facebook losierpc

facebook tv • Adres


  Liceum Ogólnokształcące
  im. mjra Henryka Sucharskiego
  ul.Mjra Henryka Sucharskiego 2
  09-200 Sierpc
 •  


  Telefon i FAX


  Tel. 24-275-22-01
  Fax 24-275-22-72


 • E-mail


  losierpc@losierpc.edu.pl


 • Formularz kontaktowy


  Wypełnij formularz kontaktowy
  Formularz


 • Kontakt z administratorem


  Jeśli zauważyłeś jakieś błędy na stronie
  prosimy wypełnić formularz.
Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości 
Home Aktualności Wydarzenia 2015/2016 Indeks Politechniki Gdańskiej dla Roberta Nowickiego
Indeks Politechniki Gdańskiej dla Roberta Nowickiego

2 kwietnia 2016 roku odbył się finał Pomorskiego Konkursu Matematycznego „Wygraj indeks” organizowanego przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. Do finałowej rywalizacji przystąpiło 85 uczniów klas trzecich szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Tytuł laureata i zarazem indeks na wybranym przez siebie kierunku Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej na studiach stacjonarnych wywalczyło 20 finalistów, w tym nasz licealista – Robert Nowicki z klasy III b, uczeń pani Beaty Zdrojewskiej. Warto podkreślić, iż dla Roberta jest to już drugi indeks zdobyty drogą konkursową.

Uroczystość wręczenia dyplomów Laureatom Ogólnopolskiego Konkursu „Wygraj Indeks” miała miejsce 19 kwietnia 2016 roku w Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej. Słowo wstępne wygłosił Dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Wojciech Sadowski, prof. zw. PG. Następnie wręczono dyplomy 20 laureatom z konkursu matematycznego i 10 laureatom z konkursu fizycznego.

Po tej miłej części uroczystości wykład wygłosił dr hab. Zdzisław Dzedzej z Katedry Analizy Nieliniowej Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. W sposób sugestywny, obrazowy i niezwykle interesujący dr Dzedzej wprowadził słuchaczy w świat topologii, czyli działu matematyki współczesnej zajmującej się badaniem własności figur geometrycznych i brył. Przedstawił jedno z fundamentalnych pojęć topologii – homeomorfizm, czyli przekształcenie, które dowolnie ściska, rozciąga, wygina lub skręca figurę, nie robi jednak w niej dziur, nie rozrywa jej ani nie skleja jej fragmentów. Inaczej mówiąc, przekształcenie to na ogół zmienia pierwotny kształt i rozmiar figury, zawsze jednak zachowuje potocznie rozumianą ciągłość i spoistość. Wykładowca poruszył również kwestie fraktali oraz liczb zespolonych, co niewątpliwie mogło wpłynąć na szersze zainteresowanie się laureatów tym zagadnieniem.

Serdecznie gratulujemy Robertowi kolejnego tak spektakularnego sukcesu.