Home Aktualności Wydarzenia 2014/2015 Międzynarodowy Dzień Dziecka
Międzynarodowy Dzień Dziecka

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy:

cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym

i domagać się – ze wszystkich sił – tego, czego się pragnie”.

Paulo Coelho

1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Młodzież uczęszczająca do Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego to w dużej mierze już osoby dorosłe, aczkolwiek sporą grupę – zgodnie z przepisami prawa – stanowią dzieci.

Chcąc uczcić ten wyjątkowy dzień licealiści wzięli udział w happeningu przygotowanym z pomocą pani Zofii Froncek. Inicjatywa odbyła się w ramach wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie wykonali plakaty i ulotki informujące o Prawach Dziecka. Kolorowe prace zostały wyeksponowane przed budynkiem szkoły, a ulotki rozdane spacerującym dzieciom i ich rodzicom.

Dla młodzieży było to ciekawe doświadczenie, a mieszkańcy Sierpca mogli przypomnieć sobie katalog praw dziecka, do których między innymi należą: „Masz prawo, aby żyć i rozwijać się w dobrych warunkach. Masz prawo do opieki i leczenia kiedy chorujesz. Masz prawo chodzić do szkoły, rozwijać swoje zainteresowania i je tworzyć. Możesz wyrażać swoje zdanie o tym, co Cię dotyczy, mówić, co myślisz i uważasz za słuszne oraz uczestniczyć w życiu społecznym. Masz prawo mieć swoje tajemnice i sekrety. Nikt nie może Cię bić, krzywdzić, wykorzystywać do ciężkiej pracy, poniżać, lekceważyć Twoje uczucia – źle Cię traktować”.