani Zofii Froncek.