Home Aktualności Wydarzenia 2011/2012 Kolejny sukces Żanety Jasińskiej
Kolejny sukces Żanety Jasińskiej

21 maja 2012 roku w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbył się finał IV Ogólnopolskiego Konkursu Multimedialnego o bł. Janie Pawle II pod hasłem: „Człowiek w pełni nie może się odnaleźć inaczej, jak tylko przez bezinteresowny dar z siebie samego – Jak słowa Jana Pawła II realizujesz w swoim życiu?”. Został on zorganizowany przez Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Patronat nad konkursem objął Wydział Katechetyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nauczaniem bł. Jana Pawła II, przybliżenie wartości zawartych w Jego nauczaniu, zachęcanie do ich realizowania w codziennym życiu oraz rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną. Uczestnicy konkursu mieli w prosty, ale obrazowy sposób, przy wykorzystaniu muzyki, słów Jana Pawła II oraz własnych przemyśleń, przekazać wartości, na które zwracał uwagę bł. Jan Paweł II.

Jury w składzie: ks. Marek Korgul – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej, pan Andrzej Protasiuk – artysta fotograf [ESFIAP] i pani Małgorzata Wawszczyk – katecheta, informatyk, oceniło 150 prac z całej Polski. Do ścisłego  finału zakwalifikowało się 10 prac multimedialnych, z których nagrodzono cztery. Jednym z laureatów konkursu jest Żaneta Jasińska z klasy II a, która zajęła I miejsce. Wpływ na ocenę pracy konkursowej miało wiele kryteriów, m. in. zgodność treści prezentacji z hasłem przewodnim konkursu, poprawność merytoryczna informacji zamieszczonych w prezentacji, przejrzysty i uporządkowany układ prezentacji [obraz, tekst, słowo, muzyka, film], adekwatność zastosowanych narzędzi i efektów do przedstawianych treści, innowacyjność i kreatywność w podejściu do tematu.

Laureaci konkursu w nagrodę uczestniczyli w warsztatach, które poprowadził pan Piotr Tomczyk, wykładowca z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Odbyły się one w dniach od 19 do 20 maja 2012 roku w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy.

Podczas zajęć pan Piotr Tomczyk wygłosił interesujący wykład na temat: „Opowiadanie obrazem, czyli jak stworzyć dobry obraz”, w którym omówił następujące zagadnienia: elementy wizualizacji, kontrast i podobieństwo, przestrzeń, kadr, linia i kształt, ton, kolor, ruch, rytm, dźwięk. W kolejnej części zajęć wykładowca skupił uwagę na nagrodzonych prezentacjach i szczegółowo przeanalizował efekty wizualne i dźwiękowe przygotowanych przez uczniów prac. Laureaci i ich opiekunowie zapoznali się z wieloma ciekawymi informacjami, które przydadzą się im podczas wykonywania zdjęć, kręcenia filmów, czy przy tworzeniu kolejnych prezentacji.

Dnia 21 maja 2012 roku odbyła się gala konkursu z wręczeniem pozostałych nagród [laptopa za I miejsce, urządzenia wielofunkcyjnego – II miejsce, głośników – III miejsce] oraz pamiątkowych dyplomów. Uczestniczyli w niej nie tylko laureaci i ich opiekunowie, ale też przedstawiciele uczniów świdnickich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz szczególni goście: ks. kard. Henryk Gulbinowicz, pan Wojciech Murdzek – Prezydent Miasta Świdnicy, który wręczył I nagrodę, pan Andrzej Protasiuk – artysta fotograf [wręczył II nagrodę] oraz ks. Marek Korgul – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej [wręczył II nagrodę].

Uczennica przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem pani Ewy Jancewicz.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!