Home Aktualności Wydarzenia 2011/2012 9 maja – Dzień Europy
9 maja – Dzień Europy

9 maja 1950 roku Robert Schuman przedstawił propozycję utworzenia zorganizowanej Europy, jako niezbędny warunek utrzymania stosunków pokojowych. Propozycję tę, znaną jako „Deklaracja Schumana”, uważa się za początek tworzenia obecnej Unii Europejskiej.

9 maja jest obecnie europejskim symbolem – Dniem Europy, który wraz z flagą, hymnem, mottem i wspólną walutą stanowi o politycznej tożsamości Unii Europejskiej. Dzień ten jest okazją do imprez i uroczystości, które czynią Europę bliższą jej obywatelom oraz służą wzajemnemu zbliżeniu narodów wchodzących w skład Unii.

Tegoroczny Dzień Europy był obchodzony również w naszej szkole, choć ze względu na przeprowadzane w tym czasie egzaminy maturalne, miał on znacznie skromniejszy charakter niż w latach ubiegłych. Chcąc zaakcentować ten dzień uczniowie przygotowali między innymi tematyczne dekoracje, a także przeprowadzili sprzedaż własnych wypieków i słodkości.

Za przygotowanie Dnia Europy odpowiedzialna była klasa II e wraz z wychowawczynią p. Iwoną Bielicką.