Home Aktualności Wydarzenia 2013/2014 XX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży
XX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Dni 31 maja i 1 czerwca 2014 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego spędzili w Warszawie. Aleksandra Kopycińska i Rafał Gruda uczestniczyli w XX obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży zorganizowanych przez Kancelarię Sejmu Rzeczypospolitej we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Licealiści wzięli udział w tym niezwykłym wydarzeniu dzięki wysokiej liczbie punktów, jakie otrzymali za przygotowanie i przeprowadzenie szkolnej debaty: „Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?”. Przedsięwzięcie miało skłaniać do refleksji nad tym, co daje młodym ludziom możliwość funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie europejskim.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania były wybory parlamentarne. Pierwszego dnia młodzi parlamentarzyści wzięli udział w warsztatach tematycznych, dzięki którym mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie demokracji oraz szeroko pojętej aktywności w życiu społecznym. Drugiego dnia odbyło się właściwe posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży, nie zbrakło także spotkań z klubami poselskimi. Obrady plenarne poprzedziły prace komisji problemowej (11 maja 2014 roku), podczas których parlamentarzyści SDiM przygotowali projekt uchwały w sprawie propagowania wśród dzieci i młodzieży postaw obywatelskich, a także trzy pytania do Ministra Edukacji Narodowej. Pytania młodych posłów i posłanek dotyczyły zmian w programie nauczania przedmiotu wiedza o społeczeństwie, obniżenia wieku czynnego prawa wyborczego do 16 lat oraz e – podręczników.

Historia Sejmu Dzieci i Młodzieży sięga roku 1994, kiedy to z inicjatywy wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu pani Urszuli Pańko oraz prezes Polskiej Akcji Humanitarnej pani Janiny Ochojskiej odbyło się pierwsze posiedzenie sejmu na temat: „Wojna – zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa”. Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Obecnie młodzieżowe parlamenty działają także we Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.

Odbywające się 1 czerwca obrady z udziałem młodych parlamentarzystów już po raz dwudziesty wpisały się w obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka.