Home Aktualności Wydarzenia Do roku 2006 Spotkanie z panią Wiesławą Falkiewicz
Spotkanie z panią Wiesławą Falkiewicz

16 grudnia 2005 roku klasy: Ig i Id Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu wraz z wychowawczyniami – p. prof. Magdaleną Wysocką i Jolantą Wiśniewską wzięły udział w spotkaniu z panią Wiesławą Falkiewicz – artystką, absolwentką tej samej szkoły.
Zebraliśmy się o godz. 10:45 przed Domem Kultury w Sierpcu. Po wejściu do budynku zostawiliśmy nasze kurtki w szatni, przeszliśmy na górę i po kilku minutach zajęliśmy miejsca w galerii.

Artystka zaczęła spotkanie od przedstawienia się. Następnie opowiedziała nam o obrazach wykonanych techniką haftu krzyżykowego i o samej specyfice tego haftu. Pani Wiesława wykonuje obrazy wielkich malarzy, np. „Impresja – wschód słońca”, „Na tarasie”, „Czerwona parasolka”, „Pole makowe”, „Słońce majowe”, „Słoneczniki”, a także inne, m.in.: „Ogród”, „Drzewo cytrynowe”, „Drzewo pomarańczowe”. Jednak najbardziej zaciekawił nas „Portret siostry” czyli portret p. prof. Barbary Rutkowskiej, która uczy nas języka niemieckiego. Wszystkie obrazy zadziwiają dokładnością, precyzją wykonania, bogactwem odcieni. Do niektórych artystka użyła nawet 120 odcieni muliny! Zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużo czasu i cierpliwości wymaga wykonanie takich obrazów. Ale efekty są zachwycające. Stojąc w odległości ok. 2 m, nie dostrzegamy krzyżyków, wydaje się, jakby obrazy zostały namalowane farbami. Na tle tych pięknych dzieł każda klasa zrobiła kilka pamiątkowych zdjęć.
Druga część spotkania odbyła się w kawiarni. Poprowadzili ją: Katarzyna Krasińska i Tomasz Ludwiczak z kl. Ig oraz Maria Szymańska z kl. Id. Pani Wiesława odpowiadała na pytania dotyczące jej życia, twórczości oraz wspomnień z lat szkolnych. Pytano między innymi o to: Kiedy pani Wiesława zaczęła tworzyć ? Skąd wzięła się taka pasja? Jak wyglądało LO za jej czasów? Jak wspomina Liceum Ogólnokształcące, klasę oraz nauczycieli? Czy chciałaby do niej wrócić? Czy ma zamiar uczestniczyć w zjeździe absolwentów LO z okazji 90-lecia szkoły?

Pani Wiesława w Sierpcu wychowała się i tu uczęszczała do szkoły. Najpierw była uczennicą Szkoły podstawowej nr 1, a następnie Liceum Ogólnokształcącego im. Mjra H. Sucharskiego Po maturze podjęła studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Warszawskiej w Płocku. Obecnie jest nauczycielką przedmiotów budowlanych w Zespole Szkół Budowlanych w Mławie.

Artystka opowiadała bardzo ciekawie, czasem zabawnie.
Dowiedzieliśmy się, że wystawy obrazów p. Wiesławy Falkiewicz były organizowane już w Mławie i w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
Na koniec reprezentanci klas wręczyli gościowi bukiet kwiatów i podziękowali za spotkanie.
Według nas spotkanie było bardzo interesujące. Dzięki niemu mogliśmy nie tylko poznać artystkę i jej twórczość, ale także wiele ciekawych informacji o naszej szkole. Uważamy, że takie spotkania warto organizować o wiele częściej.