facebook losierpc

facebook tv • Adres


  Liceum Ogólnokształcące
  im. mjra Henryka Sucharskiego
  ul.Mjra Henryka Sucharskiego 2
  09-200 Sierpc
 •  


  Telefon i FAX


  Tel. 24-275-22-01
  Fax 24-275-22-72


 • E-mail


  losierpc@losierpc.edu.pl


 • Formularz kontaktowy


  Wypełnij formularz kontaktowy
  Formularz


 • Kontakt z administratorem


  Jeśli zauważyłeś jakieś błędy na stronie
  prosimy wypełnić formularz.
Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 
Home Aktualności Wydarzenia 2013/2014 Naukowe wystąpienie Roberta Nowickiego
Naukowe wystąpienie Roberta Nowickiego

25 czerwca 2014 roku Robert Nowicki z klasy I b Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego zaprezentował nauczycielom i uczniom wykład na temat „Warunków powstania życia we wszechświecie”. Powyższe wystąpienie było związane z projektem „Regionalny program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych”, w którym Robert brał udział.

Siedemnastoletni prelegent w niezwykle interesujący sposób przybliżył wszystkim wiedzę dotyczącą powstania naszej planety i całego istnienia. Słowami pochodzącymi z książki wybitnego profesora astrofizyki i kosmologii Carla Sagana pt. „Błękitna kropka” uczeń uzmysłowił zebranym, jak niewiele znaczą w ogromnej strukturze wszechświata: „[…] Spójrz ponownie na tą kropkę. To nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma naszych radości i smutków. To tysiące pewnych swego religii i doktryn ekonomicznych… […]”. Zgromadzeni nie tylko uważnie przysłuchiwali się wywodom Roberta, ale też mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych, autorskich zdjęć ukazujących „nasze” Słońce i Księżyc. Wszyscy bez trudu dostrzegli ogromną pasję i chęć do zgłębiania tajemnic wszechświata tego niezwykłego ucznia.

Robert Nowicki to wielki miłośnik astronomii. Mimo młodego wieku chłopiec posiada bardzo dużą wiedzę, którą chętnie dzieli się z rówieśnikami. Uczeń ma na swoim koncie sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym „Astrolabium” (w I edycji laureat pierwszego miejsca, w II edycji VII miejsce wśród licealistów, a II w kategorii wiekowej). Ponadto jest wybitnie uzdolniony w dziedzinie matematyki, o czym świadczą wysokie pozycje w konkursach na wszystkich szczeblach, między innymi zajęcie pierwszego miejsca w XIV Konkursie Matematycznym Gamma organizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące w Płocku w kwietniu bieżącego roku. „Jestem przekona, że Robert osiągnie jeszcze wiele sukcesów, będzie rozwijał swoje pasje i zainteresowania” – wyznała dumna ze swojego ucznia wychowawczyni.

Będący pod dużym wrażeniem słuchacze nagrodzili wystąpienie młodego naukowca niegasnącym aplauzem. Przedsięwzięcie podsumowały panie: Marzanna Urbańska – opiekun projektu oraz Zofia Froncek – wychowawczyni Roberta.